Cepyo | Tarifeler ve Paketler

Plakadan Araç Hasar Kaydı Sorgulama


12.03.2019
594
Plakadan Araç Hasar Kaydı Sorgulama

İkinci el araç sahibi olmak isteyenlerin en çok araştırdıkları konudur aracın hasar kaydı. Almak istenen aracın ne gibi hasar kaydı mevcut. İkinci el bir araba almak istiyorsunuz fakat aracın geçmişi ile ilgili de net bilgiler edinme ihtiyacı duyuyorsunuz. O halde Aracın hasar kaydı, kaza tutanak geçmişi, sigorta poliçesi, trafik poliçesi veya parça değişim bilgisi gibi detayların aracın değerine etki edecek türden, nasıl etkiler yapabildiğinin farkındasınız demektir.

Herkesin birinci el araçlara sahip olması maddi açıdan her zaman mümkün olmayabilir. Bu gibi durumlar karşısında ikinci el araç alternatifleri devreye girmektedir. Vatandaşları maddi açısından bir nebze de olsa rahatlatan ikinci el araçların mutlaka gerekli kontrolleri yapılmalıdır. Aracın plakasından sorgulama yaparak, araca ait kazaların olup olmadığını, sigorta eksikliklerinin varlığını ve aracın geçmiş sicilini araştırabilirsiniz.

İkinci el araç sahibi olma isteyen sürücüler genel olarak 4 farklı yöntemle plaka sorgulama işlemi yapabilirler.

  1. SMS,
  2. e-Devlet üzerinde sorgulama,
  3. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi
  4. Emniyet Genel Müdürlüğü

Sorgulama yöntemleri ile aracın modeli, kasko durumu ve çalıntı olup olmadığı kolayca tespit edilebilir.

SMS İle Plakadan Araç Hasar Kaydı Sorgulama

Plakayı yazın, TURKCELL, TÜRK TELEKOM, VODAFONE 5664’e gönderin. Aracın plakası değişmiş olsa bile, hasar geçmişi cebinize gelecektir.

ERP (Eksper Raporu) olan kazalarda değişen parçaları öğrenmek için PARCA boşluk PLAKA boşluk HASAR TARIHI yazıp sorgulama yapılabilmektedir.

Şasi No ile sorgulamalarda ise HASAR boşluk şasi numarasını yazarak sorgulama yapmanız mümkündür.

Detaylı Plaka Sorgulama

DETAY boşluk Plakayı yazıp TURKCELL, TÜRK TELEKOM, VODAFONE 5664’e gönderdikten sonra ise detaylı rapora ulaşabilirsiniz. Aracın markası modeli, plaka değişimi olup olmadığı, hangi illerde tescil kaydının olduğu, araç türü değişimi olup olmadığı, son sahiplik süresi, yürürlükte kaskosunun olup olmadığı, trafiğe çıkış tarihi, toplam kaskolu olduğu süre ve toplam kaskosuz olduğu süre bilgileri anında cebinize gelecektir. Şasi No ile detaylı sorgulamalarda ise DETAY boşluk şasi numarasını yazarak sorgulama yapmanız mümkündür.

Değişen Parça Bilgisi Sorgulama

Eksper raporuna göre araçta değişen parça bilgileri sorgusu için: PARCA yazın, boşluk bırakın, plakayı yazın, boşluk bırakın, kaza tarihini yazın TURKCELL, TÜRK TELEKOM, VODAFONE 5664’e gönderin. Aracın kazaya ait eksper raporunda yer alan parça bilgileri anında cebinize gelecektir.
Şasi No ile parça bilgisi sorgulamalarda ise PARCA boşluk şasi numarasını yazarak sorgulama yapmanız mümkündür.

