Cepyo | Tarifeler ve Paketler

İşlerin Diğer Yarısını Artık Makineler Yapacak!


22.10.2020
338
İşlerin Diğer Yarısını Artık Makineler Yapacak!

İşlerin Diğer Yarısını Artık Makineler Yapacak! Dünya Ekonomik Forumu tarafından yayınlanan raporda yer alan tahminlere göre 2025 yılından itibaren iş yerlerinde ki görevlerin yarısını makineler tarafından yapılacak. Gelen bu bilgi doğrultusunda da eşitsizlik oranındaki açık daha da artacak. WEF robot devriminin dünya genelinde 97 milyon adet istihdam yaratacağını, fakat en az bir o kadar da istihdamın yok olmasına neden olacağına ve bazı toplulukları risk altına sokacağı belirtildi. WEF tarafından gelen bilgilere göre de işleme ya da işletme altındaki rutin ya da elle yapılmakta olan işler ise en büyük otomasyon tehlikesi altında bulunuyor.

Diğer yandan da WEF, bakım, büyük veri yeşil ekonomi alanlarında da yeni istihdam alanlarının ortaya çıkacağını da belirtmektedir. Yapılan araştırma ise dünya genelinde yer alan 8 milyon kişiyi istihdam eden dünyanın en büyük 300 şirketi üzerinde incelenerek gerçekleştirilmiş bulunuyor. Bu kapsamda işverenlerin % 50’lik bir kısmı şirketlerindeki otomasyonun bazı rollerde de olsa hızlanmasını beklediklerini belirtmiş bulunuyor. Diğer şirketlerin de % 43’ü bu durumun oldukça fazla bir şekilde istihdam kaybına yol açacağını ifade etmiş bulunmaktadır. WEF tarafından yapılan açıklamaya göre şirketler maliyetleri düşürme çalışmalarına hızla devam ederken, tüm dünya genelinde yaşanan salgın olan korona virüsün de yeni teknolojilerinin kullanımlarını artırdığını belirtmiş bulunuyor.

Sınav Stresini Azaltan Yazılım Biyosınav Üretildi! Hakkında bilgi alabilirsiniz.

Talepte Artış Gözlemleniyor!

Talepte Artış Gözlemleniyor! WEF Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre “Bunlar istihdam piyasalarında yer alan eşitsizlik oranını iyice derinleştirmiş bulunuyor. 2007 – 2008 yıllarında yaşanan küresel mali krizden bu yana istihdamda elde edilen kazanımları geriye çevirdiğini belirtti. Bu çifte sorun senaryosu da işçilerin önüne bir engel daha eklemeye neden olmaktadır. Ortaya çıkan bu değişikliği aktif bir şekilde yönetmek için bulunan fırsat penceresi her geçen gün hızla kapanmaya devam ediyor. WEF tarafından yapılan açıklamada, iş yerlerinde bulunan makinelerin verilen görevlerin 3/1’ni makinelerin geriye kalan kısımlarını da makinelerin yaptığını belirtti. Fakat verilen bilgilere göre de mevcut olan bu tablonun 2025 yılından sonra değişeceği belirtildi.

WEF tarafından gelen bilgiye göre de danışmanlık, karar verme, muhakeme, iletişim ve etkileşim gibi insan becerilerine dayalı mesleklere talep patlaması yaşanacak. Yeşil ekonomi ve mühendislik ya da bulut sistemleri gibi alanlarda bulunan boşlukların doldurulmasına yönelik talepte de artış olacak. Fakat kuruluş, rutin ya da elle yapılan milyonlarca işin yerini teknolojinin alacağı, bu durumdan da en az ücret alan ve en az kalifiye elemanların etkileneceği belirtildi. WEF tarafından gelen açıklamada meydana gelen değişim ile başa çıkabilmenin en önemli yolu ise yeni beceriler kazanılması, işlerini kaybedenler için de hükümetlerin daha güçlü güvenlik ağlarının kurulması gerektiği vurgulanmış bulunuyor.

Facebook İçin Yeni Mesaj Şifreleme Sistemine Büyük Tepki Geldi!

POCO X3 NFC Türkiye’de Satışa Sunuldu!

Bakandan Müjde Geldi, Herkese Bedava İnternet Dağıtılacak!

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.