Cepyo | Tarifeler ve Paketler

Koronavirüslü Havayı Temizleyen Solunum Cihazı Yapıldı!


07.04.2020
464
Koronavirüslü Havayı Temizleyen Solunum Cihazı Yapıldı!

Koronavirüslü Havayı Temizleyen Solunum Cihazı Yapıldı! Üniversitede görevli olan bilim insanları tarafından korona virüsüne karşı olarak solunum cihazı geliştirildiği açıklanmış bulunmaktadır. Dokuz Eylül Üniversitesinde görevli olan bilim insanlarının korona virüslü havayı temizleyerek ortama tertemiz yeni bir hava bırakan solunum cihazı geliştirmeyi başardıklarını belirtmektedirler. Geliştirilen solunum cihazının korna virüsü tedavisi gören hastanın, nefes verişlerinde bu cihazın havayı ultraviyole ışınları yöntemiyle temizlediği belirtilmektedir. Bilim insanları bu cihazın da 15 gün içerisinde üretimine başlanacağını da belirtmektedirler.

Tüm dünya çapında korona virüsü salgın mücadelesi devam ediyor. Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye genelinde de salgına karşı pek çok ürün ve alet geliştirilmekte ve geliştirilmeye devam edilecek taki salgın tamamen ortadan kalmış olana kadar. Korna virüsü kapsamında tüm dünyada pek çok yeni proje bazlı çalışmalar devam ediyor. Teknolojinin geliştirilmesine yardımcı olan bu tasarımlar üretim işleminin arttırılması için çok sayıda proje yürürlüğe konulmaktadır.

Türkiye genelinde ise Türkiye Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile TÜBİTAK iş birliği ile birlikte yapılan destek ile pek çok akademisyen solunum cihazı geliştirme çalışmalarına devam ediyor. Bunlardan sadece bir tanesi ise Dokuz Eylül Üniversitesinde görevli olan bilim insanları tarafından, korona virüslü hastalarının kullanımı ve mücadele kapsamında en önde gerekli bulunan cihazlardan birini yani solunan havayı ultraviyole ışınları ile temizleyen solunum cihazı geliştirmiş bulunmaktadırlar.

Üretilen Solunum Cihazında Nefes Üç Filtreden Geçmekte!

Üretilen Solunum Cihazında Nefes Üç Filtreden Geçmekte! Geliştirilen solunum cihazı ile ilgili bilgi aktaran ekip ise geliştirdikleri sistem üzerinde kullanılan motorun, ambu cihazını otomatik olarak hareket verdiğini belirtmekte. Belirtilen bu sistem ile hastanın rahat bir şekilde nefes almasını sağladıklarını belirtti. Korona virüsü insanlara solunum yolu ile de geçen bir hastalık olduğu için buradaki riskleri en aza indirmek için çalışmalarını devam ettirdiklerini belirtti.

Cihaz ile ilgili olarak yapılan detaylı açıklama ise geliştirilen cihazda solunan havanın filtreden geçirilerek, temiz bir şekilde dışarıya verilmesi amaçlanmaktadır. Burada önceliğin ise korona virüslü hastadan çıkan hava olduğu da belirtilmektedir. Hastadan çıkan havanın sıvı bir dezenfektan çözeltisinin içinden geçirildiği belirtildi. Daha sonra ise nem tutucu olan başka bir filtreden geçirildiği belirtilmektedir. Son olarak da hastanın nefesinin ultraviyole lambası ile birlikte geride kalan partiküllerin önlenmesi amacı ile tekrar bir sterilizasyon işlemi yapılıyor. Bu sayede havanın bulunulan ortama temiz bir şekilde verilmesi gerçekleştirilmektedir. Geliştirilen cihazın hastane dışı ortamlarda da rahatlıkla kullanılabileceği belirtilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.