Kaza Tespit Tutanak Sorgulama

Trafik kazasına karışanların kendi aralarında tuttuğu Kaza Tespit Tutanağı (KTT) sorgusu için: KTT yazın, boşluk bırakın, plakayı yazın, TURKCELL, TÜRK TELEKOM, VODAFONE 5664’e gönderin. Bu servis ile kazaya karışanların kusur oranlarını da öğrenebilirsiniz.
TC Kimlik No ile kaza tespit tutanağı sorgulamalarda ise KTT boşluk TC Kimlik Numarası yazarak sorgulama yapmanız mümkündür.
Hasar Geçmisi Sorgulama hizmetiyle sunulan hasar bilgileri, 2003 yılından itibaren sigorta şirketleri tarafından yapılan kasko ve trafik sigortası hasar ödemeleri ile sınırlıdır. Hasar bilgileri bir defaya mahsus cam hasar ödemelerini içermemektedir.
Tutanak sorgulama hizmetinde trafik kazasına karışanların kendi aralarında tuttuğu Kaza Tespit Tutanağı (KTT) bilgileri esas alınmıştır. Polis ve jandarma tarafından tutulmuş kaza bilgisi kayıtları bu hizmet kapsamında yer almamaktadır.
Hizmetlerde sunulan bilgiler, sigorta şirketlerinin kayıtlarına dayanmaktadır.

e-Devlet Üzerinden Araç Hasar Kaydı Sorgulama

E Devlet üzerinden Araç plaka sorgulama işlemi yapmak isteyenler turkiye.gov.tr internet sitesine e-Devlet şifresini kullanarak yapabilmektedir. e-Devlet şifreniz yoksa PTT şubesinden temin edebilirsiniz. e-Devlet sisteminde sisteme giriş sayfasında “e-Devlet şifresi ile giriş”, “mobil imza ile giriş”, “elektronik imza ile giriş” ve “T.C. kimlik kartı ile giriş” yöntemlerinden herhangi birisini kullanabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra e-hizmetler kategorisindeki Emniyet Genel Müdürlüğü’nün online araç sorgulama ekranından sadece araç plaka bilgisini girerek aracın tüm yasal ve güncel bilgilerine ulaşabilmek mümkün olacaktır.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi ile Araç Hasar Kaydı Sorgulama

Sbm.gov.tr internet sitesine giriş yapılarak sorgulama işlemi yapılır. Araç plaka sorgulaması için T.C. kimlik numarası bilgisine ihtiyaç duyulur. Siteye giriş yaptıktan sonra da ana sayfa üzerindeki “Sorgulamalar ve Online İşlemler” menüsü üzerinden sorgulama işlemi tamamlanır.

Emniyet Genel Müdürlüğü ile Araç Hasar Kaydı Sorgulama

Emniyet Genel Müdürlüğü ile araç plaka sorgulama işlemi yapmak için egm.gov.tr internet adresini ziyaret edilmelidir. Ardından “Trafik Cezası Sorgulama ve Otopark Sorgulama” bağlantısı ile plaka sorgulama işlemi yapılır. Ad, soyad ve T.C. kimlik numarası bilgileri sorgulama işlemi için yeterlidir.

Tramer Kaydı Nedir?

Tramer ismi yine ilgili kurumun Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi biriminden adını alır. Bu noktada plakadan araç hasar sorgulama kayıtlarını inceleyerek kişiler söz konusu araç ile ilgili birçok önemli detaya ulaşabilir. Bu detaylar arasında ilk paragrafta bahsetmiş olduğumuz, 2. El araç piyasa değerini etkileyecek türden öneme sahip bilgiler vardır.

Tramer Kaydı İle Aracın Hangi Bilgilerine Ulaşılabilir?

Tramer kayıtlarını halkın erişimine sunan SBM’nin Tramer kaydı sorgulamaya yönelik bizlere sunduğu iki farklı yöntem vardır. Bu yöntemlerin ikisinde de araçla ilgili çeşitli bilgileri sorgulama bilgisi için alternatif olarak kullanmak mümkündür.

Bu noktada SBM’nin resmi web adresi üzerinden araç plaka no, sigortalı TC kimlik no, sigortalı vergi kimlik no veya sürücü T.C. kimlik no gibi bilgiler kullanılarak sorgulama yapmak mümkündür.

Bununla birlikte, dilediğiniz her yerde ve anında araç hasar kaydı gibi Tramer sorgulamalarını yapmak için şasi numarası, T.C. kimlik no, sigorta poliçe no, kaza tespit tutanağı ihbar no ya da plakayı yazın ve SMS olarak 5664’e gönderin sorgu başına 7 TL olmak kaydıyla işleminizi tamamlayın.

Bu işlemde kullanılan telefon numarası, sorgulama kodları ve ücretlendirme ülkemizde faaliyet gösteren bütün GSM operatörleri için aynıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.