Cepyo | Tarifeler ve Paketler

Stres İle Başa Çıkmanın Yöntemleri Nelerdir?


13.06.2020
344
Stres İle Başa Çıkmanın Yöntemleri Nelerdir?

Stres İle Başa Çıkmanın Yöntemleri Nelerdir? Hayatımızdaki en önemli sorunlardan bir tanesi de stres ve stres ile başa çıkabilme yöntemleri olmaktadır. Stres ve stres ile başa çıkabilmenin yollarını yazımızda derlemiş bulunuyoruz. Hayatınızda yer alan ipuçlarını takip ederek stres ile başa çıkabilirsiniz. Hayatınızı kontrol etmek için en önemli durum stres ile başa çıkabilmek olmaktadır. Hayatımız içerisinde yer alan ve stres yaratan durumlar ile başa çıkabilmek için bu durumları tek tek tanımanız ve durum değerlendirmesi yapmanız gerekmektedir. Hayatınızda yer alan stres kaynaklarını bulmak ve onları kontrol altına alabilmek için bir değerlendirme yapabiliriz.

Stres yönetmek hayatımızdaki strese neden olan odluları bulmakla başlamaktadır. Bu durumları bulmak ve tespit etmek zannedildiği kadar kolay olmamaktadır. Bazı durumlarda gerçekten stres yaratan durumlar görünürde olduğu gibi olmayabilir. Çünkü stres yaradan durumlar düşünceler, duygular ve davranışlar bazen gözden kaçabilmektedir. Bunun için gerçek stres kaynaklarınızı tanımak ve alışkanlıklarınıza, tutumlarınıza ve sürekli uydurduğunuz mazeretinize yakından bakmanız gereklidir.

Stres İle Şuan İçin Nasıl Başa Çıktığınızı Gözlemleyin!

Stres İle Şuan İçin Nasıl Başa Çıktığınızı Gözlemleyin! İşe stres günlüğü tutarak başlayabilirsiniz. Hayatınızda strese neden olan kaynakları belirlemenize oldukça yardımcı olacaktır. Kendinizi her stresli hissettiğinizde bu durumu günlüğünüze yazabilirsiniz. Gerçekleşen olay ve olay karşısında hislerinizi tek tek yazabilirsiniz. Bu size daha sonra durum değerlendirmesi yapmanıza yardımcı olacaktır. Şu an için stres ile nasıl baş edebildiğinizi düşünmeniz, stres kaynağınızı bulmanıza yardımcı olacaktır.

Stres yönetim şekliniz de oldukça önem taşımaktadır. Stres ile başa çıkabilmek için aşırı yemek yemek, alışveriş yapmak, saatlerce bilgisayar oynamak gibi işlemler stres durumunuzu geçici olarak durdurabilir. Bu yöntemler yerine daha kalıcı yöntemler aramanız gerekli. Hangi yöntemi seçeceğine karar verirken oldukça detaylı düşünmeniz gerekmektedir. Bunları kaçının, değiştirin, uyarlayın ya da kabul edin. Stres ile başa çıkabilmek için pek çok yöntem vardır fakat her bireyin stres ile başa çıkabilme yöntemi farklı olmaktadır. Her bireyin yöntemi diğerine iyi gelecek diye bir uyarlama olmamaktadır. Hiçbir yöntem herkese ya da her durumda faydalı olacak diye bir kaide bulunmamaktadır.

Stresten Uzaklaşmak için Kendinize Zaman Ayırın!

Stresten Uzaklaşmak için Kendinize Zaman Ayırın! Stresi yönetebilmek için sakin ve kontrol altında hissettiren şeylere odaklanmanız gerekmektedir. Yapılacaklar listenizden zorunlu bulunmayanları çıkarmanız ile başlayabilirsiniz. Duygularınızı gizlemek yerine doru bir dil ile ifade etmeyi deneyebilirsiniz. Bir kişiden davranışları ile ilgili değişiklik talep ettiğinizde, talebinizde ısrarlı olun. Kendinizi ertelemeyin, zamanı yönetmeyi öğrenin. Değiştiremeyeceğiniz durumları kabul edin. Hayatta her şeyin önüne geçemeyeceğinizi kabul edin. Kontrol edilmez olanı kontrol etmeye çalışmak direkt bir stres kaynağı olmaktadır. İşin aslı bazı durumları kabul etmek hayatınızda bir parça da olsa stresin girmesine engel olacak ve siz mutlu olacaksınız. Kendinizi rahatlatmak ve sevdiğiniz uygulamaları ve etkinlikleri yapmak için kendinize zaman ayırın. Hayatınıza pozitif olarak bakan insanlar ile iletişim kurun. Kendinizi iyi hissettirecek çeşitli etkinlikler ile günlük aktiviteler yapın. Her güne bir etkinlik eklemekle başlayın.

Vodafone İle Yaşlı Vatandaşlara Bedava 30 GB İnternet

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.