Cepyo | Tarifeler ve Paketler

Yatırım Yolu ile Bulgaristan Vatandaşlığı


30.03.2019
384
Yatırım Yolu ile Bulgaristan Vatandaşlığı

Avrupa Birliği üyelerinin en yenisi olan Bulgaristan zengin ve çeşitli kültürünün yanı sıra ılıman iklimiyle de Güneydoğu Avrupa’da mükemmel bir konum imkanı sunmaktadır. Bulgaristan Yatırımcı Yerleşim ve Vatandaşlık Programı ile avantajlar sağlamakla kalmaz, size ve ailenize (18 yaş üstü çocuklarınız da dahil olmak üzere) Avrupa Birliği vatandaşlık statüsü kazandırmış olur. Neden? Bulgaristan vatandaşlığı diye soracak olursanız, nedenlerini aşağıda sizler için sıralamış bulunmaktayız.

 • 3-4 ay arasında Daimi Oturum İzni,
 • 5 yıllık Daimi Oturum İzni ile birlikte Vatandaşlık,
 • Hızlı geçiş opsiyonuyla 20-24 ay içerisinde Vatandaşlık,
 • Dil gerekliliği yoktur,
 • Yaş sınırlaması yoktur,
 • Bulgaristan’da ikamet etme zorunluluğu yoktur,
 • Vatandaşlık hakkı, kan bağıyla aile fertlerine aktarılabilir. Bu nedenle, vatandaşlık hakkına sahip olan yatırımcının çocukları ve torunları yaşlarına, medeni durumlarına veya aile büyüklüklerine (evlat edinilen çocuklar da dahil) bakılmaksızın vatandaşlığa hak kazanırlar,
 • Eğitim veya yöneticilik/iş deneyimi alt sınırı yoktur,
 • Bulgaristan çifte vatandaşlığa izin vermektedir,
 • AB içerisindeki en düşük Vergi Oranlarından birini ve serbest ticaret ortamı sunar.
 • Tam üye olunmasıyla beraber Schengen bölgesinde serbest dolaşım,
 • AB ve Bulgaristan içerisinde yüksek kalite sağlık hizmetleri,
 • Bulgaristan dışında edinilen gelirlerden koşullu vergi muafiyeti.
 • Avrupa’da koşulsuz yaşama, okuma ve çalışma hakkı,
 • Herhangi bir AB ülkesinde mülk ve toprak sahibi olma hakkı,
 • Vatandaşlar aralarında Kanada ve Avrupa Ülkelerinin de yer aldığı yaklaşık 142 ülkeye vizesiz giriş hakkına sahiptir.

Yatırım Yolu ile Bulgaristan Vatandaşlığı İçin Gereken Şartlar

Bulgaristan vatandaşı olmak için gerekli şartlar aşağıdaki gibidir.

 • AB vatandaşı olmamak,
 • Geçerli bir pasaport veya farklı bir yabancı seyahat evrağına sahip olmak,
 • Yapılacak yatırımın kaynağını destekleyen belge sunmak,
 • Sabıka kaydına sahip olmamak,

Yatırım Seçenekleri

Bulgaristan vatandaşı olmak için aranan yatırım seçenekleri aşağıda sizler için sıralanmıştır.

Tahvil Yatırımı – 5 veya 2,5 sene için

Bu seçeneği tercih eden başvuru sahipleri Hükümet Tahviline beş yıllık bir dönem için, 1.000.000 BGN (511.292€) yatırmalıdır. Bu beş yılın sonunda tüm tutar, birikmiş faiz olmadan, başvuru sahibine geri ödenecektir. Yatırımlar hükümet tahvilleri ile garanti altına alınmıştır. Yatırımcı isterse tam yatırım tutarını 1 sene sonra iki katına çıkararak (ek 511.292€ daha yatırarak) Hızlı Geçiş sistemine dahil olup, vatandaşlık edinim süresini 2,5 seneye indirmeyi tercih edebilir.

 • Bulgaristan Daimi Oturum İznini 1 yıl elinde bulundurmuş olmak,
 • Yatırım tutarını iki katına çıkartmak için 512.000€ değerinde hükümet tahvili satın almak

Finansman Seçenekli (Hızlı Geçiş) Yatırım

Bu seçeneği tercih eden başvuru sahipleri Hükümet Tahviline beş yıllık bir dönem için, 1.000.000 BGN (511.292€) yatırmak yerine finansmanını aracı kurumdan temin edebilir. Bu durumda geri dönüşsüz 260.000€ ödemeyi kabul ederek Hızlı Geçiş sistemine dahil olur. Vatandaşlık edinim süresini 20-24 aya indirmeyi tercih edebilir. Finansmanın iadesi yoktur. Başvuru sahibi, finansmanın herhangi bir miktarını tekrar ödemekle yükümlü değildir.
Finansman seçenekli yatırım için vatandaşlık ve oturum izinleri başvuru ücretlerinin hem devlet hem de yasal giderlerini kapsayan 50,000€ ek masraf ödenmektedir.

Tamamlayıcı Teklif

Ana başvuru sahibi, vatandaşlığa hak kazandıktan sonra çocukları ve torunları vatandaşlık başvurusunda bulunabilir. Ancak başvuru sahibinin eşi, başvuru sahibi Daimi Oturum İznini elde ettikten 5 yıl sonra Vatandaşlık başvurusunda bulunabilir. Ana başvuru sahibinin vatandaşlık elde etmesinin ardından eşi ve tüm bağımlıları, ana başvuru sahibi ile birlikte Avrupa’nın her yerine gidebilir ve o ülkelerde kolayca oturum hakkı elde edebilirler.

