Cepyo | Tarifeler ve Paketler

Mobil İşlemler e-Devlette Nasıl Yapılır?


22.03.2020
589
Mobil İşlemler e-Devlette Nasıl Yapılır?

Mobil İşlemler e-Devlette Nasıl Yapılır? Mobil İşlemlerinizi artık e-Devlet’ten rahatlıkla yapabilirsiniz. Her geçen gün hizmetlerine yenisini ekleyen e-Devlet artık GSM abonelik işlemlerinizi de eklemiş bulunmaktadır. Verilen bilgilere göre artık kullanıcılar, e-Devlet üzerinden GSM aboneliği başlatabileceklerdir. Mobil hat başvurusu her zaman için sıkıntılı olarak ilerlemekteydi. Artık bu sıkıntılı süreci siz kendiniz e-Devlet sistemine giriş yaparak rahatlıkla başvurunuzu dilediğiniz tarife üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Ağırlıklı olarak borç – alacak sorgulamaları için kullanılan e-Devlet sistemine artık Turkcell , Türk Telekom, Vodafone ve TurkNet abonelik başvuruları da eklenmiş bulunmaktadır. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Resmi Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre, e-Devlet kapısı, 2020 yılı itibarıyla mobil hat işlemlerine de açılmış bulunmaktadır. İş yoğunluğu sebebi ile başvuru sağlayamayan ya da operatörlerin mağazalarına gidemeyecek kadar yoğun çalışan vatandaşlar için sevindirici bir durum olmaktadır. Ayrıca abonelik işlemleri sadece mobil hat ile sınırlı kalmamakla birlikte, elektrik ve su aboneliklerinin başvuruları da artık e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilebilecektir.

Kullanıcılar Sistem Üzerinden Neler Yapabilecek?

Yapılan açıklamaya göre sistem üzerinden yeni mobil hat başvuruları yapılabiliyor. Ayrıca kullanmak istedikleri paketler de seçilebiliyor.  Böylece şubeye gitmeden tüketiciler evden, iş yerinden kısaca bulundukları yerden kolaylıkla abone değişikliği yapabilecekler. Buna ek olarak geçtiğimiz günler su, doğal gaz, elektrik, telekom abonelikleri ile ilgili işlemler, e-Devlet sistemi ile entegre edilerek vatandaşa erişim kolaylığı sağlanmış oldu.

Kullanıcılar sistem üzerinden abonelik başlatabilecekleri gibi, abonelikler e-Devlet üzerinden sonlandırabileceklerdir.  GSM abonelik başvurularını e-Devlet üzerinden işlemi gerçekleştiremeyen vatandaşlar ise şube ve abonelik bayilerine giderek işlemlerini yüz yüze yapmaya devam edecek. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre yakında diğer aboneliklerin de uygulamaya dahil edilmesi planlanıyor.

e-Devlet üzerinden işlem yapmak için PTT ofislerinden e-Devlet şifresi alınması gerekiyor. e-Devlet ile bürokrasinin sıfıra inmesi amaçlanıyor. Başlangıç olarak sadece Turkcell ve Türk Telekom abonelikleri e-Devlet üzerinden yapılabiliyor iken, artık Vodafone ve TurkNet operatörünün de başvuruları sisteme dahil edilmiş durumdadır.

e-Devlet Sistemi Üzerinden Başvurular Nasıl Yapılacak?

Kullanıcılarımız, mobil hat abonelik başvuru işlemlerini artık e-Devlet üzerinden gerçekleştirebilecek. e-Devlet üzerinden Turkcell, Türk Telekom, Vodafone ve TurkNet ile ilgili işlemler yapılabilecek. Hizmet kapsamında yeni mobil hat başvuruları ile paket seçim işlemi gerçekleştirilebiliyor. Yapılan çalışmalar çerçevesinde diğer operatör işlemleri de e-Devlet sistemine taşıma çalışması devam etmektedir.

Pasaport ve Ehliyet Takibi e-Devlet Sisteminde

e-Devlet dijital platform sisteminde pasaport ve ehliyet başvurularınızın takibini de yapabilirsiniz. Ehliyet başvurunuz var, başvurunuz ne durumda merak ediyorsanız hemen e-Devlet sistemine giriş yaparak başvurunuzun detaylarına ulaşabilirsiniz. Ayrıca pasaport başvurunuz bulunuyorsa ya da sadece pasaport başvurunuz mevcut ise hemen e-Devlet sisteminden giriş yaparak işleminizi takip edebilirsiniz.

Kullanıcılarımız artık pasaport ve sürücü belgesi başvuru durumunu e-Devlet Kapısı üzerinden sorgulayabilecek. www.turkiye.gov.tr sitesinde yer alan bilgiye göre, e-Devlet Kapısı üzerinde yeni hizmetler kullanıma sunuldu.Buna göre, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce sunulan hizmetlerden pasaport ve sürücü belgesi başvuru durumu sorgulama işlemleri, e-Devlet üzerinden yapılabilecek.

 

Instagram’da TBT Nedir? Neden Kullanılır?

Plakadan Araç Hasar Kaydı Sorgulama

Bulgaristan’dan Türkiye’ye Araç Getirebilirmiyim?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.