Cepyo | Tarifeler ve Paketler

SGK İstirahat Raporu Sorgulama İşlemleri


16.04.2020
668
SGK İstirahat Raporu Sorgulama İşlemleri

SGK İstirahat raporu, her hangi bir işverenin Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak çalıştırdığı bir işçinin, işine devam edemeyecek kadar rahatsız olduğu durumlarda verilen rapora istirahat raporu denilmektedir. Hastalarda tedavi şekli yatarak ya da ayakta tedavi olmak üzere iki çeşittir. Ayakta tedaviler için çalışanlar öncelikle iş yeri hekimlerine müracaat etmektedirler. Eğer iş yeri hekimi gerekli görürse 2 güne kadar istirahat raporu yazabilmektedirler. İstirahat raporunu çalışanlar iş yeri hekiminden 2 Güne kadar alabilmektedirler. İş yeri hekimi maksimum 2 güne kadar istirahat yazabilmektedir. İş yeri hekiminin yazdığı istirahat raporu Sosyal Güvenlik Kurumunca karşılanmamaktadır.

Bir başka ayakta tedavi olma yeri Aile Sağlık Merkezi’dir. Aile Sağlık Merkezi’nde bulunan doktorlar hastaya tedavinin yanında gerekli gördükleri takdirde 2 güne kadar istirahat yazabilmektedirler. Aile Sağlık Merkezi’deki hekimlerinde maksimum 2 güne kadar istirahat yazma hakkı bulunmaktadır. Aile Sağlık Merkezi’nde muayene olarak istirahat raporu alan, Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak çalışan hasta en kısa sürede raporu işverene yani iş yerine ulaştırmak zorundadır. İşveren raporu Sosyal Güvenlik sistemine online olarak bildirmekle yükümlüdür. Herhangi bir sorun çıkması durumunda raporu Sosyal Güvenlik Kurumuna ibraz etme zorunluluğu mevcuttur.  Aile Sağlık  Merkezi’nde düzenlenen istirahat raporunu da Sosyal Güvenlik Kurumu’nca ödenmemektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ödeme yapabileceği raporlar genellikle 3 gün ve üzeri raporlardır. Bu raporlar genellikle Tam Teşekküllü Devlet Hastaneleri, Eğitim ve Araştırma Hastaneleri ve SGK İle Anlaşmalı olarak çalışan Özel Hastanelerde tedavi gören hastalara düzenlenmektedir.  Bu hastalar da aldıkları raporu en kısa zaman içerisinde işverene ulaştırmak zorundadırlar. Aksi takdirde Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan istirahat ödemelerini alamazlar.

SGK İstirahat Raporu Nedir?

SGK İstirahat Raporu; her hangi bir işverenin Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak çalıştırdığı bir işçinin, işine devam edemeyecek kadar rahatsız olduğu durumlarda verilen rapora istirahat raporu denilmektedir. Bu istirahat raporlarını çalışanlar işverene maksimum 3 gün içerisinde ulaştırmak zorundadırlar. Aldıkları istirahat raporu çalışanın tedavi gördüğü ve çalışamayacak durumda olduğunu beyan etme şeklidir.

SGK İstirahat Rapor Parası Nedir?

Geçici iş göremezlik, sigortalı bir çalışanın, hastalık, iş kazası, doğum gibi durumlarda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş olan sağlık kuruluşları veya hekim raporlarında yazan istirahat süresince geçici bir süre iş yapamamasıdır. Rapor ücreti ise bu belgeye sahip olan kişilerin işe gitmediği süre için Sosyal Güvenlik Kurumunun kişiye ödediği ücrete, İstirahat Rapor Parası denir.

SGK Rapor Parası Almak İçin Gerekli Şartlar

İş göremezlik ödeneği alabilmek için çalışanların SGK ile Sosyal Sağlık ve Genel Sağlık Sigortası kanunu kapsamındaki uygunluk şartlarını yerine getirmesi gereklidir. Rapor onaylama sürecinde bu kriterler üzerinden rapor parası adayları değerlendirilir.  Ödemeleri gerekli kriterleri sağlayıp, sağlayamadıkları tespit işlemi gerçekleştikten sonra gerçekleştirilir. SGK istirahat ödeneği alabilmek için şartlar aşağıda belirtilmiştir.

 • Hastalık, iş kazası, meslek hastalığı ya da hamilelik nedeniyle çalışanın iş göremez durumda olması,
 • SGK tarafından yetkilendirilmiş hekim ve sağlık kuruluşlarından rapor alınmış olması,
 • Rapor tarihinden önceki bir yıl boyunca en az 90 gün sigorta primi yatmış olması,
 • 4A (SSK) ve 4B (BAĞ-KUR) güvencesi altında olunması şeklindedir.
 • 1 ya da 2 gün için alınan kısa süreli raporlara, Sosyal Güvenlik Kurumundan iş göremezlik ödeneği verilmemektedir.
 • Hekimden ya da bir sağlık kurumundan alınan raporlarda kesinlikle bir sağlık sorununa ilişkin teşhisin bulunması gerekir.
 • Alınan iş göremezlik raporunda eğer bir teşhis yer almazsa Sosyal Güvenlik Kurumunun bu raporu alan kişiye herhangi bir ödeme yapması söz konusu olmayacaktır.
 • İşçinin aldığı raporu işverenine teslim etmesi ve işverenin raporu e-rapor sistemine girmesi gerekmektedir.
 • 4A kapsamında çalışan sigortalılar hem yatarak hem de ayakta tedavi için rapor parası alabilmektedir.
 • Bir yıl içerisinde en fazla 40 gün rapor alabilirsiniz. 40 gün ve üzeri raporlarınız için sağlık heyetinin onayı gerekmektedir.

