Cepyo | Tarifeler ve Paketler

Kendi Kendini Temizleyen Maske Üretildi!


04.06.2020
394
Kendi Kendini Temizleyen Maske Üretildi!

Kendi Kendini Temizleyen Maske Üretildi! İzmir ili Ekonomi Üniversitesi bilim insanları tarafından gerçekleştirilen çalışma sonrasında, mercimek büyüklüğünde ledleri bulunan ve buradan yayılmakta olan ultraviyole ışınları ile dezenfekte edilebile maske üretimi gerçekleştirildi. İzmir Ekonomi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı tarafından yapılan açıklamaya göre korona virüsü ile mücadele kapsamında çalışmalarına 2 ay önce başlanan maske yaklaşık 80 gram ağırlığa sahip olmaktadır. Maske ağırlıklı olarak sağlık çalışanlarının kullanımı için tasarlanmış bulunmakta olduğu belirtildi.

Sağlık çalışanları için tasarlanan maske, çalışanların harcadığı yoğun mesai ve yoğun bakım süreçleri göze alınarak tasarlanmış bulunuyor. Sağlık çalışanlarının yoğun ve oldukça uzun süre mesai yapmaları dikkate alınarak geliştirilen maske, kendi kendini temizleyebilen ve oldukça uzun süre çıkartılmadan kullanılabilmektedir. “Pla filament” maddesinden yararlanarak üretilen maske 80 gram ağırlığa sahip olmaktadır. Maske 3D yazıcı ile üretilen maske, çift hava kanalına yerleştirilen mercimekten biraz büyük ultraviyole ledler ile filtrelerin sterilizasyonu sağlanmaktadır. Geliştirilen maskeler 30 dakika aralıklar ile devreye giren ultraviyole ledler ile filtrelerde biriken virüs ve benzeri yabancı maddeleri yaklaşık 30 saniye içerisinde % 99,97 oranında yok etmektedir. Tasarlanan maskenin sağlık çalışanlarına destek amaçlı üretildiği belirtilmektedir.

Kendi Kendini Temizleyen Maske Hiç Çıkartılmadan Kullanılabiliyor!

Kendi Kendini Temizleyen Maske Hiç Çıkartılmadan Kullanılabiliyor! Sağlık çalışanları için tasarlanan maskeyi kullananlar oldukça memnun olmaktadırlar. Maske hakkında belirtilen durumlar ise çift hava kanalına sahip olmasından dolayı uzun soluklu görevde olan sağlık çalışanları için rahatlıkla nefes alıp verilebilme imkanı tanınıyor. Maske içerisinde bulunan ulunan 6 voltluk piller sayesinde maske 24 saat hiç çıkartılmadan 15 gün boyunca kullanım sağlanabiliyor. Biten pillerin yenilenmesinin ardından maske tekrar kullanılabilir olmaktadır. İzmir Ekonomi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı maskenin patenti için başvuruda bulunduklarını belirtti.

Dekan bizim geliştirdiğimiz sistem birçok maske üzerinde uygulanabilir özelliğe sahip dedi. ABD ve Çin’den patent alarak geliştirdiğimiz maskenin tüm dünya tarafından kullanılmasını istediklerini belirtti. Diğer ülkelerde de çalışmaların başlanmasına rağmen herhangi bir ürün tam olarak ortaya çıkmadığı da belirtildi.

 Koronavirüsüne Karşı Tedbir, Robot Garsonlar Görevde!

PlayStation Haziran Ayı Ücretsiz Oyunları Hangileri?

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.