Sen International eşlere, kendi 1.024.000€’luk yatırımlarını yapmaksızın bir defaya mahsus olmak üzere 80.000€’luk “geri dönüşsüz” Tamamlayıcı Teklif opsiyonunu sunmaktadır. Müşteri hukuki masraflar, risk değerlendirme vergileri, devlet ücretlerini kapsayan masraflar için 15.000€’luk ödemeyi kabul eder. Böylece eşin ana başvuru sahibiyle aynı anda vatandaşlık başvurusu yapmasını ve vatandaşlık elde etmesini mümkün kılmaktadır.

Avrupa Birliği Vatandaşı ve Hakları

Bulgaristan vatandaşı olduktan sonra, aynı zamanda AB vatandaşı gibi Avrupa ülkelerinde serbest dolaşım hakkı ve bazı haklara sahip olabileceksiniz. Serbest dolaşım gibi bazı haklar son derece açık olup sıklıkla kanıksanmıştır. Ancak, makul dolaşım ücretleri veya çevrimiçi alınan ürünlerin iadesi gibi, günlük hayatımızda fark yaratan başkaca bazı haklar da vardır. Bu haklardan bazılarını aşağıda sizler için derlemiş bulunmaktayız.

 1. Avrupa seçimleri ve yerel seçimler:Eğer başka bir AB ülkesinde yaşıyorsanız, Avrupa Parlamentosunda veya o ülkedeki seçimlerde, o ülkenin vatandaşlarıyla aynı şartlarla oy verme veya aday olma hakkınız bulunmaktadır.
 2. Sesinizi duyurun:Komisyonun belirli bir konuyu gündemine alması için bir Avrupa Vatandaşı Girişimi başlatabilir veya destekleyebilirsiniz. Şikâyette bulunmak istiyorsanız Avrupa Parlamentosu veya Avrupa Ombudsmanına dilekçe ile başvurabilirsiniz.
 3. Serbest dolaşım: AB’de herhangi bir yerde mesleki eğitim, öğrenim görebilir ve çalışabilirsiniz.
 4. Sağlık hizmeti:Tüm AB ülkelerinde sağlık hizmeti alma ve planlı sağlık hizmeti seçme hakkınız vardır. Ayrıca yüksek AB gıda güvenliği standartlarından yararlanırsınız.
 5. Tüketici Hakları:Satın almadan önce adil muameleye tabi tutulacağınıza güvenebilir ve tam ve açık bilgi alırsınız. Çevrimiçi alışveriş yaparken korunursunuz, işler ters giderse problemleri çözmek için çeşitli yollara sahip olur ve ürün güvenliği kurallarından yararlanırsınız.
 6. Seyahat:Bir dizi yolcu haklarıyla korunursunuz, paket tatil satın alırsanız ekstra korumaya sahip olursunuz ve diğer bir AB üye devletinin konsolosluğu veya elçiliğine giderek gerekli hallerde yardım talep edebilirsiniz. Engelliyseniz veya hareketiniz kısıtlı ise ayrımcılığa uğramadan seyahat edebilmelisiniz.
 7. Telekomünikasyon:AB’de uygun fiyatlarla kaliteli sabit telekomünikasyon hatlarından yararlanma hakkınız bulunmaktadır. Fiyatları kolaylıkla mukayese edebilmeniz için servis sağlayıcılar size şeffaf ve güncel bilgi vermelidirler. Telefon şirketiniz, size açık yazılı bir sözleşme vermelidir; numaranızı değiştirmeden telekomünikasyon operatörünüzü değiştirebilir ve telefonunuzu AB’de herhangi bir yerde kullanmak istiyorsanız uygun dolaşım ücretleri ödersiniz.
 8. Sınır ötesi boşanmalar ve ayrılıklar:Boşanmanın veya ayrılığın düzenleneceği ülkede açık ve öngörülebilir hukuki usullere güvenebilir ve mahkeme kararınızı başka bir AB ülkesinde kolaylıkla tanıtabilir veya tenfiz ettirebilirsiniz.
 9. Suç mağdurlarının hakları ve adil yargılanma:Bir suçun mağduru iseniz özel koruma tedbirlerine ve tüm AB’de adil yargılanabileceğinize güvenebilirsiniz.
 10. Bilgi ve rehberlik:AB kurumları ile kendi dilinizde iletişime geçme ve yardım ve destek alma hakkınız bulunmaktadır.

Not: Yukarıda maddeler bilgilendirme amaçlıdır. Bulgaristan vatandaşlığı alma işlemi ile ilgili güncel bilgilere Bulgaristan Başkonsolosluğu’ndan ulaşabilirsiniz. Avrupa Birliği Vatandaşı haklarınız bilgilendirme amaçlıdır. Genel ve güncel bilgilere AB üyesi ülkelerin başkonsolosluğundan bilgi alabilirsiniz.

Bulgaristan Vatandaşları Hangi Ülkelerde Çalışabilir

Evlilikten Dolayı Bulgaristan’da D Vize (Oturum) Alabiliyormuyum?

Bulgaristan’dan Türkiye’ye Araç Getirebilirmiyim?

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.