Cepyo | Tarifeler ve Paketler

SMS İle SGK Primi Ödeme Nasıl Yapılır ?


22.03.2020
589
SMS İle SGK Primi Ödeme Nasıl Yapılır ?

SMS İle SGK Primi Ödeme ile gündelikçi ya da yardımcı çalıştıranlar için kolaylık geliyor. Artık yerinizden bile kalkmadan Cep telefonunuzdan sadece kısa bir SMS ile yardımcı çalışanınızı çalıştığı gününü SGK’lı yaparak ödemesini ay sonunda faturanızdan gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle 1 gün bile olsa çalışanınız mağdur olmayacak.

SMS İle SGK Primi Ödeme ile 1 Nisan 2015’te başlayan uygulamayla artık temizlik, ütü, yemek ve çocuk ve yaşlı bakımı gibi ev hizmetlerinde çalışan kişiler tek bir bildirimle sigortalı olabilecek. Yeni uygulama ile ayda 10 günden az gündelik temizlikçi çalıştıran ev sahipleri 5510’a SMS atarak ve günlük iş kazası primi ödeyerek tüm yükümlülüklerini yerine getirmiş oluyorlar. Üstelik Turkcell, Vodafone veya Türk Telekom hatlarının hepsinden işlem yapabiliyorsunuz.

Ev hizmetlerinde çalışan kişilerin sigortalılığı çalıştıkları kişi yanında ay içinde 10 günden az veya 10 gün ve daha fazla olmak üzere toplam kaç gün çalışıldığına göre ikiye ayrılıyor. Ayda 10 günden az çalıştıran kişiler artık işveren sayılmıyor. Dolayısıyla, işyeri bildirgesi, sigortalı işe giriş bildirgesi, aylık prim ve hizmet belgesi ve işten ayrılış belgesi gibi belgelerin düzenlenmesine gerek kalmıyor. Bunun yerine, kolay bir bildirimle günlük prim ödeyerek çalıştırdıkları kişiyi iş kazası ve meslek hastalığına karşı sigortalatmış oluyorlar.

Hangi İşler Ev Hizmeti Sayılır?

 • Ev içerisinde yaşayanlar tarafından yapılabilecek temizlik, ütü, yemek yapma, çamaşır, bulaşık yıkama, alışveriş ve bahçe işleri ile çocuk, yaşlı veya özel bakıma ihtiyacı olan kişilerin bakım işlerinin ev halkı dışındaki bireyler tarafından yapılması işleri ev hizmeti sayılacaktır.
 • Çocuk, yaşlı veya özel bakım işinin ev hizmetinde çalışanın evinde ya da hastane, bakımevi vb yerlerde yapılması da ev hizmeti sayılacaktır.
 • Aynı evde oturan üçüncü dereceye kadar akraba olanların yaptıkları işler ev hizmeti sayılmayacaktır.

Prim Ne Kadar ve Nasıl Ödeniyor?

Evinde ayda 10 günden az süre ile sigortalı çalıştıranlar bu kişiler için çalıştırdıkları her bir gün için asgari ücretin günlük tutarının % 2’si oranında iş kazası ve meslek hastalığı primi ödeyecektir. Bu primi ödediğinizde gündelik temizlikçinizi iş kazası ve meslek hastalığı kapsamında sigortalatmış oluyorsunuz.

Ev Hizmetinde Ayda 10 Günden Az Sigortalı Çalıştıranlar Kuruma Nasıl Başvuracak?

