Cepyo | Tarifeler ve Paketler

Modem Işığı Neden Yanmıyor?


12.04.2020
742
Modem Işığı Neden Yanmıyor?

Hepimizin en sık karşılaştığı sorunlardan bir tanesidir modem ışığının yanmaması. Altında bir sürü sorun olabileceği gibi çok basit bir işlemle ışığın geri gelmesini sağlayabilirsiniz. Ya da ne yaparsak yapalım ışık bir türlü geri gelmez. Genelde ilk kontrolleri yaptıktan sonra direk müşteri hizmetlerine bağlanırız. Bazen müşteri temsilcisinin komutlarını uygularız sorun hallolur. Bazen de onlarında çaresiz kaldığı durumlar olabilmektedir. Genel anlamda sorunun sebebi internet alt yapısında yapılan çalışmalardan kaynaklanmaktadır.

Sizler için derlediğimiz yazımızda ufak tefek komutlarımızdan yardım almanız için aşağıda derledik. Sizde inceleyerek modem sorununuzu giderebilirsiniz.

Öncelikle modem panelinden kullanıcı adınızın ve şifrenin doğruluğunu kontrol ediniz. Eğer kullanıcı adınız ve şifrenizin doğru olduğundan emin iseniz kabloları kontrol etmelisiniz. Kablolarında bir problem olmadığını düşünüyorsanız başka bir modem ile deneyebilme şansınız varsa deneyin. Eğer diğer modemde de aynı şekilde DSL ışığı yanmıyor ise kablolarında problem vardır. Ev içi kablolama da bir problem yoksa müşteri hizmetlerini arayıp destek isteyeceksiniz. Eğer diğer modemde DSL ışığı yanıyorsa modemini ne yazık ki servise vereceksiniz. Son olarak modemi fabrika ayarlarına sıfırlayıp denemeyi de unutmayın.

Modem İnternet Işığı Hiç Yanmıyor

Modem ışığı yanmıyorsa sebep olarak alt yapı çalışması ya da kablolarda sorun olabilir. Ya da bir diğer sebep fatura ödemeniz gecikmiş olmasıdır. Fatura ödemesi geciktiğinde modemin hiçbir ışığı yanmaz. Sorunun sürekli mi yoksa nadir mi yaşandığı yardım alma unsuru için çok önemlidir.

Aşağıdaki sebeplerden dolayı internetinizde ve hattınızda şu sorunlar yaşanabilir.

Santral Mesafesi:                   

İnternetiniz bağlı bulunduğu santral ile aradaki mesafe 5 Km ve üzerinde ise internetinizde kopma, donma, internet ışığınızın gitmesi gibi sorunlar yaşamanız olasıdır. Mesafenizi ölçüm yaparak kontrol edebilirisiniz.

Kablolama:

Sorun yaşamanızın bir diğer kaynağı da kablolamadır. Eğer eski, ezik, yıpranmış ya da oksitlenmiş ise sorun yaşamanız olasıdır. Kablolarınızı kontrol ederek bunu tespit edebilirsiniz.

Modem Sorunları:

Modeminize aşırı elektrik yüklenmesi sonucu ısınma yapabilir, modeminizi hemen fişten çıkartıp soğumasını bekleyiniz. Daha sonra modeminizi tekrar fişe takıp deneyebilirsiniz.

Splitter:

İnternet ve telefon ayırıcı olarak kullandığımız bir aygıttır. Hattı Splitter’den çıkartıp direk modeme takarak deneyebilirsiniz.

Fazla Hız Olan Kampanya:

Örneğin hattınız 8 Mbps interneti destekliyor olasına rağmen 16 Mbps’ye varan internet kampanyası mevcut ise bu gibi dorumlarda sorun yaşatabilir. Genelde internet hızının düşürülmesi soruna çözüm olmaktadır. Hattınızın sorgulamasını yaparak en fazla kullanabileceğiniz hızı öğrenebilirsiniz.

Port Sorunları:

Genelde sizin yapabileceğiniz bir çözüm yolu yoktur. Port sorunları genel olarak santralle ilgilidir. Görevlilerin gelip sorun tespiti yapması gerekir.  Arıza bildirimi yapmanız gereklidir.

Switch Sorunu:

Çoğaltıcı kullanıyorsanız sorununuz çoğaltıcı sebepli olabilir. Direk bilgisayara bağlayarak test edebilirsiniz.

Arıza durumunu çözemiyorsanız:

0850 542 0 542 Vodafone Müşteri hizmetlerinden destek alınız.

0532 532 00 00 Turkcell Müşteri hizmetlerinden destek alabilirsiniz.

444 1 444 Türk Telekom Müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

0850 288 80 80 TürkNet Müşteri hizmetlerinden destek alabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.