Cepyo | Tarifeler ve Paketler

ODTÜ Koronavirüsüne Karşı Teknoloji Desteği Tasarladı!

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00
blankLoading...

13.04.2020
387
ODTÜ Koronavirüsüne Karşı Teknoloji Desteği Tasarladı!

ODTÜ Koronavirüsüne Karşı Teknoloji Desteği Tasarladı! Tüm dünyada olduğu gibi oldukça yaygın vaziyette korona virüsü savaşı vermekteyiz. Teknoloji alanında da korona virüsüne karşı yeni tasarımlar hazırlanmaya ve sunulmaya devam ediyor. Her yeni tasarım ve gelişmenin tek amacı bulunmaktadır. Amaç korona virüsüne karşı insanlık olarak galip gelmek. ODTÜ korona virüsüne karşı yaptığı araştırmalarında yapay zeka tabanlı arama motoru ve insan gücüne gerek kalmadan çalışan dezenfektasyon robotu geliştirmiş bulunmaktadır.

Konu ile ilgili olarak ODTÜ Rektörü tarafından yapılan açıklamaya göre, ÖDTÜ’lü pek çok bilim insanının korona virüsüne karşı mücadele kapsamında kendi alanlarında pek çok çalışmalar yapmaya devam ettiklerini belirtti. Akademisyenler tarafınca korna virüsüne karşı özel, yapay zeka tabanına sahip arama motoru ve insan gücü gerekmeden çalışan dezenfektasyon sağlayan robot geliştirildiği belirtilmektedir. Konu ile ilgili detaylarda ise ODTÜ Berimsel Ontoloji Labratuar uzmanları tarafından, “Funktor” adlı girişim tarafından korna virüsü araştırmalarına özel yapay zeka tabanlı “CARNAP” adı verilen arama motoru geliştirildiği belirtilmektedir.

Geliştirilen arama motorunun da tıp ve yaşam bilimleri alanındaki bilimsel araştırmalarda en çok karşılaşılan, binlerce makale ve veri arasından doğru kaynaklara zamanında ulaşabilme, analiz ederek sorunları mevcut olan sisteme göre oldukça hızlı bir şekilde sonuçlandırabileceği bilgisi gelmiştir. Yeni nesil arama motorunun yaklaşık olarak bir haftadır Türkiye ve dünyanın birçok yerince pek çok araştırmacı tarafından kullanıldığı bilgisi de eklenmektedir. “CARNAP önceliklerinden birisi ise tıp ve yaşam bilimleri alanında bulunan bilgilerin işlenmesini hedeflemektedir. Bura amaç insanların doğru bilgiye ulaşımlarını sağlamaktır. Çünkü insanların oldukça fazla veri arasında doğru bilgiye ulaşması her geçen gün zor olmaktadır. Klasik arama motoru yeterli olmamaktadır bu nedenle yeni yöntemlere başvurulmaktadır. Salgın gibi durumlarda ise araştırmacılara en kıza sürede çözüm üretme ile baskı yapılıyor. Fakat araştırmacıların böyle bir durumda tüm verilere hakim olması beklenemez. Yeni bilgi yapılandırma mimarisi kullanılarak geliştirilen CARNAP ile araştırmacıların bilgi üzerindeki hakimiyeti oldukça artacaktır.

Kapalı Alanları İnsansız Robot Dezenfekte Edecek!

Kapalı Alanları İnsansız Robot Dezenfekte Edecek! Korona virüsüne karşı robot geliştirildiğini belirten ODTÜ Rektörü, geliştirilen robotun kapalı alanda insana gerek olmadan dezenfektasyon amacı ile kullanılacağı belirtilmektedir. Robot merdiven çıkabilme becerisine sahip, 5 litre dezenfektan tankı ve 180 derece dönebilen püskürtme cihazı ile 8 saat kesintisiz çalışabilen ultraviyole lambası ile birlikte virüsü etkisiz hale getirmek için çalışmaktadır. Ayrıca robot mobil iletişim yapabilen ve her alanda uzaktan kumanda edilebilme özelliğine sahip olmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.