Cepyo | Tarifeler ve Paketler

Son Kullanma Tarihi ve Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi Arasındaki Fark Nedir?


22.06.2020
246
Son Kullanma Tarihi ve Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi Arasındaki Fark Nedir?

Son Kullanma Tarihi ve Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi Arasındaki Fark Nedir? Market alışverişlerinde aldığınız ürünün üzerinde bulunan bilgilerden hangisine en çok dikkat etmektesiniz. Genel anlamda bakıldığında bu durum şu şekilde olmaktadır. Market alışverişlerinde insanlar genel anlamda en çok alınan ürünün üzerindeki kalori değerleri dikkate alınmaktadır. Alınan ürünün üzerinde bulunan bilgilerden en çok dikkat edilmesi gerekenlerden birisi de son tüketim tarihi olmaktadır. Alınan ürünler ile ilgili olarak ürünler üzerinde önemli olan bir diğer durum ise tavsiye edilen son tüketim tarihi olmaktadır. Peki tavsiye edilen son tüketim tarihi ile ilgili olarak genel anlamda, Gıda Güvenliği Derneği tarafından yapılan araştırma sonucunda oldukça şaşırtıcı sonuçlara ulaşılmış bulunuluyor.

Kullanıcılar tarafından Son Kullanma Tarihi ve Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi arasındaki fark tam olarak bilinmediği için tüketiciler tarafından ürünlerin % 72 oranı henüz daha yenebilecek durumda olmasına rağmen çöpe atıldığı gözlemlenmiştir. Bu durum ise gıda israfının çığ gibi büyüme nedenleri arasında yer almaktadır. Yapılan araştırma sonucuna göre ise 10 kişiden 3’nün Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi’nin anlamını bildiği ortaya koymuş bulunuyor. Belirtilen terimler arasındaki fark nedir diye araştırıldığında ise neler ortaya çıktığını gözlemleyelim.

Son Kullanma Tarihi(SKT) Nedir?

Son Kullanma Tarihi(SKT) Nedir? Son Kullanma Tarihi, Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi ile aynı durumu belirtmemektedir. Son Kullanım Tarihi (SKT) olarak ifade edilirken, Son Tüketim Tarihi’de (STT) olarak ifade edilmektedir. Bu durum belirtilen ürünün sağlıklı olarak en kullanılabilecek olan tarihi ifade etmektedir. Türk Gıda Kodeksi Etiketleme Yönetmeliğine bağlı olarak, mikrobiyolojik açıdan kolay bozulabilen ve kısa zaman sonrasında insan sağlığı açısından tehlike arz etmesi durumunda muhtemel olan gıdaların tüketilebileceği son tarihi göstermektedir.

Son kullanma tarihi geçen gıdanın besin içeriği, etikette belirtilen değerler ile aynı olmayabilir. Bu durum Son Tüketim Tarihi(STT) geçmiş gıdaların etiketinde yer alan tarihten sonra tüketilmemesi, satın alınmaması ve satılmaması gereklidir. Belirtilen tarihleme şekilleri ise en çok risk faktöründe yer alan gıdaları içermektedir. Risk faktörü altında olduğu belirtilen gıdalardan bazıları ise et ve et ürünleri ve süt ve süt ürünleri olarak başlıca olanlarını sayabiliriz. Ayrıca Son Tüketim Tarihi bilgileri yer alan gıdalarda Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi bilgileri yer almamaktadır.

Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi (TETT) Nedir?

Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi (TETT) Nedir? Türk Gıda Kodeksi Etiketleme Yönetmeliğine göre, uygun şekilde muhafaza edilmesi durumunda, gıdanın kendine has özelliklerini koruduğu süreyi gösteren tarih olmaktadır. Belirtilen Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi gününe kadar ürün kalitesini en iyi şekilde muhafaza etmektedir. Belirtilen tarihin geçmesinin ardından ise ürünün kalitesi ve besin değerinin azalmaya başladığı belirtilmektedir. Önceden paketlenmiş olan yiyeceğin dayanıklılık tarihini gösteren bir tarihleme olmaktadır.

Paketi açılmamış olan bir gıda ürününün uygun koşullar sağlanarak depolanması durumunda, besin değerini ve tazeliğini koruyacağı, raf ömrü ile ilgili olarak bilgileri içermektedir. Burada belirtilen amaç ise bir ürünün en iyi ve en lezzetli olduğu kalite zamanını belirtmek olmaktadır. Tavsiye edilen Tüketim Tarihi, gıda güvenliğini garanti etmediği için belirtilen durumda son kullanım tarihi ile karıştırmamak son derece önem taşımaktadır.

İnsanoğlunun En Verimli Yaşları Belirlendi!

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.