Cepyo | Tarifeler ve Paketler

SGK Kadın Doğum Borçlanması Nedir? Nasıl Yapılır?


19.01.2021
564
SGK Kadın Doğum Borçlanması Nedir? Nasıl Yapılır?

SGK Doğum Borçlanması kadınlarımızın Sigortalı olarak çalışmaya başladıktan sonra, canlı olarak doğum yaptıkları her çocuk için çalışamadıkları dönemleri Sosyal Güvenlik Kurumu’na, belirlenen primi ödeyerek o günleri hizmetten saydırmalarıdır. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu’na Doğum Borçlanması başvuru yapabilmesi için borçlanılacak  süre (720 Gün) boyunca çocuğun yaşaması gerekmektedir. Her hangi sebeple olursa olsun çocuğun ölmesi durumunda ancak yaşadığı gün kadar Sosyal Güvenlik Kurumu’na Doğum Borçlanması yapılmaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu doğum yapan kadınlara en fazla 3 çocuğa kadar doğum borçlanması ödemesi yapmasına imkan tanımaktadır. Bu şartlar altında emeklilik zamanınız geldiğinde 3 çocuğa kadar en fazla 2160 güne kadar Sosyal Güvenlik Kurumu’na borçlanmanızı ödeyebilirsiniz. Eğer emekliliğiniz için eksik kalan günleriniz daha az ise ihtiyacınız kadar doğum borçlanmasını yapabilirsiniz.

SGK Doğum Borçlanma Koşulları Nelerdir?

Her uygulamada olduğu gibi SGK Doğum Borçlanma işleminin de belirli şart ve koşulları bulunmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun şart koymuş olduğu uygulamaları yerine getirdikten sonra sizde Sosyal Güvenlik Kurumu’na Doğum Borçlanma işlemi talebinde bulunabilir emekliliğiniz için eksik kalan günlerinizi ödeme yapabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu’na kadının çalışmadığı iki yıllık (720 Gün) süreyi Doğum Borçlanması yapabilmesi için gerekli koşullar aşağıdaki gibidir.

 1. Hizmet akdi kapsamında çalışanlar için (2925 sayılı Kanun, mülga 506 sayılı Kanun, 5510 sayılı Kanun- 4/a) sigortalılıklarının tescil edilmiş ve adına prim bildirilmiş/tahakkuk etmiş olması,
 2. Kendi nam ve hesabına bağımsız çalışma kapsamında olan sigortalılar için (Mülga 1479 sayılı Kanun, Mülga 2926 sayılı Kanun, 5510 sayılı Kanun- 4/b) prim ödenip ödenmediğine bakılmaksızın sigortalılıklarının tescil edilmiş/tahakkuk etmiş olması,
 3. Kamu görevlisi kapsamında sigortalı sayılanlar için sigortalılar (Mülga 5434 sayılı Kanun, 5510 sayılı Kanun- 4/c) sigortalılıklarının tescil edilmiş olması,
 4. Kadın sigortalının doğumdan önce çalışmaya başlayarak sigortalılık şartını yerine getirmesi,
 5. Doğumdan sonra adına prim ödenmemesi,
 6. Borçlanacağı sürede çocuğunun yaşaması, gerekmektedir.

Bilgisayardan İnstagrama Fotoğraf ve Video Yükleme İşlemi Nasıl Yapılır? Hakkında bilgi alabilirsiniz.

SGK Doğum Borçlanması Talebinde Kimler Başvurabilir?

SGK‘ya Doğum Borçlanması talebinde bulunabilmek için bazı koşullar bulunmaktadır. Bu koşulları yerine getiren kadınlar Doğum Borçlanması talebinde bulunabilirler. Sosyal Güvenlik Kurumu’na Doğum Borçlanması talebinde bulunabilmek için gereken şartlar aşağıdaki gibidir.

Doğumdan önce,

 1. Hizmet akdine tabi çalışması bulunan kadın sigortalılar (2925 sayılı Kanun, mülga 506 sayılı Kanun, 5510 sayılı Kanun- 4/1-a ),
 2. Kendi nam ve hesabına bağımsız çalışma kapsamında sigortalı sayılan kadın sigortalılar (Mülga 1479 sayılı Kanun, Mülga 2926 sayılı Kanun, 5510 sayılı Kanun- 4/b),
 3. Kamu görevlisi kapsamında sigortalı sayılan kadın sigortalılar (Mülga 5434 sayılı Kanun, 5510 sayılı Kanun- 4/c) ile bunların hak sahipleri talepte bulunabilirler.

