Cepyo | Tarifeler ve Paketler

2020 Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü Parsel Sorgulama


06.02.2020
985
2020 Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü Parsel Sorgulama

2020 yılında Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü üzerinden parsel sorgulama yapabilmek için arsa ve tapu bilgileri gibi birtakım bilgilere sahip olmak gerekmektedir. Kamu sektörünün internet ile entegre olmasıyla birlikte daha önce Kamu dairelerine giderek uzun zaman harcanan işlemler artık dakikalar içinde sanal ortamda gerçekleştirilmektedir. Parsel sorgulama işlemleri de artık mobil uygulamalar ve Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’ne ait internet sitesi üzerinden ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir.

2020 TKGM Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nün resmi parsel sorgulama ekranı olan ve parselsorgu.tkgm.gov.tr adresi detaylı parsel sorgulama imkanı sunan hızlı ve basit ara yüzü sayesinde herkesin kolayca kullanabileceği bir uygulamadır. Herhangi bir arama motoruna parselsorgu.tkgm.gov.tr yazıldıktan sonra açılacak ekran parsel sorgulaması yapmaya imkan tanımaktadır. Açılan ekranın sol kısmında bulunan;

  • İdari; il, ilçe, mahalle, ada ve parsel bilgileriyle sorgu,
  • Coğrafi; coğrafi olarak enlem ve boylam bilgileriyle parsel sorgu,
  • Adres; adres bilgilerinin doğru olarak girilmesiyle parsel sorgu,
  • Analiz; küme haritası ve yoğunluk haritası şeklinde aranılan bölge hakkında analiz bilgileri içeren parsel sorgulaması

İle aradığınız bilgileri özelleştirerek ve elinizde bulunan bilgileri kullanarak detaylı parsel sorgulaması yapabilirsiniz.

Ayrıca ana ekranın sağ tarafında bulunan harita üzerinden de parsel sorgulaması kolayca yapılabilmektedir. Harita üzerinden parsel sorgu; parsel sorgu Google Earth üzerinden ana ekranın sağ tarafında çıkan haritada istenilen yerin belirlenmesi sonucunda harita üzerindeki ada ve parsellerin numaraları çıkmaktadır. Haritanın sol üst köşesini üzerinde bulunan “i” seçeneğinin işaretlenmesi haritada seçilecek arsa ve arazinin ada, parsel, pafta no gibi öznitelik bilgilerine kolayca erişim imkanı sağlamaktadır. Yine haritanın sol üst köşesinde bulunan ayarlar işaretine tıklayarak ‘TKGM parseller’ kısmına tik koymanız halinde haritada seçtiğiniz alana ait parsel bilgilerini otomatik olarak harita üzerinde görüntüleyebilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Şahsınıza Ait Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden parsel sorgu sorgulama yapabilmek için e-Devlet şifresine sahip olmanızın yanında Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’ne ait TAKBİS sistemine üye olmak gerekmektedir. Bu üyelik işlemini size en yakın Tapu Kadastro il/ ilçe müdürlükleri aracılığı ile yapabilirsiniz. E- Devlet şifresini daha önce almamışsanız PTT şubelerinden temin ederek e-Devlet uygulamasına giriş yapabilir ana ekranda yapacağınız “Tapu Bilgileri Sorgulama” araması gerçekleştirerek Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü sisteminde bulunan kayıtlara ulaşabilir hem kendiniz adına hem de başka şahıslar adına tescilli parsel sorgulamalarını e-Devlet üzerinden yapabilirsiniz.

E-devlet üzerinden parsel sorgulama TAKBİS’e üye olunduktan ve e-Devlet’e giriş yapıldıktan sonra ana ekran üzerinden e-Hizmetler seçeneğinin tercih edilmesi sonrasında Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü sekmesinin tıklanması ve Tapu Bilgileri Sorgulama linkinin tercih edilmesi ile karşınıza gelecek haritada parsel sorgulama imkanı veren bir uygulamadır.

Başkasına Ait Tapu ve Parsel Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Ada parsel sorgulama programı olan ve parselsorgu.tkgm.gov.tr adresi üzerinden ulaşılabilen Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren internet sitesi kişilerin aradıkları parsel ve tapu bilgilerine ulaşım imkanı sağlamaktadır. Harita üzerinde seçilen ada ve parselde bulunan taşınmaza ait;

  • Taşınmazın bulunduğu il, ilçe mahalle,
  • Tapu alanı,
  • Arazinin niteliği,
  • Arazinin ve arsanın mevsisi,
  • Paftası

Gibi bilgiler bu program üzerinden bulunabilmektedir. Bu bilgilere erişim sağlayabilmek için tapu sahibinin bilgilerine sahip olmaya gerek yoktur. Fakat parsel sorgulama programı üzerinden ada ve parsel numarası tespit edilen arza ve araziye ait tapu sahibinin kim olduğunu merak ediyorsanız bu bilgilere ulaşmak mümkün değildir. Tapu sahibine ait kimlik bilgileri, telefon ve adres bilgisi gibi bilgiler özel bilgiler olarak değerlendirildiğinden bu bilgilere erişim sağlamak Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü parsel sorgulama uygulaması üzerinden mümkün değildir.

Parsel Sorgulama Kolaylığı Sağlayan TAKBİS Nedir?

Parsel sorgulama 2020 yılında daha da kolaylaşmış ülke genelinde kullanılmaya başlanan TAKBİS uygulaması gerek detaylı parsel sorgulama gerekse de diğer tapu ve kadastro işlemlerinin daha hızlı ve verimli bir şekilde internet ortamına aktarılmasını sağlamıştır. Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi’nin kısaltması olan TAKBİS’e yapılan üyelikler neticesinde ülke genelindeki tüm taşınmazlara ait parsel sorgulamaları ve kendinize ait tapu bilgilerine e-Devlet üzerinden kolayca erişim sağlayabilir ve ihtiyacınız olan parsel sorgulamalarına zaman kaybetmeden ulaşabilirsiniz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.