Cepyo | Tarifeler ve Paketler

Uzaktan Eğitimde Ücretsiz İnternet Nasıl Alınır?


18.05.2020
607
Uzaktan Eğitimde Ücretsiz İnternet Nasıl Alınır?

Uzaktan Eğitimde Ücretsiz İnternet Nasıl Alınır? Korona virüsü nedeni ile Türkiye genelinde okullar tatil ilan edilmiş bulunmaktadır. Türkiye genelinde okulların tatil ilan edilmesinin en önemli nedeni ise virüs gündemini mümkün olan en az kayıpla ya da hiç kayıpla atlatmak olmaktadır. Okulların tatil edilmesi ile birlikte uzaktan eğitim gündeme gelmiş ve çocuklarımızın eğitimlerinin geri kalmaması için üç büyük operatör olan Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom operatörleri, öğrencilere ücretsiz olacak şekilde İnternet erişim imkanı tanıyacaklardır. Yapılan açıklamanın ardından tüm öğrenciler ve velileri tarafından EBA eğitiminde ücretsiz olan 3 GB İnternet hakkından nasıl faydalanacaklarını araştırmaya başlamış durumdadır.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, uzaktan eğitim ile ilgili detayları tek tek anlatmış bulunmaktadır. Bakan Selçuk, yaptığı açıklamalarında “Eğitim Bilişim Ağı kullanımında tüm operatörlerden ücretsiz olarak 3 GB internet erişimi sağlanacaktır.” açıklaması yapmış bulunmaktadır. Öğrenciler EBA üzerinde kullanabilecekleri ücretsiz 3 GB İnternet hakkına nasıl erişin sağlayacaklarını araştırmaktadır. Bu kapsamda yapılacak olan uzaktan eğitim sisteminde dersler internet ortamı üzerinden sanal sınıf şeklinde yapılmaktadır. Öğretmen ve öğrencilerin internet bağlantısı olduğu her ortamda derse katılım sağlayabilecekleri bir sistem olduğu belirtilmektedir.

Ücretsiz İnternet İçin Hangi Operatörden Nasıl Katılım Sağlanacak?

Ücretsiz İnternet İçin Hangi Operatörden Nasıl Katılım Sağlanacak? Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaptığı açıklamasında, “Eğitim de bilişim ağı üzerinden ücretsiz olarak 3 GB İnternet paketi hakkı sunulacaktır. Öğrencilerimizin tercihleri doğrultusunda seçim yapacağı ortak ya da TRT üzerinden farklı kanallar aracılığı ile kendi derslerinin eğitimini alma imkanları sağlanacaktır. Velilerimiz ve öğrencilerimiz iletişim portalı üzerinden tüm bilgilere erişim sağlayabileceklerdir” ifadelerini aktarmıştır.

Bu anlamda hangi operatör üzerinden EBA’da geçerli olacak ücretsiz İnternet hakkına nasıl katılım sağlanacaktır? Sorusuna geldiğimizde ise her operatör için aşağıdaki adımarın izlenmesi yeterli olacaktır.

Vodafone

Vodafoen operatörü için, Vodafone abonelerinin EBA’da geçerli olan aylık 6 GB İnternet faydalanabilmesi için gereken tanımlamalar operatör üzerinden otomatik bir şekilde sağlanmış bulunmaktadır.

Türk Telekom

Türk Telekom operatörü için, Türk Telekom abonelerinin EBA’da geçerli olan aylık 8 GB internet paketinden yararlanabilmeleri için “EBA” yazıp 5555’e SMS göndermesi gerekmektedir. Türk Telekom aboneleri EBA’da geçerli ücretsiz 3 GB internet hakkından bu şekilde faydalanabileceklerdir.

Turkcell

Turkcell, operatörü için, Turkcell abonelerinin EBA’da geçerli olan aylık 6 GB İnternet paketinden faydalanabilmeleri için, “BİP” uygulamasında yer alan “Keşfet” menüsü altında bulunan “EBA” kanalını takip ederek mesaj gönder ekranında yer alan “Hemen Kazan”a tıklama yapmaları gerekmektedir.

Türkiye genelinde EBA ve GSM operatörleri ile anlaşma yapılarak aylık 3 GB ücretsiz internet kullanım hakkı 07.05.2019 tarihinde hizmet vermeye başlamış bulunmaktadır. Diğer taraftan Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile üç GSM operatörü arasında 13 Mart 2019 tarihinde bir protokol imzalanmış ve EBA’ya ulaşımı daha kolay kılmış bulunmaktadır. Böylece Türkiye’deki operatörlerden Vodafone, Türk Telekom ve Turkcell mobil internet bağlantısını kullanan EBA kullanıcıları içeriklere her ay en az 3 GB’a kadar ücretsiz erişim imkanı sağlanacak. 

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.