Cepyo | Tarifeler ve Paketler

Koronavirüsünü Ultraviyole Işınlarıyla Öldüren Cihazlar Tasarlandı!


03.04.2020
435
Koronavirüsünü Ultraviyole Işınlarıyla Öldüren Cihazlar Tasarlandı!

Koronavirüsünü Ultraviyole Işınlarıyla Öldüren Cihazlar Tasarlandı! Tüm dünyayı kasıp kavuran korona virüsü salgını için ultraviyole ışınları ile öldürebilen cihazlar tasarlanmış bulunmaktadır. Gelen bilgilere göre Maltepe Üniversitesi sağlık çalışanlarının enfekte olmasını sağlamak için laboratuar ortamında çalışmalarını geliştirerek en ağır virüsleri dahi öldürebilecek ultraviyole cihazlar tasarlamış bulunmaktadırlar. Korona virüsünü ultraviyole ışınlarını kullanarak bulunduğu ortam çerçevesinde öldüren 3 adet cihaz geliştirmiş bulunmaktadırlar. Bilim ekibi tarafından geliştirilen cihazlar sağlık personeli için kullanılması sağlanacaktır. Cihazların ilk denemeleri oldukça iyi sonuçlanırken, El Cihazı, Dezenfeksiyon Kapısı ve Dezenfeksiyon Kabini olarak 3 ayrı şekilde tasarlanmış olmaktadır. Üretilen cihazlardan El Cihazı 75 saniyede, diğer Kabinler ise 15’er saniye içerisinde virüsleri ortamda en aza indirmeyi başarmışlardır.

Gelen açıklamalar neticesinde, öncelik olarak sağlık çalışanlarının mağruz kalmış oldukları oldukça yüksek virüs yükünden kurtarmayı hedefledikleri belirtildi. Daha sonraki aşamalarda ise yoğun bakım servislerine, karantina odalarına ve ayrıca hastane girişleri dahil olmak üzere bu tarz cihazların üretilebileceklerini belirtmiş olmaktadırlar. Maltepe Üniversitesi tarafından gelen açıklamaya göre ultraviyole ışınlarının virüs üzerindeki öldürücü etkisi kullanılarak yapılan cihazlar ile bu şekilde tüm mekan ve araç gereçlerinden virüsten arındırılabileceği belirtildi. Bu şekilde amaçlanan insanların virüs ile temasını ortadan kaldırmak olduğu belirtildi.

Üretilen Cihazları Kullanmak Özel Donanıma İhtiyaç Var!

Üretilen Cihazları Kullanmak Özel Donanıma İhtiyaç Var! Üretilmiş olan cihazları kullanmak için özel donanıma ihtiyaç bulunmaktadır. Ultraviyole ışınlarının mikrobu öldürürken ki aşamada cilde zarar verdiği unutulmamalıdır. İnsan hücreleri de bu işlem sırasında zarar görmektedir. UV ışınlarının en zararlı etkileri ise göz retinasına olmaktadır. Bu sebeple doğrudan ultraviyole ışınlarına mağruz kalınmamalıdır. Bu sebeple üretilen cihazları kullanmak için özel donanım ve bilgi birikimine ihtiyaç bulunmaktadır.

Profesör Sıddıki, sağlık personeline yönelik olarak, elde kullanıma uygun bir cihaz olduğunu belirtirken, üretilen kabinin ise henüz dünyanın hiçbir yerinde üretilmediğinin de altını çizdi. Prof.Dr.Sıddıki geliştirilen cihazları aşağıdaki gibi açıklamalarını ve tanımlamalarını yapmış bulunmaktadır.

El Cihazı; Belirtilen cihaz sağlık çalışanlarının kıyafetine yakın mesafeden yaklaşık 1 ya da 2 dakika olarak uygulanması durumunda bulunan virüs toplamının % 90’nı ortadan kaldırdığını belirtti. HIV virüsü için 15 cm ve 75 saniye, Herpes için 3 saniye ve Korona virüsü için de 75 saniyeden daha az olarak hesaplanmış bulunmaktadır.

Dezenfeksiyon Kabini; Üretilen bu portotip cihaz ise sadece hasta yatakları, solunum cihazları, kıyafetler, gözlükler gibi korona virüsünün bulaşmış olduğu büyük nesnelerin dezenfektasyonu için tasarlanmış olmaktadır.

Dezenfeksiyon Kapısı; Üretilen bu cihaz ise yoğun bakım ve karantina servislerinin girişlerine yerleştirilmek üzere tasarlanmıştır. AVM girişlerinde olan X-ray cihazları gibi çalışmaktadır. X ışınları yerine UV ışınlarını kullanıyor. Herpes virüsü için 15 saniye, HIV için ortalama 6 dakika ve korona virüsü için de 15 saniyeden daha az olmaktadır.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.