Cepyo | Tarifeler ve Paketler

SGK Engelli Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?


28.06.2019
472
SGK Engelli Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

Engelli vatandaşlarımızın en çok araştırma yaptıkları konudur. SGK Engelli Raporu Sorgulama işlemi! Çünkü rapor sonucuna göre hayatlarını biraz olsun kolaylaştırmak adına verilen yardımlardan ve kendilerine özel olarak sunulan avantajlardan faydalanmaları sağlanmaktadır. Engelli Raporu, Türkiye sınırları içerisinde yaşayan, doğuştan ya da sonradan çeşitli şekilde hayatlarını normal vatandaşlarımız gibi devam ettiremeyen,  vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırmak adına düzenlenen bir evraktır.

Ülke olarak engelli vatandaşlarımıza, engelinden dolayı eksiklerini tamamlamamız yurttaşlık görevlerimizin başında gelmektedir. Yazımızda engelinden dolayı nasıl engelli raporu alabilir, engelli raporu ve indirimlerden faydalanmak için engel oranının kaç olması gerekir ve engel oranına göre maaş bağlanır mı gibi sorularınızın yanıtını yazımızdan bulabileceksiniz.

2022 Engelli Raporu Nasıl Alınır?

Türkiye sınırları içerisinde yaşamakta olan engelli olan vatandaşlar, tam teşekküllü devlet ya da üniversite hastanelerine başvurarak engelli raporu talebinde bulunmaktadır. Kişinin sağlık durumu ve engeli ile ilgili tüm hastane raporları evrak yerine sayılmaktadır. Bu evraklar incelendikten sonra gerekli durumlarda muayene sağlanıp vatandaşın engel oranı tespit edilmektedir. Türkiye’de bir vatandaşın engelli sayılabilmesi için en az %40 engelli olması gerekmektedir.

Engelli vatandaşlarımız tam teşekküllü devlet hastanesi ya da eğitim araştırma üniversite hastanesine yaptıkları başvuruda, engelli bireylerin kendilerine sağlanacak olan yardımlar ve indirimlerden faydalanmak adına yapılan muayeneden ve doktor onayları tamamlandıktan sonra kişi en eğer en az %40 engelli ise bu raporu almaya hak kazanması gerekmektedir.

2022 Engelli Rapor Başvurusu İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

Engelli raporu başvuru talebinde bulunmak isteyen vatandaşlarımızın gittikleri hastanelerde kendilerinden bir takım evraklar istenmektedir. Bu evrakları hazırladıktan sonra hastaneye başvuru yapmaları, işlerinizi başvuru sırasında sizi ön sıralara taşıyabilecektir. İstenen evrakları önceden hazırlamanız sizler için bir hayli kolaylık sağlayacaktır.

Engelli raporu için başvuru esnasında istenen evraklar aşağıdaki gibidir. Bazı durumlarda kişiye göre değişiklik gösterse de istenen başlıca evraklar şöyledir.

 • Engelli raporu için başvuru dilekçesi, dilekçe internetten online olarak da indirilip doldurabilir. İnternet üzerinden temin edemeyen vatandaşlar, engelli raporu için başvuracakları hastaneden başvuru formunu talep edebilir.
 • Engelli vatandaşın nüfus cüzdanı ve nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş olan 5 adet vesikalık fotoğraf
 • Daha sonra heyet, heyet rapor muayene belgesi düzenlemektedir. Bu belge de engelli raporu alınacak olan hastaneden temin etmek gerekmektedir.
 • Sağlık kuruluşlarında, imza yetkisi olan başhekim tarafından imzalanmış olan raporlar ise resmi belge niteliğinde kullanılmaktadır.

2022 Kimler Engelli Maaşı Alabilir?

Türkiye olarak ülkemizde on milyona yakın engelli vatandaşımız bulunmaktadır. Kimi vatandaşımızın engeli doğuştan olduğu gibi, kimi vatandaşımız geçirdiği kaza sonucu sonradan engelli olabilmektedir. Aileleri ve engelli bireylerimizi yakından ve en çok ilgi gösterilen konulardan birisidir 2022 Engelli Maaşı! Devletimizin engelli vatandaşlarımıza sunduğu haklardan yalnız biri tanesidir engelli maaşı! Şüphesizdir ki en önemlilerinden biridir.

