Cepyo | Tarifeler ve Paketler

Vodafone Bilinmeyen Numara Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?


13.01.2021
844
Vodafone Bilinmeyen Numara Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

Vodafone bilinmeyen numaraları öğrenmek, birçok vatandaşımızın kullandığı hizmetlerden biridir. GSM operatörlerinin hem müşterilerine hem de başka operatör kullanıcılarına açık olan bu hizmeti tamamen yasalara uygun bir şekilde yapılan sorgulama işlemidir. Siz de telefonunuza gelen aramalarda “Bilinmeyen numaralar nasıl öğrenilir?” diye merak ediyorsanız bu yazımızı okuyarak gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bilinmeyen Numaralar Servisi

Ülkemizde faaliyette olan üç büyük GSM operatörü bulunmaktadır. Bu şirketlerin milyonlarca abonesi ve kullanıcısı vardır. Söz konusu 3 büyük GSM operatörü de müşterilerinde aldıkları yasal izinle bilinmeyen numaralar sistemine müşterilerine ait bilgileri kaydederler. Siz bir cep telefonu hattı satın alıp kullanmaya başladığınızda aksini belirtmedikçe bilinmeyen numaralar sistemi kaydına dâhil edileceğinizi kabul etmiş olursunuz. Bu durumda size ait cep telefonu numaranızın yanında kişisel bilgileriniz yani adınız ve soyadınız da açık kayıt sistemine aktarılır. Ayrıca sisteme kaydettirdiğiniz şehir bilgisi de bilinmeyen numaralar servisi rehberinde yer alır. Netice itibarıyla mevcut durumda kullandığınız cep telefonu numaranızı, GSM operatörlerinin bilinmeyen numaralar servislerine sorgulatmanız sonucunda yukarıda bahsettiğimiz bu bilgiler sorgulayan kişi tarafından görülebilmektedir.

Bu noktada merak edilen bir diğer durum, isimden numara sorgulama işlemidir. Vodafone isimden numara sorgulama işleminde de sorgulanan kişi sisteme kayıtlı ise numarasına ulaşmanız mümkündür.

Vodafone Bilinmeyen Numara Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bilinmeyen bir telefon numarası sizi aradığında hangi operatöre bağlı olduğuna dikkat etmelisiniz. Eğer operatör numarası Vodafone’un kapsamındaysa Vodafone Bilinmeyen Numaralar Sistemi’ni arayarak hemen numara sorgulama yapabilirsiniz. Daha önce bilinmeyen numaralar servisi olan (542) 7042 000 numaralı sistem yeni yönetmelik gereği kaldırılmış ve servise ait numara yenilenmiştir. Bilinmeyen numaranın kime ait olduğunu öğrenmek için izlenebilecek iki farklı yöntem vardır:

  • Cep telefonunuzdan veya sabit hatlardan 11842’yi arayarak 24 saat boyunca hizmet alabilirsiniz.
  • Cep telefonunuzdan bilinmeyen numaralar self servisi olan 7048’e kısa mesaj (SMS) gönderebilirsiniz. Bu işlem sırasında mesajınızı şu şekilde oluşturmanız gerekir:
  • Mesajınızı oluşturacağınız sayfaya büyük harflerle olacak şekilde KIM yazın.
  • İsterseniz bir karakter boşluk bırakın isterseniz de * tuşuna basın
  • 10 haneli Vodafone’a bağlı GSM numarasını eksiksiz ve doğru bir şekilde tuşlayın.
  • 7048’e gönderin.

Sonuç olarak numarasını gönderdiğiniz abone, kendine ait bilgilerin Bilinmeyen Numaralar Servisi’nde kayıtlı olmasını onaylamış işe aldığınız geri dönüşte numara sahibine ait isim, soy isim ve şehir bilgilerine anında ulaşabilirsiniz. Yalnız SMS sorgusu olan kısa mesaj yoluyla sorgulama yapıldığında sadece gönderilen bilinmeyen numaraya ait isim ve soy isim bilgileri alınabilir. SMS hizmetinde şehir bilgisine yer verilmemektedir.

Bilinmeyen Numaralar Servisinden Hangi Bilgileri Alabilirim?

Bilinmeyen Numaralar Servisinden Hangi Bilgileri Alabilirim? Bilinmeyen Numaralar Servisi ile rehbere kayıt yaptıran tüm Vodafone abonelerinin cep telefon numaralarını ve ad, soyad bilgilerini alabilirsiniz. *11842 yolu ile ad, soyad ve telefon numarası sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz. Vodafone Self Servis kanalımız ile ayrıca 7048’e SMS gönderdiğiniz takdirde de GMS numarasının kime kayıtlı olduğunu öğrenebilirsiniz.

Diğer Telefonlardan Vodafone Bilinmeyen Numaralar Servisini Arayabilir Miyim?

Vodafone’un sunmuş olduğu bilinmeyen numaralar servisi hizmeti sadece kendi müşterilerine değil diğer bütün cep telefonu kullanıcılarına ve sabit hatlara açıktır. Dolayısıyla kendiniz Türk Telekom, Turkcell ya da başka bir GSM operatörü müşterisi olun bu hizmetten yararlanabilirsiniz. Kısa mesaj yolu olmadan sabit hatlardan da arama yapmanız mümkündür.

Bilinmeyen Numaralar Sisteminden Ayrılma

Tamamen yasal bir temele oturtulsa da cep telefonu kullanıcıları kişisel bilgilerinin bu kayıt sisteminde olmasını istemeyebilirler. Bu durumda Vodafone numara sorgulama kapatma işlemi yapılarak kayıt sisteminden çıkılabilir. Vodafone 11842 Bilinmeyen Numaralar Servisi’nden ayrılmak için:

  • Kısa mesaj olarak SIFRE REHBER KAPAT yazarak 7048’e SMS gönderebilirsiniz.
  • Vodafone Müşteri Hizmetleri’ni 24 saat arayarak rehberden kayıt sildirme işlemini sonuçlandırabilirsiniz.

Bu işlemin ardından bilinmeyen numaralar servisine numara kapatma Vodafone operatörü tarafından onaylanır ve kaydınız rehberden silinir.

blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.