Cepyo | Tarifeler ve Paketler

Lavanta Yağının Vücuda Faydaları Nedir? Nasıl Yapılır?


17.07.2020
312
Lavanta Yağının Vücuda Faydaları Nedir? Nasıl Yapılır?

Lavanta Yağının Vücuda Faydaları Nedir? Nasıl Yapılır? Lavanta yağının vücuda olan faydaları nelerdir, nasıl yapılır gibi sorularınıza yazımızdan cevap bulabileceksiniz. Lavanta yağının faydaları bakımından pek çok alanda kullanıldığı bilinmektedir. Özellikle kullananlar açısından kullanana sakinlik ve durgunluk vermesi bakımından oldukça öne çıkmaktadır. Evde kendiniz evde bulunan malzemeler ile oldukça kolay bir şekilde yapabileceğiniz lavanta yağı yapımı ve kullanımı ile birlikte rahatlığın, sakinliğin ve gevşemenin oldukça özel ürünlerinden olmaktadır.

Lavanta Yağı Nedir?

Lavanta Yağı Nedir? Lavanta yağı binler yıldır gerek kokusu, gerek şifalı olmasından dolayı oldukça tercih edilen bitkiler arasında yer almaktadır. Lavanta yağı lavanta bitkilerinden tercih edilen içeriği son derece şifalı olan bitkilerdendir. Geleneksel tıp biliminde en şifalı bitkiler arasında sayılmakta olan lavantanın en belirgin özelliği ise rengi ve kokusu olmaktadır. Lavantanın kokusu ile birlikte bedenin ve zihnin arındırıldığı belirtilmektedir. Antik çağlardan beri bu özellikleri ile kullanılan lavantanın, masaj, banyo suyu, sabun gibi ürünlerin üretiminde oldukça çok kullanılmaktadır. Günümüz teknolojisinde lavanta yağı kozmetik ürünlerinde en çok kullanılan ürünler arasında yer alır. Tıbbı amaçlar kapsamında da kullanılan lavanta yağı, sadece fiziksel durumlar için kullanılmanın dışında kaygı, uykusuzluk, baş ağrısı, mide bulantısı, mutsuzluk gibi durumlara da iyi geldiği bilinmektedir.

Lavanta Yağı Nasıl Yapılır?

Lavanta Yağı Nasıl Yapılır? Lavanta yağı yapmak için gerekli olan malzemeleri aktarlardan rahatlıkla temin edebilirsiniz. Belirtilen malzemeleri temin etmeniz halinde ise ev ortamında bulunan malzemeler ile lavanta yağını kolayca yapabilirsiniz. Lavanta yağını evde yapmak son derece kolay ve oldukça ucuza maliyeti olan bir yöntem olmaktadır. Lavanta yağı yapmak için gereken malzemeler aşağıdaki gibi olmaktadır.

  • Kurutulmuş lavanta çiçekleri,
  • Zeytinyağı ya da ayçiçeği yağı,
  • 1 Adet küçük cam kavanoz,
  • Belirtilen malzemeleri temin ettikten sonra aşağıda belirtilen adımları takip ederek lavanta yağı yağabilirsiniz.
  • İlk olarak lavanta çiçeklerini ve zeytinyağını cam kavanoza koyun, lavanta çiçeklerini kuru olması gerekmektedir.
  • Kavanoza koyduğunuz kuru lavanta çiçekleri ve zeytinyağı karışımını en az üç gün güneş alan bir bölümde bekletmeniz gerekmektedir.
  • Üçüncü günün sonunda kavanozu iyice çalkalamanız gerekmektedir. Bir elek ya da süzgeç yardımı ile süzme işlemi yapmanız gerekmektedir. Süzme işleminin ardından sıvı kısmı başka bir kavanoza aktarın.
  • Lavanta yağınız hazır olmaktadır.

Hazırlamış olduğunuz lavanta yağı içilmez. Bu nedenle içilmemesi için çocukların ulaşamayacakları yerde muhafaza ediniz. Yapmış olduğunuz lavanta yağına alerjinizin olup olmadığını da önceden belirlemeniz sizin için oldukça önemli olacaktır. Lavanta yağına alerjinizin olup olmadığı öğrenmek için küçük bir pamuk yardımı ile cildinizin ufak bir yerine sürerek test edebilirsiniz.

Lavanta Yağı Nerelerde Kullanılır?

Lavanta Yağı Nerelerde Kullanılır? Lavanta yağının kullanım alanı oldukça geniş olmaktadır. Lavanta yağının ilk tercih edilen alanlardan birisi de masaj olmaktadır. Vücudunuzun tüm alanlarına rahatlıkla kullanılan lavanta yağı cildinizi yumuşacık yapacaktır. Bu şekilde kullanılan lavanta yağı cildinizi pürüzsüz bir görünümüz yanında daha genç görünmesine yardımcı olmaktadır. Diğer yandan lavanta yağı kırışıklıkları önlemede oldukça tercih edilen bir ürün olmakla birlikte kırışık oluşumunun engellenmesine bire bir olmaktadır. Rejereatif özellikleri bakımından ciltte yaşa bağlı olarak görünen yaşlanma belirtilerine karşı mücadele etmede yardımcı olmaktadır. Oldukça nemli bir yapıya sahip olduğu için hücresel dokuların harekete geçmesini sağlar ve antioksidan özellikler göstererek cildin temizlenmesini sağlar.

Diğer yandan lavanta yağı ile yapılan masaj kişi üzerinde huzur ve sakinlik etkisi vermektedir. Günlük yaşantımızda karşılaştığımız stres, yorgunluk ve mutsuzluk gibi durumlarda lavanta yağı ile yapılan masaj oldukça etkili olacaktır. Lavanta genel olarak sakinleştirici bir özelliğe sahip olduğu için oldukça kısa zamanda vücudun dinlenmesini ve gevşemesini sağlar. Lavanta yağı hem kokusu hem de masajı ile birlikte uyku sorunu yaşayanlar için de son derece faydalı olmaktadır. Uyku öncesinde lavanta yağı ile yapılacak olan masaj kişinin daha rahat ve kesintisiz bir şekilde uyku uyumasına yardımcı olur. Lavanta yağı saçlarınız içi de oldukça önemli olmaktadır. Bu bakımdan lavanta yağı saçlarınızın daha gür olmasına yardımcı olmaktadır. Saçlarınız için uygulayacağınız lavanta yağı ile daha gür ve daha canlı saçlara kavuşabilirisiniz.

Epic Games Store’da Üç Oyun Daha Ücretsiz Oldu!

2020 Magnun 2 Adet Posrche Çekiliş Kampanyası

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.