Türkiye Cumhuriyeti 2022 sayılı kanuna göre engelli maaşı alabilmek için ilk olarak aranan şart engelli sağlık kurulu raporu vermeye yetkili bir hastaneden en az yüzde 40 işgücü kaybı olduğunu gösteren engelli raporu almaktır. Her engelli raporu bulunan birey engelli maaşı almaya hak kazanamamaktadır.

2022 Engelli Maaşı Alma Şartları:

Aşağıdaki şartları taşıyan vatandaşlarımız engelli maaşı almaya hak kazanmaktadır.

 • Yetkili bir hastane tarafından verilmiş engelli raporu olmak(en az %40 işgücü kaybı)
 • Herhangi bir sigortalı işte çalışmıyor olmak
 • 18 yaşından büyük olmak (18 yaşından küçük olanların ailesine maaş bağlanıyor)
 • Başvuru yapan kişinin hanesinde, kişi başı düşen gelir miktarı net asgari ücretin üçte birinden daha az olması. Bunu daha anlaşılır bir ifade ile açıklayalım. Engelli bireyin yaşadığı evdeki kişilerin tüm kazancı toplanır. Daha sonra çıkan bu rakam hanedeki kişi sayısına bölünür. Özürlü maaşının bağlanabilmesi için çıkan bu rakam net asgari ücretin üçte birinden az olması gerekiyor.
 • SGK’dan maaş ya da geliri olmamak ( anne veya baba üzerinden ölüm aylığı, dul aylığı gibi)

2022 Engelli Maaşı Ne Kadar

Engelli maaşı tutarı kişinin engel oranına göre değişiklik gösterir.

 • Engel yüzdesi (iş gücü kaybı) yüzde 40 – yüzde 69 arasında olanlar 1059 TL özürlü maaşı alır
 • Engel yüzdesi yüzde 70 ve daha üzerinde olanlar ise 1589 TL özürlü maaşı alır.

2022 Engelli maaşı üç aylık olacak şeklinde ödenir. ilk Maaş ödemesi Ziraat bankası üzerinden yapılır. Sonraki Maaşlar ise PTT’ye yatırılır.

2022 Engelli Maaşı Hangi Durumda Kesilir?

Engelli maaşı, maaş bağlamak için gereken şartlar değiştiyse kesilebilir. Özürlü Maaşının kesildiği durumlar ise şöyle;

 • Kişi sigortalı olarak işe girdiyse
 • Hane geliri muhtaç sınırı üstüne çıktıysa
 • Süreli raporlar için engel durumu ortadan kalkmışsa
 • SGK üzerinden ölüm aylığı ve benzeri bir maaş ya da ödeme alınmaya başlandıysa
 • Evlilik halinde engelli maaşının kesilmesi ihtimali vardır ama sadece evlilik gerçekçe olarak maaşın kesilmesi söz konusu değildir. Evlilik halinde engellinin hanesindeki gelir muhtaçlık sınırı üstüne çıktıysa engelli maaşı kesilir.

2022 Engelli Raporu Geçerlilik Süresi Nedir?

Heyet raporu geçerlilik süresi, vatandaşların konu ile ilgili en çok sorun yaşadığı konu başlığı durumunda. Bu yüzden heyet raporu geçerlilik süresi ile ilgili akıllardaki tüm soru işaretlerini giderecek bilgilendirmeleri yapmaya başlayalım. Heyet tarafından verilen engelli raporunun sürekli olup olmadığı raporun ilgili kısmında mutlaka belirtilir. Heyet, engellilik durumunun sürekli olduğuna hükmederse bunu raporda belirtir. Bu durumda her yıl raporunuzu yenilemek zorunda kalmazsınız. Eğer ki sürekli engelli raporu alan bir kişinin zaman içinde engel yüzdesinde bir artış olursa, kişinin talebi ile bu sürekli engelli raporu yenilenebilmektedir.

