Cepyo | Tarifeler ve Paketler

SGK Gözlük Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?


10.05.2020
559
SGK Gözlük Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

SGK tarafından verilen gözlüklerin sorgulanması internet üzerinden ya da SMS kanalıyla yapılabilmektedir. SGK, göz rahatsızlığı olanların gözlük masraflarının karşılanması belli oranda karşılamaktadır. Ancak SGK gözlük alma hakkı için belli bir kriter ve süre bulunur.

SGK Destekli Gözlük Nasıl Alınır?

SGK destekli gözlük alabilmek için çalışıyor ve sosyal sigorta priminizi ödüyor olmanız gerekmektedir. Devlet göz hastanesine gitmeli ve göz polikliniklerinden randevu almanız gerekmektedir. Muayene sonrasında doktorunuzun göz rahatsızlığınız olduğuna dair teşhis koyması gerekmektedir. Bu hak çerçevesinde 3 yıl süreyle gözlük alma hakkınız bulunur. Süre bitiminden hemen sonra yeni gözlük alma hakkınız bulunmaktadır. Yani 2020 yılında yeni gözlük alan bir kişi, bir sonraki gözlüğünü alabilmek için 2023 yılını beklemelidir.

SGK Gözlük Sorgulamasını Nasıl Yapabilirim?

Sigortadan gözlük aldıktan sonra yenilemek için gerekli olan sürenin ne kadar kaldığının takibinin yapılması için SGK gözlük sorgulama işleminin yapılması gerekir. Bunu yapmanın iki farklı yolu bulunmaktadır;

  • E-devlet sorgulaması
  • SMS sorgulaması

E-devlet Üzerinden Yapılan Gözlük Sorgulaması ile Hangi Bilgilere Ulaşabilirim?

E-devlet üzerinden yapılan sorgulamalarınızda;

  • Gözlük çerçeve,
  • Cam beyaz,
  • Kolormatik,
  • Bifokal Progresif,
  • Organik,
  • Prizma optik cihaz sorgulama bilgilerini elde edebilirsiniz.

E-devlet üzerinden sorgulama yapabilmek için e-devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Eğer şifreniz yoksa SGK gözlük sorgulama sms üzerinden de yapabilirsiniz.

SMS Yolu ile Gözlük Sorgulaması Yapmak

SGK gözlük katkı payı sorgulama işlemi için telefonunuzun SMS bölümünden faydalanabilirsiniz. Gönderdiğiniz SMS’ler için ortalama 1 TL ödemeniz gerekir. SMS ile sorgulama bütün operatörler için geçerlidir.

SMS Yolu ile Gözlük Sorgulaması Nasıl Yapılır?

SGK gözlük alma sorgulama işlemi için kimlik numaranız ile birlikte aile sıra numaranızı büyük harflerle yazın ve metni 5502’ye kısa mesaj olarak gönderin. SMS yolu ile cam ve çerçeve sorgulamasını yapabilirsiniz.

SMS Yolu ile Örnek Gözlük Sorgulama Metni

ÇERÇEVE boşluk 1234567631 (TC kimlik no) boşluk 123 (aile sıra no) yazın ve 5502’ye gönderin.

Mesajınızı gönderdikten sonra size dönüş yapılacak ve ne zaman talebinizin yerine getirileceğine dair kısa mesaj gelecektir.

E-devlet Şifrenizi Unuttuysanız…

Daha önce cep telefonu numaranızı turkiye.gov.tr adresine tanıtmış iseniz, yeni şifre oluşturmak için PTT’ye gitmek zorunda kalmazsınız. Mobil imza ve elektronik imza yöntemini kullanabilirsiniz.

Eğer internet bankacılığını kullanıyorsanız, turkiye,gov.tr üzerinden girişinizi banka sayfasına yönlendirebilirsiniz. Bankanızın şifresini kullanarak, e-devlet şifresine ihtiyaç duymamış olursunuz.

Diğer bir yöntemde turkiye.gov.tr adresine girerek giriş bölümünden şifremi hatırlamıyorum seçeneğine tıklayarak şifre yenilemektir. Bu işlem için sizden daha önceden girmiş olduğunuz bilgilerinizin (kimlik sıra no, anne kızlık soyadı gibi) doğrulanması istenecektir.

SGK Destekli Güneş Gözlüğü Almak Mümkün mü?

Az önce e belirttiğimiz üzere, gözlük alım için 3 sene zaman geçme zorunluluğu bulunur. Gerekli zaman geçtiği zaman insanların yeni bir gözlük alma hakkı dolar. Bu nedenle insanlar bu hak ile güneş gözlüğü alıp alamayacaklarını merak ederler.

Gözlük alma hakkı güneş gözlükleri için geçerli olmamaktadır. Gözlüklerin alınması için reçete yazılması, yani doktorun sizi muayene ederek, gözünüzde bir problem olduğunu belirtmesi gerekmektedir.

SGK Destekli Güneş Gözlüğü Nasıl Alınır?

Resmi olarak reçete ile güneş gözlüğü almak mümkün olmasa da, fatura keserken güneş gözlükleri, dereceli gözlük olarak gösterilebiliyor. Gözlükte herhangi bir arıza olması halinde, firma sizden aldığınız ürünün faturasını görmek isteyeceğinden, gözlük elinizde kalacaktır.

SGK Ölüm Aylığı Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

SGK Şikayet Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

Emekliye Verilecek Banka Promosyonları Ne Kadar?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.