Cepyo | Tarifeler ve Paketler

SGK Emeklilik Kaydı Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?


16.04.2020
427
SGK Emeklilik Kaydı Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Emeklilik yaşlılık ve yetişkinliğin bir uzantısı olarak yaşam süresinin ileriki döneminde fiziksel ve ruhsal değişimlerin yoğun bir şekilde görüldüğü bir evre olarak tanımlanmaktadır. Yıllardır itina ile çalışıyorsunuz sonunda emekli olma hayali kurarak. Çalıştınız, çalıştınız sonunda beklediğiniz gün geldi. Gerekli tüm evrakları resmi makamlara ulaştırdınız ve emeklilik işlemlerinizi başlattınız. Fakat size işlemlerinizin gerçekleştirilmesi için bir süre daha beklemeniz gerektiği ve eve posta yolu ile evraklarınızın gönderileceği söylendi. Ve o bir süre daha nedendir bilinmez, bir türlü geçmek bilmez. Araştırmalara başlanır özellikle internet ortamı üzerinden SGK Emeklilik Kaydı Sorgulama işlemleri diye!

SGK Emeklilik Kaydı Sorgulama İşlemleri geçmiş zamana göre günümüzde artık daha kolay. Özellikle online ortamlarda araştırma yapmak gerekli alanları doldurduktan sonra sorgulamanız hemen gerçekleşmektedir. SGK Emeklilik Kaydı Sorgulama İşlemleri için artık belirli hizmetleri sunan internet siteleri mevcuttur. Bir ya da iki işlem ile tüm SGK Emeklilik Kaydı bilgilerini hemen karşımıza ayrıntılı olarak göstermektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli olabilmek için, kadın ya da erkek belirli prim günlerinin bulunması gerekmektedir. SGK prim ödemeleri 4A, 4B ve 4C’ye göre kendi aralarında farklılıklar gözetmektedir.

SGK Prim Sorgulama İşlemleri

Sosyal Güvenlik Kurumunda ödenmiş olarak ne kadar gün sayınız var mevcut e- Devlet  Sistemi üzerinden şifreniz ile ayrıntılı olarak sorgulama yapabilirsiniz. Böylece ödenmiş ne kadar prim gününüz mevcut bilgisine ulaşabilirsiniz. T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile birlikte girdiğiniz e – Devlet sisteminde 4A, 4B ya da 4C hizmet dökümü sayfasını bulamanız gereklidir.  Kendinize gerekli olan hizmet döküm belgesini seçerek(4A, 4B,4C) başlangıçtan günümüze kadar tüm ödenmiş prim günlerinizi görebilirsiniz.

SGK Emeklilik Hesaplama İşlemleri

Sigorta başlangıç tarihi 09.09.1999 ve 30.04.2008 arasında bulunanlar için istenen emeklilik prim gün sayısı 7000 ödenmiş gündür. 09.09.1999 ve 30.04.2008 tarihleri arasında 4500 prim gün sayısı ile emekli olmak isteyen kadın ve erkeklerin emekli olabilmeleri için kadınlar 58 yaşını, erkekler 60 tamamlamış ve her ikisinin 25 yıllık sigortalılıkları bulunması gerekir. 5400 gün ile emekli olmak isteyenler ise en erken 2035 yılında kadınlar 61 yaşını, erkekler 63 yaşını tamamlamaları halinde emekli olabilirler. 3600 gün ile emekli olmak isteyen kadınlar ise 2011 tarihinden sonrası için 58 yaşını, erkekler 60 yaşını tamamlamış iseler emekli olabilirler. 3600 gün ile emeklilik diğerlerinden farklıdır çünkü emeklilik maaşları görece diğerlerinden daha azdır.

Emeklilik hesaplama işlemlerinizi e – Devlet sistemine T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaparak ilk işe başlama tarihiniz, ödenmiş mevcut prim gün sayınız ve doğum tarihinizi girerek hesaplama yaptırabilirsiniz. Böylece ödenmiş halihazırda kaç gününüz mevcut öğrenmiş bulunursunuz.

SGK Hizmet Dökümü Nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak çalışanların kendilerine ait sigorta ve prim bilgilerini bulabileceği belgeye SGK hizmet dökümü denilmektedir. SGK hizmet döküm belgesi üzerinde çalışan kişinin temel sigorta bilgileri yer almaktadır. Kişinin temel sigorta bilgileri dışında, bireyin sigortalı olarak çalışmış olduğu günlerin sayısı, işe giriş ve çıkış tarihleri, iş içinde alınan görev ve çalışılan şirketin kurumsal bilgileri yer almaktadır. SGK hizmet dökümü ile ayrıca kıdem hesaplama ve ikramiye hesaplama gibi işlemlerde gerçekleştirilmektedir.

e-Devlet Sisteminden Hizmet Dökümü Almak

e – Devlet Sistemine giriş yaparak istediğiniz, kendinize ait bir çok evraka ulaşmanız mümkündür. Bunun için öncelikle e – Devlet Sistemine T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir. Hizmet bölümü altında yer alan seçeneklerden SGK kısmına giriniz. Burada karşınız çıkan seçeneklerden ‘’ SGK Tescil ve Hizmet’’ butonuna tıklayınız. Açılan sayfadan hizmet dökümü belgesine erişim sağlayabilirsiniz. İşlemlerinizi dilerseniz kağıda dökümünü sağlayarak yazdırabilirsiniz. Detaylı olarak inceleme sağlamanıza kolaylık sunar.

SGK Ne Zaman Emekli Olurum Sorgulama Yapmak

Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak çalışıyorsunuz emekliliğinize ne kadar kaldı merak ediyorsunuz, merakınızı birkaç adımda bu bilgilere ulaşmak artık mümkün.  Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi sayfası üzerinden e – SGK’dan emekliliğiniz için ne kadar prim gününüzün kaldığı bilgilerine ulaşabilirsiniz. Açılan sayfada en doğru bilgiye ulaşmak için 4A, 4B, 4C hangisine mensup olduğunuzu belirterek en doğru bilgiye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi sayfası olan https://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/bağlantı adresine tıklayıp açılan sayfaya kişisel bilgilerinizin girişini yaparak kendinizin Ne Zaman Emekli olurum bilgisine ulaşmış olursunuz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.