SGK İstirahat Rapor Parası Hesaplama

Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışanların herhangi bir şekilde rahatsızlandıklarında mağdur olmamalı için, Sosyal Güvenlik Kurumu istirahat ettikleri günlerin ödemesini gerçekleştirmektedir. Tabi bu ödemenin bir hesaplanma şekli mevcuttur. İstirahat rapor parasını hesaplamak için öncelikle ilk üç aylık brüt gelir toplanır. Son üç aylık prim günü toplanır. Raporlu olunan gün sayısından 2 çıkartılır. 2 çıkartılmasının sebebi rapor parasının raporun ilk iki günü için verilmemesidir. İlk üç aylık brüt gelir, son üç aylık prim gününe bölünür. Çıkan sonuçla raporlu olunan gün sayısı (-2 gün de hesaplanır) çarpılır. Çıkan sonuç ayakta tedavi olması halinde 2 ile çarpılıp 3’e bölünür ve alacağınız rapor parası tutarını bulmuş olursunuz.

SGK İstirahat Raporu Ödeneği Sorgulama

SGK İstirahat Raporu ödemesinin sorgulamak için aldığınız raporu 3 gün içerisinde işverene ulaştırmak zorundasınız. İşverene verdiğiniz raporu online ortam üzerinden e – rapor sistemine girerek Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu raporunuzu inceleyip onay verdikten sonra rapor tutarınızın yatırılması için gerekli işlemler başlamış bulunur. SGK İstirahat raporunu sorgulamak için

 • e- Devlet Sistemine giriş yaparak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Sisteme girdiğiniz takdirde ‘iş göremezlik ödeneği’ olarak sorgulama yapabilirsiniz.
 • e – Devlet şifrenizi henüz almadıysanız en yakın PTT merkezine gidip, kimliğinizle birlikte şifrenizin yazılı olduğu zarfı alabilirsiniz.
 • Şifre alma işleminizi tamamladıktan sonra e – Devlet girişinizi sağlayıp, sırası ile adımları gerçekleştirecek iş göremezlik ödeneğinin sorgulamasını gerçekleştirebilirsiniz.
 • Eğer e – Devlet şifrenizi unuttuysanız “şifremi unuttum” butonuna tıklayın. Karşılaştığınız ekranda sizden istenen bilgileri girip cep telefonunuza gelen güvenlik kodunu yazarak yeni bir şifre oluşturabilirsiniz. Eğer sistemde cep telefonu numaranız kayıtlı değilse yeni bir şifre almak için yeniden PTT merkezine gitmeniz gerekecektir.
 • e-devlet şifresine alternatif yöntemler de bulunmaktadır. TC kimlik kartı, e-imza, internet bankacılığı ya da mobil imza seçeneklerinden herhangi birine tıklayarak da sisteme giriş yapabilirsiniz.

SGK Rapor Parası Ne Zaman ve Nerelerden Alınabilir?

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan istirahat yani iş göremezlik ödeneğini almak için ilk önce adınıza düzenlenen istirahat raporunu 3 gün içerisine işverene ulaştırmanız gerekmektedir. İş veren online ortam üzerinden raporu Sosyal Güvenlik Kurumu’nun e – Rapor sistemine raporunuzu eklemekle yükümlüdür. İşverene sunduğunuz raporu, işveren 5 gün içerisinde bu işlemi gerçekleştirmek zorundadır. Aksi durumda cezai işlem uygulanmaktadır.

SGK İstirahat raporu parasını almak için gerekli şartlar sağlandıktan sonra yani raporun e – Rapor kısmına eklenmesinden sonra gerekli inceleme SGK tarafından yapılır ve çalışanlara sonuç; SMS ya da e-mail yoluyla bildirilir. SGK rapor parası ödemesi, yapılan bildirimden 15 gün sonra anlaşmalı bankalara ya da PTT’ye yönlendirilir.

Rapor incele işlemi tamamlandıktan sonra iş göremezlik parası almaya hak kazanan kişilerin ödemeleri PTT şube ve PTT ATM’leri üzerinden yapılmaktadır. Bununla birlikte SGK’da tanımlı bir banka hesabı olan kişilerin ödemeleri bu hesaba yatırılır. SGK ile anlaşmalı bankalar aşağıda belirtilmiştir.

Vakıf Bank

Halk Bank

 Şeker Bank

Ziraat Bankası

TEB

 Akbank

 Burgan Bank

 Garanti Bankası

 Fiba Bank

SGK İş Göremezlik Ödeneği almaya hak kazanmış ve ödeme işlemleri başlatılan ve PTT ile ilgili banka hesaplarına gönderimi tamamlanan rapor parası ödemeleri, sigortalılar tarafından iki aylık süre boyunca herhangi bir zamanda çekilebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.