Cepyo | Tarifeler ve Paketler

Türkiye’de Koronavirüs Mücadelesinde Cep Telefonları ve Yapay Zeka Görev Yapacak!


09.04.2020
459
Türkiye’de Koronavirüs Mücadelesinde Cep Telefonları ve Yapay Zeka Görev Yapacak!

Türkiye’de Koronavirüs Mücadelesinde Cep Telefonları ve Yapay Zeka Görev Yapacak! Türkiye korona virüsü ile olan mücadelesinde teknolojide göreve başlayacak. Üç adet GSM şirketinin BTK ile birlikte yaptıkları çalışması doğrultusunda, yapılan uygulama telefonlara yüklenecek bu şekilde karantinaya uyulup uygulamadığının takibi çok daha rahat bir şekilde takip edilebilecek. Korona virüsü nedeni ile yapılan karantina işlemine uyup uyulmadığının kontrollü bu şekilde sağlanacak. Diğer taraftan ise karantinaya olan uygunluk derecesi bakanlığa ve hastaya uyarı sinyali şeklinde bilgilendirme gidecek. Ayrıca korona virüsü ile mücadelede de yapay zeka da göreve başlayacak. Korona virüsü ile mücadele de yapay zeka da hastanın kiminle temas ettiği rahatlıkla saptanabilecek.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanan Hayat Eve Sığar adlı teknoloji çalışmalarının detayları tek tek ortaya çıkmaya başlamaktadır. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu desteği ile Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone işbirliğiyle birlikte gerçekleştirilen çalışma önümüzdeki birkaç gün içerisinde uygulamaya konulması planlanmaktadır. Böylece korona virüsü testi pozitif olarak çıkan hastalara bu işlem zorunlu olarak uygulanacaktır. Uygulama pozitif vakaların telefonlarına zorunlu bir şekilde yüklenecektir. Bu şekilde hastanın karantina uygulaması ve diğer yasaklara uygunluğu takip edilebilecek. Ayrıca hasta olmayan vatandaşların da uygulamayı yüklemeleri halinde korona virüsünün yoğunluğunun bulunduğu alanların sinyalini rahatlıkla alabileceklerdir.

Yapılan Uygulamada Cep Telefonların Çekmesi Önem Taşımamakta!

Yapılan Uygulamada Cep Telefonların Çekmesi Önem Taşımamakta! Hazırlanan ve çalışmaları süren uygulama için telefonların çekmesi ile ilgili çok da sıkıntı olmadığı belirtilmektedir. Uygulamanın kullanımı Bluetooth, GPS ve Baz istasyonları üzerinden takip işlemleri gerçekleştirilecektir. Henüz test aşamasında olan uygulamanın, test aşamasının tamamlanmasının ardından tüm android ve İphone telefonlarına yükleme işlemi uygulama mağazalarından yapılacaktır. Kapalı alanlarda dahi uygulama çalışmaya devam edebilecek. Akıllı telefonlara yüklenen uygulama ile birlikte karantina koşullarına uyan uymayan herkes takip edilecek ve uymayanlara ise sürekli olarak sinyaller aracılığı ile uyarılarda bulunulacak. Karantina şartlarına uyum sağlamayan hastalar ile ilgili sinyaller Sağlık Bakanlığı’na da gönderilecek. Uygulamanın yüklü olduğu cihaz sahipleri kendileri hasta olmasa dahi hangi bölgelerde yoğun olarak bulunduğunu görebilecekler. Verilerin gizliliği ve hasta hakları nedeni ile kimlerin pozitif vaka olduğu paylaşılmayacaktır.

Diğer Aşamada Yapay Zeka Devreye Giriyor

Diğer Aşamada Yapay Zeka Devreye Giriyor, telefonlara yüklenecek uygulama sayesinde hastanın daha önce nerelere gittiği yerler ile bilgilere rahatlıkla ulaşım sağlanabilecek. Hastanın hangi toplu taşıma araçlarını kullandığı belirlenebilecek. Bu şekilde hastanın temas alanlarına oldukça kolay ulaşım sağlayabileceğiz. Sağlık Bakanlığı diğer yandan yapay zeka ile çalışmaları sürdüren ve daha çok bankalara yönelik yapılan siber saldırılara yönelik destek sağlayan Tazı şirketi ile temasa geçmiş ve konu ile ilgili çalışmalara başlamış durumdadır.

Böylece Tazı şirketi yapay zeka ile birlikte doğru kişilerin test edilmesi için çalışmalarını son sürat devam ettiriyor. Şirket tarafından geliştirilen sistem ile testi pozitif çıkmış kişilerin en son temas ettiği kişiler için tahmin işlemi yürütülerek ve bu kişilere de korona testi yapılacak. Testi pozitif çıkan bireylerin karantina altına alınması ve hastanın karantinaya uygunluğu sağlandığı takdirde hastalığın yayılmasının önüne geçilmiş olunmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.