 1. Ev hizmetlerinde 10 günden az çalışanlar için bunları çalıştıranlar “EV HİZMETLERİNDE ON GÜNDEN AZ ÇALIŞTIRILACAKLARA İLİŞKİN FORM” ile Kuruma müracaat edecektir. Ev hizmetlerinde ayda 10 günden az süre ile sigortalı çalıştıranlar “www.turkiye.gov.tr” uygulaması aracılığıyla da müracaat edebileceklerdir. Bu şekilde müracaat edecekler “e-hizmetler” menüsünden “SGK”yı seçerek “4A On Günden Az Süreli Ev Hizmetleri İşveren Başvuru ve Sorgulama” ekranından çalıştırılan sigortalının TC numarası ve çalıştırılan gün girilerek sigortalı bildirimi yapılacaktır. “www.turkiye.gov.tr” uygulamasından müracaat edenlerin ayrıca “EV HİZMETLERİNDE ON GÜNDEN AZ ÇALIŞTIRILACAKLARA İLİŞKİN FORM” düzenlenmesine gerek bulunmamaktadır.
 2. Çalışanların kolay tescil edilebilmesi, tahsilatın daha kolay yapılabilmesi için cep telefonu kısa mesaj servisi (SMS) aracılığı ile de işlem yapılabilmektedir. SMS uygulamasının ev hizmetlerinde aynı işveren yanında ayda 10 günden az çalışanlar için öncelikle sigortalı çalıştıracak kişinin bir defaya mahsus SMS ile kendi TC numarasını yazıp “5510” kısa mesaj servisine kendini “çalıştıran” olarak kaydettirmesi, daha sonra çalıştıracağı kişinin TC numarası ve ayın hangi gününde çalıştıracağı bilgisini “5510” kısa mesaj servisine göndererek sigortalı için tescil kaydı oluşturulması yoluyla yapılacaktır. Ayda 10 günden az çalışanların ayın farklı çalışma günleri için ayın hangi gününde çalıştıracağı bilgisini “5510” kısa mesaj servisine her bir gün için ayrı SMS gönderilmesi gerekmektedir. Kullanılacak cep telefonu hattının Mobil Ödeme’ye açık olması gerekmektedir.
 3. Kuruma doğrudan ya da posta yoluyla, “www.turkiye.gov.tr” uygulamasından müracaat edenler iş kazası ve meslek hastalığı primini banka aracılığı ile Kısa Mesaj Servisi (SMS) ile müracaat edenler ise cep telefonu hatlarına tanımlı TL’leri ile veya cep telefonu faturaları ile ödeyebileceklerdir.

Ev Hizmetlerinde Ayda 10 Günden Az Sigortalı Çalıştıranlar Her Defa Müracaat Edecek mi?

Ev hizmetlerinde ayda 10 günden az sigortalı çalıştıranların bu çalışmanın takip eden aylara da devam etmesi halinde “EV HİZMETLERİNDE ON GÜNDEN AZ ÇALIŞTIRILACAKLARA İLİŞKİN FORM”un “Çalışma devamlı mı ?” kısmının işaretlenmesi yeterlidir.  “www.turkiye.gov.tr” uygulaması ve Kısa Mesaj Servisi (SMS) ile müracaat edenlerin her bir çalışma (gün ve kişi) için ayrıca işlem yapılması gerekmektedir.

Kimler Ev Hizmetlerinde Ayda 10 Günden Az Süre İle Çalışabilir?

 • Herhangi bir çalışması olmayanlar,
 • 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentlerine tabi çalışanlar,
 • İsteğe bağlı sigortalılar,
 • 2925 sayılı Kanuna, 5510 sayılı Kanunun ek 5 ve ek 6. maddelerine tabi sigortalılar,
 • Kurumdan aylık ve gelir alanlar, ev hizmetlerinde ayda 10 günden az çalışabilirler.
 • Emekli aylığı alanların aylıkları kesilmez, bunlardan ayrıca uzun vade ve genel sağlık sigortası primi alınmaz

Ev Hizmetlerinde 10 Günden Az Süreli Yabancı Uyruklu Çalıştırılabilir mi?

4817 sayılı Kanun gereğince yabancılara bir yıl süreli çalışma izni verilmekte olduğundan yabancılar kısmi süreli çalışamamaktadırlar. Yabancı uyrukluların ev hizmetlerinde 10 günden az süre ile çalıştırıldığının tespiti halinde bunlar hakkında 10 gün ve daha fazla süre ile sigortalı çalıştıran işverenlere ilişkin hükümler uygulanacak ay içinde çalışma gün sayısı 30 gün olarak alınacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.