Cepyo | Tarifeler ve Paketler

Telefonunuzun Duvar Kağıdını Siyah Yapın Farkı Görün!


31.03.2020
528
Telefonunuzun Duvar Kağıdını Siyah Yapın Farkı Görün!

Telefonunuzun Duvar Kağıdını Siyah Yapın Farkı Görün! Gün geçmiyor ki akıllı telefonlara yeni bir özellik eklenmesin. İster iş hayatımızda olsun ister günlük yaşantımızda telefonlar artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası halindeler. Bilgisayar gerektiren neredeyse tüm işlerimizi telefonlarımız vasıtasıyla çok kolay bir şekilde halledebiliyoruz. Konum gönderip yerimizi paylaşabiliyor, faturalarımızı yatırabiliyor, oyun oynayabiliyor, farklı uygulamalar üstünden yakınlarımız ve tanıdığımız insanlarla iletişimde olabiliyoruz.

Saydıklarımız sadece günlük hayat içerisinde sıklıkla yaptığımız işlemlerden oluşmaktadır. Fakat bu kullandığımız işlemler için telefonlarımızın şarjı çok hızlı bir şekilde tükeniyor. Üretici firmalar pil ömrünü mümkün olduğu kadar uzun tutmaya çalışsa da tüketicilerin her geçen gün şarj sıkıntısı artıyor. Cihaz içerisinde bulunan bazı özellikleri ve servisleri kapatarak, telefonunuzun şarjının daha uzun gitmesini sağlayabilirsiniz. Bir de duvar kağıdının şarjı etkilediği söyleniyor. Peki bu durum gerçek olabilir mi? Belki de duvar kağıdınızı da değiştirmeniz gerekebilir.

Duvar Kağıdını Değiştirmemiz Tasarruf Sağlar mı?

Duvar Kağıdını Değiştirmemiz Tasarruf Sağlar mı? Akıllı mobil cihazların ekranı, kullanım süresini yani şarjı da etkiler. İşin içinde yüksek nit değeri, piksel yoğunluğu gibi birçok nokta var. Peki kullanılan duvar kağıdının pil ömrüne etkisi olabilir mi? Çok uzun zamandır mobil dünyada söylenen bir mit var. Siyah veya koyu renge sahip olan duvar kağıtlarının, renkli duvar kağıtlarına göre kullanım süresini uzattığı belirtilir. Diğer bir deyişle güç tasarrufu sağlar. Bu efsaneyi biraz daha yakından inceleyelim.

Aslında tüm her şey cihazdaki ekran türüne de bağlı. Birçok telefonda LCD ekranlar var ve siyah duvar kağıdı efsanesi de teknik olarak LCD’lerde işe yaramıyor. Nedeni ise kristallerin arkasında yer alan bir ışık kaynağı var ve siyah renk için de ışık gerekiyor. Fakat OLED ve AMOLED ekranlarda ise durum daha farklı. Renkler için diyotlardan geçiş işlemi söz konusu ve siyahlar için ışık gerekmiyor.

Söz konusu durum için LED ekranlarda gördüğünüz siyah renk gerçek siyah renk, LCD’deki gibi değil. Tüm bu detayları toplayıp, konuya dönecek olursak LCD ekranlarda renkli veya renksiz duvar kağıtları kullanılabilir, çünkü herhangi bir etkisi yok. Diğer yandan AMOLED veya OLED ekranda ise duvar kağıdı etkili oluyor. Söylenenlere bakacak olursak siyah duvar kağıdı saatte %8 civarında güç tasarrufu sağlayabilir. Tabii ki bu durum kullanım alışkanlıkları, uygulamalar, mobil veri kalitesi gibi etkenlere bağlı olarak değişir.

İPhone Bazı Model Telefonlarının Fişini Çekecek!

Hotspot Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Instagram’da TBT Nedir? Neden Kullanılır?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.