Cepyo | Tarifeler ve Paketler

Robotlar İnsanlar İçin Fiziksel Katılımı Ortadan Kaldırıyor!


18.05.2020
447
Robotlar İnsanlar İçin Fiziksel Katılımı Ortadan Kaldırıyor!

Robotlar İnsanlar İçin Fiziksel Katılımı Ortadan Kaldırıyor! Uzaktan kontrol edilebilen ve sisteme bağlanan kullanıcının görüntüsünü üzerinde bulunan ekrana yansıtan telebulunma robotları ile artık insanların fiziksel katılım zorunluluğunu ortadan kaldıracak gibi duruyor. Bu şekilleriyle robotlar insanların fiziksel katılım sağlamadan uzaktaki işlerin yapılmasına imkan tanıyor. En başta yapay zeka olmak üzere çeşitli teknolojilerin etkilerini son yıllarda oldukça ciddi gelişmeler kaydedildiğini görebiliyoruz. Özellikle de robot teknolojisinde, telebulunma robotlarının sunduğu özellikler ve kullanım alanları bakımından öne çıkmasını sağlıyor.

İnsan vücudu şeklinde üretilen telebulunma robotları uzaktan kontrol sağlanabiliyor ve üzerindeki ekran aracılığı ile birlikte uzaktan bağlantı kurulabiliyor. Bu şekilde bağlantısı ile birlikte hem kullanıcısının görüntüsüne yer veriyor hem de kullanıcı tarafından yönlendirilebiliyor.

Telebulunma robotları ayrıca sağlık, turizm, eğitim gibi alanlarda da insan fiziksel katılımı olmadan çeşitli alanlarda kullanılabilmektedir. Bir doktor hastanede olmasa dahi odasına telebulunma robotu yerleştirerek, robotun üzerinde yer alan kamerası ile birlikte hastalarını uzaktan muayene edebiliyor. Dünya genelinde çeşitli şirketler tarafından üretilen telebulunma robotları, günümüz teknolojisine uyarlanmaya çalışılmaktadır. Bu çalışmalar doğrultusunda Japon robot üreticisi Avatarin ile Sony yeni nesil robot üretme anlaşması yapmış bulunuyor.

Telebulunma Robotları Mezuniyet Töreninde!

Telebulunma Robotları Mezuniyet Töreninde! Avatarin’in kurucusu, telebulunma robotlarının dizüstü bilgisayarlar ile ile uzaktan yönlendirilebildiğini belirtti. Uzaktan robota bağlanılarak, robotun bulunduğu alanda hareket edilerek orada bulunanlar ile iletişim sağlayabilirsiniz. Ayrıca telebulunma robotları ile ilgili olarak yapılan market araştırmasında geniş bir kullanım alanları bulunduğu tespit edilmiştir. Japonya’da bir üniversitede korona virüsü nedeni ile mezuniyet törenine katılamayan öğrenciler için telebulunma robotlarının kullanılması ile katılım sağlandığı mezuniyet töreni düzenlenmiş bulunuyor.

Düzenlenen bu tören ile öğrenciler törene uzaktan katılım sağladı ve diplomalarını üniversite yetkililerinin elinden almış oldu. Newme adı verilen robotların kolları olmamasına karşın uzaktan iletişim ve iş birliği için oldukça güçlü bir araç deniliyor. Bu robotlar için geliştirme çalışmaları sürmektedir. Teknolojinin bu alanda geliştirilmesi ile birlikte daha karmaşık işlemler uzaktan çözümlenebilecektir. Böylece insan kaynaklarının ve becerilerinin paylaşımının dünyaya demokratik bir şekilde yapılmasına katkı sağlayacaktır.

Telebulunma Robotları için “Bu teknolojiyi zahmetsiz hareketliliğin geleceği olarak değerlendirdiklerini belirtirken, ileri düzenlemeler yapmak için aktif olarak çalışmalarının sürdüğünü ve bu anlamda dünya çapında çeşitli etkinlikler düzenlediklerini” belirtmektedirler.

ABD’de Birçok İşlemi Artık Robotlar Yapacak!

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.