Cepyo | Tarifeler ve Paketler

Turkcell Dijital Zeka Projesi (DQ)


23.10.2020
637
Turkcell Dijital Zeka Projesi (DQ)

Turkcell Dijital Zeka Projesi oyunlaştırılmış online eğitim platformu ile sizlerle. Turkcell Dijital Zeka Proesi ile amaç çocuklarımızı dijital dünyanın zararlarından korumak ve onları dijital dünyaya hazırlamaktır. Çocuklarımıza dijital vatandaşlık yetenekleri kazandırmak için Turkcell’in hayata geçirdiği Dijital Zeka DQ ile amaç çocuklarımızı dijital platforma karşı bilinçlendirmek. Türkiye’de internet ortamında çocuklarımızın büyük bir çoğunluğu bazı riskler karşı karşıya kalabiliyor.

Turkcell Dijital Zeka Projesi ile amacımız, başlatılan eğitim seferberliği kapsamında, 8-12 yaş arası öğrencilere yönelik hazırlanan programla, çocuklar oyunlaştırılmış eğitim platformunda, dijital dünyadaki tehlikelerin farkına varacak, fırsatları ise daha iyi değerlendirebilecek ve kendilerini korumayı öğrenecek. DQ Enstitüsü ile yapılan iş birliği ile Dijital Zeka DQ, Türkiye’ye kazandırılırken, çocukların oyun oynayarak dijital kimlik kazanmasına imkan sağlanacak.

Dijital dünya ve teknoloji, gençler için olağanüstü fırsatların yanı sıra gerçek riskleri de barındırıyor. Öğrenciler, keşfetmek, iletişime geçmek ve öğrenmek için internetin ve mobil teknolojilerin gücünü kullanıyor. Ancak bu durum sanal zorbalıktan, mahremiyet sorunlarına, internette hangi bilgilere güvenileceğinin belirsizliğine kadar pek çok sorunu ailelerin ve eğitimcilerin gündemine taşıyor. Bu nedenle çocuklarımızın sanal risklere karşı pozisyonu ve ekran karşısında geçirdikleri zamanı yönetme becerilerini anlamak ve onları dijital dünyanın bilinçli bir vatandaşı olmaları için hazırlamalıyız.

Turkcell, Dünya Ekonomik Forumu ve DQ Üniversiteler Koalisyonu’nun* işbirliğinde hazırlanan Dijital Zeka Projesi’ni Türkiye’de çocuklarla buluşturuyor. Bu yeni eğitim içeriği, ilk kez ve ücretsiz olarak Turkcell tarafından Türkiye’deki 8-12 yaş aralığındaki çocuklarımızla buluşuyor.
Turkcell, global standart olarak kabul edilen bu içeriğin yerelleştirilmesini sağlamış, yaygınlaştırılması için çalışmaktadır.

DQ NEDİR? 

Dijital Zeka; Dijital yaşam için gerekli olan bilgi, beceri ve yeteneklerin birleşimi olarak açıklanıyor. Zeka kavramı 1900’lerde öncelikle IQ (intelligence quotient) olarak ortaya çıktı. Sonrasında EQ (Emotional Quotient yani duygusal zeka) sosyal hayatta ve iş hayatında başarılı olmak için çok önemli olduğu konuşuldu ve şimdi de DQ yani dijital zeka. Artık dijitalleşme hayatın her alanında ve bu dijital veriler hepimiz hakkında bilgiler içeriyor. İşe alımlarda bile kişilerin sosyal medya hesaplarına bakarak karakterlerinin, eğilimlerinin ne olduğu ve işe uygunluğunun dijital olarak değerlendirildiği bir süreçte bulunuyoruz.

 • DQ World – www.turkcell.com.tr/dijitalzeka web sitesi üzerinden 8-12 yaş aralığındaki çocuklara 8 dijital yetkinliği oyunlaştırarak ücretsiz olarak sunan bir eğitim platformudur.
 • 10 saatlik eğitim içeriğine sahiptir.
 • Çocuklar yalnız ya da öğretmen/ebeveyn kontrolünde eğitim alabilir.
 • Platform aracılığıyla çocuklara 8 dijital yetkinliğin verilmesi amaçlanır:
 1. Dijital Vatandaşlık Kimliği Oluşturma
 2. Ekran Zamanı Yönetimi
 3. Siber Zorbalıkla Baş Etme
 4. Siber Güvenlik Yönetimi
 5. Kişisel Güvenlik Yönetimi
 6. Eleştirel Düşünme
 7. Dijital Ayak izi
 8. Dijital Empati
 • Bu yetkinlere sahip olan çocuğun dijital dünyanın güçlü birer bireyi olması, potansiyellerini ortaya çıkartacak fırsatlarla buluşması, diğer yandan da online risk ve tehlikelerden kendilerini koruyabilmeleri beklenir.

Bu kampanya sona ermiş bulunmaktadır. 

NEDEN DQ?

 • UNESCO, OECD ve WEF tarafında da onaylanan tek dijital zeka eğitim içeriğidir.
 • Çocukların oyun oynayarak 8 temel yetkinliği öğrenmesini amaçlayan platform 8 bölge ve 82 görevden oluşur. Platformda çocukların karşılaşacağı öğeler:

Çizgi film videoları (48 adet video – 120 dklık izleme)

Küçük testler & anketler

Oyundaki karakterlerle sohbetler

Çizgi romanlar

 • Çocuklar her bölgedeki tüm görevleri tamamladıklarında kendisini kaydettiren ebeveynin emailine o bölümü tamamladığını bildiren bilgilendirme gönderilir.
 • Çocuklar için dünyada 20’ye yakın dijital okuryazarlık eğitimi bulunmaktadır. DQ’nun diğer dijital zeka eğitim programlarından en önemli farkları: 
 1. Oyunlaştırarak öğretme – www.turkcell.com.tr/dijitalzeka aracılığı ile.
 2. Ölçümleme
 3. Aile ve eğitimcilerin değerlendirme sürecine katılımı
 • DQ eğitimini alan çocukların bir yıl sonunda dijital zekalarının %10 arttığı, siber riske maruz kalma oranının %15 azaldığı kanıtlanmıştır. (Singapur Milli Eğitim Bakanlığı – DQ Institute araştırması)
 • Bugüne kadar 30 ülkede 38.000 çocuk DQ eğitimi almıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.