SGK Doğum Borçlanma Süresi Ne Kadar?

Sosyal Güvenlik Kurumu’na Doğum Borçlanması talebine başvurarak belirli süre kadar ödeme yapabiliyorsunuz. Bu süre ne kadar, en fazla kaç gün ödeme yapabiliyorsunuz aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

 • Sigortalı kadının doğumdan sonraki sekiz haftalık, çoğul gebelik halinde ise on haftalık süreleri, doğuma üç hafta kalıncaya kadar çalışması halinde, doğum sonrası istirahat süresine eklenen süre dahil toplam istirahat süresi ile birlikte toplam iki yıllık(720 Gün) süre borçlanılabilir.
 • Kadın sigortalılar doğum nedeniyle çalışamadıkları en fazla üç defa olmak üzere ikişer yıllık sürelerini (toplamda en fazla 6 yıla (2160 Gün) tekabül etmektedir.) borçlanabilir.
 • Doğum borçlanması talebinde bulunan kadın sigortalıların doğum yaptığı tarihten sonra  adına primi ödenmiş süreler borçlanma hesabında dikkate alınmaz. Prim ödenmiş süreler iki yıllık süreden düşülerek kalan süre borçlandırılacaktır.
 • Doğum borçlanması yapılacak sürede çocuğun vefat etmesi halinde vefat tarihine kadar olan süreler borçlanılabilir.
 • İlk doğumunu yaptıktan sonra iki yıl dolmadan ikinci doğumunu yapan kadın sigortalı, ilk doğumdan ikinci doğuma kadar geçen süre ile ikinci doğum için borçlanabileceği iki yıllık sürenin toplamı kadar geçen süreyi borçlanılabilir.

SGK Doğum Borçlanması İçin Nereye Başvuruda Bulunabilirim?

Sosyal Güvenlik Kurumu, Doğum Borçlanmasını belirlenen kurumlar dışında hiçbir yerden gerçekleştiremezsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu, Doğum Borçlanması için yetkili kılınan mercilere Doğum Borçlanması talebinizi ileten dilekçenizi sunabilirsiniz. SGK Doğum Borçlanma talebinizi Dilekçeniz ile iletebileceğiniz yetkili kuruluşlar aşağıdaki gibidir.

 • İlk defa 5510 sayılı Kanuna göre hizmet akdiyle çalışanlar ve kendi nam ve hesabına bağımsız çalışmaya başlayan sigortalılar,
 • 2925 sayılı Kanuna tabi sigortalılar ile mülga 506 sayılı Kanun,
 • 1479 sayılı Kanun ve 2926 sayılı Kanununa tabi olan sigortalılar ve hak sahipleri,
 • Sigortalının en son çalışmasının/hizmetinin geçtiği sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine başvurarak,
 • Kamu görevlileri (eski kamu görevlileri sigortalıları veya hak sahipleri “SGK Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı Mithat Paşa Caddesi No:7 Sıhhıye /ANKARA” adresine borçlanma talep dilekçesiyle başvuruda bulunarak doğum borçlanması talebini yapabileceklerdir.
 • Doğum borçlanması talebinde bulunan kadın sigortalının işvereninden belge istenilmeksizin Kurum hizmet kayıtlarından tespiti yapılarak işlem yapılacaktır.

SGK Doğum Borçlanması Ne Kadar?

Sosyal Güvenlik Kurumu’na Doğum Borçlanması talebini yaptıktan sonra ödemeniz gereken, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun belirlediği Doğum Borçlanması oranı hesaplaması o yılki brüt asgari ücret üzerinden hesaplanır. Bu tutar brüt asgari ücretin günlük tutarının %32’si 1 günlük doğum borçlanması tutarını verir. Bunun 7,5 katı ise günlük en yüksek borçlanma tutarıdır.

Sosyal Güvenlik Kurumu Doğum Borçlanması 2021 yılında Asgari Ücretteki düzenlemeden sonra, 2021 Doğum Borçlanması ile ödenmesi gereken en düşük günlük borçlanma tutarı 31,39TL’den, 38,15TL’ye yükselmiştir. En yüksek meblağ ise 235,44TL’den, 286,20TL’ye yükselmiş bulunamktadır.

Cep Telefonu Açıkken Kapalı Gösterme Nasıl Yapılır?

İntihar Etmenin İslam Dininde Yeri Nedir?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.