Heyet, kişinin engelinin sürekli olmadığına da hükmedebilir ve bu durum da alınan engelli raporunda belirtilir. Engelin sebebi zaman içinde değişebilecek bir husus ya da bir iyileşebilecek bir hastalık kaynaklıysa geçerlilik süresi raporda belirtilir. Engelli raporunun yenilenmesi için başvuru yapılması durumunda, yeni kurul ilk raporu veren kurula danışır. Yapılan heyet toplantısı sonrasında engelli raporu durumu tekrar görüşülerek bir karara varılır. Sürekli engelli raporu olan bir kişinin engel oranını yükseltme durumu haricinde yeniden rapor almasına gerek yoktur. Zaten başvuru esnasında mükerrer rapor istenmesi olmaması için başvuru yapan kişiye engelli raporu olup olmadığı bilgisi sorulmaktadır.

2022 Engelli Rapor Sorgulama Nasıl Yapılır?

Engelli raporu talebi ile ilgili tüm işlemlerinizi tamamladıktan ve evrak kısmını teslim ettikten sonra yapmanız gereken tek şey sonucu beklemektir. Artık sistem üzerinden sonucu sorgulama yapmak mümkündür. Sosyal Güvenlik Kurumu kendi sistemi üzerinden e-devlet engelli raporu sorgulama sorusuna yanıt vermektedir. T.C. Kimlik Numaranız ile birlikte aşağıda verilen bilgileri eksiksiz girilmesi gerekmektedir.

 • Nüfusa kayıtlı olunan il
 • Cilt no
 • Doğum yılı
 • Güvenlik kodu

Yabancı uyruklu vatandaşların ise aşağıdaki bilgileri eksiksiz girerek sorgulama yapması mümkün olmaktadır.

 • İkamet tezkere numarası
 • Doğum yılı
 • Güvenlik kodu

Bilgiler kontrol edilerek “bilgileri sorgula” butonu tıklanır. Bu şekilde engelli raporu sorgulama yapabilirsiniz. Eğer yukarıda belirtilen ve sisteme girilmesi gereken bilgiler doğruyu yansıtmıyorsa veya yanlış giriş yapılırsa sistem üzerinden bilgi sorgulaması yapılamaz. Bu nedenle bilgilerinizi son derece dikkatli girmelisiniz.

2022 Engelli Raporu Sorgulama Telefon ile Yapılır mı?

2022 engelli raporu telefonla sorgulama yöntemi mümkündür. Ancak engelli raporu sorgulama hattı tek başına bir hat değildir. Bunun yerine engelli raporunu aldığınız hastane ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Engelli raporunuzun çıkıp çıkmadığını hastaneyi arayarak öğrenmeniz mümkün. Engelli raporu almak için raporu aldığınız hastanedeki heyet başında yer alan raporötöre ne zaman raporun çıkacağına dair soru sorabilir ve en net cevabı ondan alabilirsiniz.

2022 Engelli Raporu Kaç Günde Çıkar?

2022 Engelli raporunun ne zaman çıkacağı yapılan heyet toplantısına göre belirlenir. Engelli raporunun ne zaman çıkacağı her şehir ve hastane için farklı sürelerdedir. Küçük bir ilde yaşamanız durumunda bu raporu daha kolay alabilirsiniz. Hastanenin kalabalık olup olmamasına göre raporu daha hızlı ya da belirli bir süre sonunda almanız mümkündür. Engelli raporu en fazla 2 hafta içinde çıkmaktadır. İstanbul en kalabalık kentlerden biri olarak engelli raporunun en geç çıktığı yerlerden biridir. Nüfus ve talebin fazla olması nedeniyle İstanbul’da yaşayan kişiler engelli raporu almak için 2 aya kadar bekleyebilir. En net ve sağlıklı cevap için elbette hastanenizden bilgi almanız gerekir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.