Cepyo | Tarifeler ve Paketler

Sınav Stresini Azaltan Yazılım Biyosınav Üretildi!


12.10.2020
357
Sınav Stresini Azaltan Yazılım Biyosınav Üretildi!

Sınav Stresini Azaltan Yazılım Biyosınav Geliştirildi! Sivas ilimizde iki lise öğrencisi ve danışman öğretmenleri ile birlikte yapılan çalışma sonucunda, sınav sorularına karşı öğrencilerin vücut kimyasında yaşanan değişimi ölçecek ve sınav stresini azaltacak e-Biyosınav adı verilen bir yazılım üretilmiş bulunuyor. Sivas Bilişim Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde eğitim gören 2 öğrenci Necdet Mert Yüzgüleç ve Yunus Emre Yazarlı danışman öğretmenleri Serkan Ocak ile birlikte sınav stresinin en aza indirgemeyi planladıkları yazılımı geliştirmiş bulunmaktadırlar. Geliştirdikleri e-Biyosınav yazılımı ile TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında Gaziantep’te düzenlenen liseler arası yarışmaya katılmış bulunuyor.

Genç yetenekler tarafından geliştirilen “galvanik deri tepkisi ölçüm sensörü” kullanılarak geliştirilen ve “e-Biyosınav” adı verdikleri projeleri ile 1830 adet proje arasından ilk 8’e girmeyi başarmış bulunmaktadırlar. Gündem oluşturan yazılım, sınava giren öğrencilerin sorular karşısında vücut kimyasında yaşanan değişimi el parmaklarına takılan GSR sensörleri ile ölçerek, veri tabanına stres oranını yazmaktadır. Sınavda sorulan her bir sorunun öğrencileri ne kadar oranla strese soktuğu, rakamsal değerlerle ortaya çıkarılmaktadır. Stres oranı yüksel olan sorunun hemen ardından düşük oranlı sorunun seçilmesi ile vücut kimyasında yaşanan anormallikler normal düzeye indirgenmektedir.

Zoom’a Microsoft’tan Rakip Olarak Meet Now Geldi! Hakkında bilgi alabilirsiniz.

Öğrencilerin Hangi Sorunda Ne Kadar Stres Yaşadığı Ortaya Çıkıyor!

Öğrencilerin Hangi Sorunda Ne Kadar Stres Yaşadığı Ortaya Çıkıyor! Gerçekleştirilen proje kapsamında, projenin öğrencilerin sınav esnasında karşılaştığı en büyük problemi olan stresi yenmeye yönelik olduğu yapılan bir çalışma olduğu belirtilmektedir. Danışman öğretmen Serkan Ocak konu ile ilgili olarak şunları ifade etmiş bulunuyor. Yaptığımız yazılım ile birlikte öğrencilerimizin stres seviyelerini, GSR sensörü kullanarak, galvanik deri tepkisi yöntemi ile ölçülmektedir. Sınava giren her öğrenci parmaklarına yerleştirdiğimiz GSR sensörü ile yazılımı kullanmaya başlamaktadır. Belirtilen sensörler insan vücudunda yer alan elektriksel değişkenleri ölçerek, o anki durum dengesini ölçmemizi sağlamaktadır.

Bu şekilde sınav esnasında yaşanan tüm değerler, mikro denetleyici vasıtası ile birlikte yazılımın veri tabanına kayıt ediliyor. Böylece öğrencinin hangi soruda ne kadar stres yaşadığını tespit ediyoruz. Öğrenci herhangi bir soruda stres yaşadığı zaman, yazılım hemen devreye giriyor ve veri tabanında yer alan bilgiler ile karşılaştırarak stres yaşama riski daha düşük olan soruyu karşısına çıkarıyor ve stres durumunu dengeliyor. Geliştirilen yazılımın okullarda yapılan sınavlarda denendiği ve % 35 oranında streste azalma yaşandığı belirtilmektedir.

Zayıflamak İçin Okunacak Dualar Hangileridir?

Morpa Kampüs Nedir? Nasıl Üye Olunur?

Cep Telefonu IMEI Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Zoom Uzaktan Eğitim İnternet Paketi Kampanyası

Sevdiği Kadını Kendine Bağlamak için Hangi Dualar Okunmalıdır?

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.