Cepyo | Tarifeler ve Paketler

Ücretsiz İçerik İzleme İsteği Kişisel Verileri Tehlikeye Atabiliyor!


24.08.2020
430
Ücretsiz İçerik İzleme İsteği Kişisel Verileri Tehlikeye Atabiliyor!

Ücretsiz İçerik İzleme İsteği Kişisel Verileri Tehlikeye Atabiliyor! Korona virüs nedeni ile pandemi ilan edilmiş ve ilan edilen pandemi uygulamasının ardından evde vakit geçiren sayısı oldukça artmış durumdadır. Bu durum da insanları ister istemez dizi film izleme, belgesel izleme gibi platformlar üzerinde kendilerini bulmaktadırlar. Bu durum da istemsizce de olsa online platform üzerindeki tehditlerin göz ardı edilmesine sebep oluyor. Online yayın platformları üzerinden kullanıcılara yönelik gerçekleşen kimlik avı işlemlerine karşın, uzmanlar kişisel verilerin ücretsiz içerik izlemek adına hackerlerin eline geçebildiği konusunda uyarmaktadır.

Korona virüsü nedeni ile sosyal hayat ile arasına mesafe koyan pek çok kişi evde vakit geçirmeyi tercih etmektedir. Evde vakit geçirmeyi tercih eden pek çok kişi de online yayın platformu olan Netflix üzerinde vakit geçirmeyi tercih ediyor. Bu durumum kullanıcılar için de hackerler tarafından pek çok tuzak yer alıyor. Aylık ödeme yaparak platforma giriş yapmak yerine oldukça abartılı bir indirim ve hatta ücretsiz kayıt gibi fırsatları kullanıcılara sunarak hackerlerin amaçlarının farklı olduğuna dikkat çekiliyor. Uzmanlar belirtilen durumun arkasında hackerler tarafından kişisel verilerin avlanması olduğuna dikkat çekmektedir. Uzmanlar kullanıcıları kimlik avına karşı uyarılarda bulunarak dikkatli olmaları için uyarmaktadır.

Online Yayım Platformları Hackerler İçin Bulunmaz Bir Fırsat

Online Yayım Platformları Hackerler İçin Bulunmaz Bir Fırsat, Diğer tüm alanlarda da olduğu gibi eğlence alanında da dijitalleşme ve online süreçler yerini sağlamlaştırmaya devam ediyor. Pandemi süreci ile pek çok online yayın gerçekleştiren platform evlere kapanan kitleler için bir numarada yer alıyor. Bu durumun farkında olan hackerler ise duruma uyarladıkları tuzaklar ile kullanıcıların kişisel verilerine ulaşmak istemektedirler. Online yayın platformlarının hackerler için birer maden olduğuna dikkat çeken uzmanlar, en çok kullanılan saldırı tekniğinin kimlik avı saldırısı olduğunu ve kullanıcıların da sosyal mühendislik ile avlandığını belirtiyor.

Pandemi sürecinde evlere kapanan bireylerin çoğu için kimlik avı bu süreç zarfında gerçekleşmiş bulunuyor. Bu avlanmaların arasında en çok dikkat çekeni ise Netflix bağlantılı URL linklerinde yer alan artış olmaktadır. Bu durum 2020 Mayıs ayı için % 853 oranında artış gösterirken, bu linkler aslında hackerlerin kullanıcılara yönelik oluşturduğu ortalama işlemlerini barındırmaktadır. Kullanıcıların ücretsiz içerik izleme isteğine yönelik olarak hazırlanan süreç,  içerisinde birçok kullanıcıyı ağlarına düşüren hackerlerin odak noktası ise kullanıcıların kişisel bilgileri yer almaktadır.

Ücretsiz İçerik İçin Kişisel Bilgilerinizi Kaptırmayın!  

Ücretsiz İçerik İçin Kişisel Bilgilerinizi Kaptırmayın! Günümüzde hackerler tarafından kullanıcılar tarafından uygulanan sosyal mühendislik gerektiren saldırıları her dönem farklılıklar gösterebilmektedir. Pandemi sürecinde online yayın platformlarının oldukça rağbet görmelerinden dolayı, gerçekleştirilen saldırılardaki içerikler de duruma göre güncellenirken, bu tarz platformlar ile ilgili olarak e-posta kutusuna gelen iletilere dikkat edilmesi gerektiği belirtildi. Uzmanlar kişisel verilerin korunması için aşağıda belirtilen adımların takip edilmesini istiyor.

  • İndirim ve hediye tekliflerini teyit edin,
  • E-postanıza gelen maillerin doğruluğunu kontrol edin.
  • Platformların kendi siteleri üzerinden adımları takip ettiğinize emin olun.
  • Hesap özeti ve kredi kartı ekstrelerini kontrol edin,
  • Antivirüs yazılımları kullanmaya özen gösterin.

Oppo Ace 2 Tüm Özellikleri ve Fiyatı

LG K 61 Türkiye’de Satışa Sunuldu!

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.