Cepyo | Tarifeler ve Paketler

Midye Yemek Günah mı?


19.08.2020
451
Midye Yemek Günah mı?

Midye Yemek Günah mı? Midyenin yenilip yenilemeyeceği ile ilgili konu oldukça araştırılan konular arasında yer almaktadır. Mezheplere göre farklılıklar gösteren bu konu, istenmese de farklı yorumlara tabi tutulmaktadır. Bu konuda Hanefi mezhebi ise midye yemeyi haram olarak kabul etmektedir. Midyeyi balık suretinde kabul etmediği için balık suretinde olmayan bir deniz canlısının etini yemek caiz olmamaktadır. Suda yaşayan ve suda barınan hayvanlardan her türlü balığın eti ise yenmektedir. Fakat bazı din alimleri ise denizden çıkan ve çıktıktan sonra ölen her çeşit türü balık türünden saymaktadır. Bazılar kabuklu olanları balıktan saymamaktadır. Bu sınıfa midye de dahil olmaktadır.

Midyeyi balıktan saymayan Hanefi mezhebi, balığın yenmesi helal derken, midye, ıstakoz, yengeç gibi hayvanları ise caiz görmemektedir. İmam-ı Şafii ise, denizden çıkan büyüm mahlukatı, sağlığımıza herhangi bir zarar verecek durumda değil ise haram görüntüde içermiyor ise yenilmesi caizdir demektedir. Kabukları mekruh olarak görenler vardır, haram olarak gören vardır. Balık türünden olanların hepsi helaldir. Bu grubun haram olması Kuran’da açıkça belirtilmiş olan domuzun haram ilan edilmesi gibi olmamaktadır. Kuran’da domuz eti yemek, haramdır diye açıkça belirtilmiştir. Mide ve benzeri ürünleri için bu durum oldukça farklıdır. Bazı alimler caiz derken bazılar ise caiz değildir demiştir.

Midye Yemenin Zararları Nelerdir?

Midye Yemenin Zararları Nelerdir? Midye yemenin zararları aşağıdaki gibi sıralanmış olmaktadır.

 • Midye denizde var olan kirli maddeleri biriktirir. Bu nedenle midye yiyen herkes belirtilen kirli maddeleri vücutlarına almış olmaktadır.
 • Midyelerin kısa sürede tüketilmemeleri zehirlenmelere sebep olabilmektedir.
 • Midye fazlaca tüketildiği zaman insan vücudunda fazla civa birikmesi olur. Bu durum zehirlenmelere sebep vermektedir.
 • Midyelerin yenmesi durumunda temizliğinden emin olunmalıdır. Kirli olan midyeler birçok hastalığa sebebiyet vermektedir. Bu durumda insan vücudunda bakteri ve enfeksiyon oluşumları oldukça sık olarak meydana gelmektedir.

Midye Yemek İnsanda Hangi Rahatsızlıklara Yol Açar?

Midye Yemek İnsanda Hangi Rahatsızlıklara Yol Açar? Midye yemenin insan vücudunda yol açabileceği hastalık türleri aşağıdaki gibi olmaktadır.

 • Karaciğer Fonksiyonlarının Bozulması,
 • Organ İşlevlerinde Hasar,
 • Cinsel Bozukluklar,
 • Böbrek Yetmezliği,
 • Zehirlenme Sonucunda vücutta su kaybı,

Midye Zehirlenmesi Neden Olur?

Midye Zehirlenmesi Neden Olur? Sıcak yerlerde besinlerin bozulması ve bakterilerin çoğalması oldukça kolay olmaktadır. Deniz ürünleri besin zehirlenmesine en çok etki eden ürünler arasındadır. Midye içerisinde yer alan bakteriler ve çeşitli nörotoksinler salgılayarak besin zehirlenmesine neden olabilmektedir. Bu durum her tatil sezonunda en çok yaşanan zamandır. Bu durumun ortaya çıkmasının en büyük nedeni ise hijyen eksikliği ve yeterince hijyene dikkat edilmemesi sonucunda depolanma esnasında hijyene dayalı sorunlar oluşabilmektedir.

Midye Zehirlenmesinin Belirtileri

Midye Zehirlenmesinin Belirtileri, Gıda zehirlenmesinin en önemli belirtileri genellikle karın ağrısı, ishal, bulantı ve kusma gibi reaksiyonlardan oluşmaktadır. Midyenin böyle bir durumda farklı bir reaksiyonu mevcuttur. Midye bakterileri içeride bekleterek, nörotoksin denen bir toksin salgılamaktadır. Bu nörotoksin diğer besin zehirlenme şikayetlerine ek olarak uyuşma, baş ağrısı, halsizlik, ciddi derecede bilinç kaybı olmaktadır.

Midye Zehirlenmesi Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Midye Zehirlenmesi Durumunda Ne Yapılmalıdır? Genel anlamda gıda zehirlenmesinde hiçbir işlem yapılmasa da birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçmektedir. Bu süreç içerisinde bol su tüketmeniz gerekmektedir. Fakat midye gibi nörotoksin,n neden olduğu besin zehirlenmeleri farklı belirtilenden oluştuğu için muhakkak bir hastaneye gitmek gereklidir.

Midye Sevenlerin Dikkat Etmesi Gereken Durumlar

Midye Sevenlerin Dikkat Etmesi Gereken Durumlar, Midye gibi yiyecekleri çok sıcak havalarda tüketmemeye özen göstermeleri gereklidir. Özellikle açıkta ve tezgahlarda satılmakta olan midyelerin ne kadar süre bekletildiğini kestirmek mümkün değildir. Hangi şartlar altında üretildiğini ve hijyenik koşulların uygulanıp uygulanmadığını bilmek, tahmin etmek zordur. Güvenilir ve kontrol edilebilir yerlerden midye tüketmelisiniz.

Midye Yedikten Sonra Tövbe Nasıl Edilir?

Midye Yedikten Sonra Tövbe Nasıl Edilir? Midye yediği için pişman olan ve tövbe etmek isteyenlerin tövbe için aşağıdaki adımları uygulaması gerekmektedir.

 • Abdest alınarak işleme başlanmalıdır, mümkün ise gusül abdesti alınmalıdır.
 • Daha sonra namaz kılınmalı,
 • Namazdan sonra dualar ederek ve kıbleye dönük olarak tüm içtenlik ile samimi bir şekilde tövbe edilmelidir.
 • Dua ve tövbe bittikten sonra bir daha midye yenmemesi için söz verilmelidir.

Çok İstenilen Birşey İçin Dilek Duası Nedir?

Google Açıkladı, Android Telefonlar Depremi Ölçebilecek!  

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.