Cepyo | Tarifeler ve Paketler

Zoom Uygulaması İçin Uçtan Uca Şifreleme Geliyor!


19.06.2020
331
Zoom Uygulaması İçin Uçtan Uca Şifreleme Geliyor!

Zoom Uygulaması İçin Uçtan Uca Şifreleme Geliyor! Şifreleme sistemini güncellemek için çalışan tümleşik iletişim platformu, E2EE özelliğinin ücretsiz kullanıcılara da sunulacağını açıklamış bulunmaktır. Güvenlik ve gizlilik konusunda yapılan çalışmaları hız kesmeyen tümleşik iletişim platformu Zoom, uçtan uca şifreleme işlemine geçmek için çalışmalarında oldukça önemli adımlar atmış bulunuyor.

22 Mayıs tarihinde şirket tarafından yayınlanan taslak E2EE tasarımı sonrası, 90 günlük güvenlik programının bir parçası olarak oluşturulmuş ve bağımsız güvenlik uzmanlarından oluşan CISO konseyi, sivil hak örgütleri, çocuk güvenliği savunucuları, şifreleme uzmanları, hükümet temsilcileri ve Zoom kullanıcılarının aralarında bulunduğu oldukça geniş bir kesimle görüşme yaparak yeni özellik hakkında bilgi toplamış bulunmaktadır. Şifreleme tasarımında yer alan güncelleme işlemi ile birlikte tüm kullanıcılara E2EE sunulabilmesinin mümkün olduğu yeni teknolojiler keşfedildiğine yer verildi. Platform yeni tasarımını GitHub’da yayımlanmasını sağlarken, tüm kullanıcıların meşru gizlilik ve güvenlik hakkını dengeleyen bir yol haritası oluşturduğunu belirtti. Bu şekilde, E2EE, ücretli ve ücretsiz seçenekleri ile Zoom kullanan herkes için gelişmiş bir eklenti şeklinde sunulmaya devam edilirken, platform üzerinde olumsuz durumlara karşı önlem alınabilecek.

Tek Seferlik Kimlik Doğrulama Neleri Sağlayacak?

Tek Seferlik Kimlik Doğrulama Neleri Sağlayacak? Uçtan uca şifreleme kullanmak isteyen tüm Temel Ücretsiz Zoom kullanıcıları tarafından tek serlik olmak üzere kimlik doğrulama işlemi gerçekleştirmesi istenecektir. Bu doğrulama işlemi için pek çok teknoloji şirketinin yaygın olarak kullandığı, kullanıcılarının cep telefonuna SMS gönderilmesini sağlayan sistem kullanılacaktır. Belirtilen sistem ile platform üzerinde sahte kullanıcılar oluşturulmasının önüne geçmek sağlanırken, risk oluşturan bir sistem olduğundan platform üzerinde Kullanıcı Raporlama özelliğinin de bulunmasıyla birlikte toplantıları ya da iletişimi suistimal etmek isteyen herkesi engellemiş olacaktır.

Zoom, yaptığı açıklamasında uçtan uca şifreleme bilgilerini de paylaşmış bulunuyor. Bu şekilde E2EE özelliği Temmuz ayından itibaren olmak üzere erken beta sürecine girecektir. Tüm Zoom kullanıcıları belirtilen süreç içerisinde, varsayılan olarak günümüzün en güçlü şifreleme standartlarından olan taşıma katmanında AES 256 bit GCM şifreleme kullanmaya devam edecektir. E2EE, geleneksel PTSN telefon hatları tarafından ya da SIP/H.233 donanımsal konferans odası sistemlerinden görüşmelere katılım gibi bazı görüşme işlevlerini kısıtladığı için isteğe bağlı bir özellik sunulacaktır.

İnsanoğlunun En Verimli Yaşları Belirlendi!

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.