Cepyo | Tarifeler ve Paketler

İntihar Etmenin İslam Dininde Yeri Nedir?


20.09.2020
414
İntihar Etmenin İslam Dininde Yeri Nedir?

İntihar Etmenin İslam Dininde Yeri Nedir? İntihar etmenin İslam dininde yeri olarak, oldukça araştırılan konular arasında yer almaktadır. Yaratılanlar arasında oldukça şerefli bir yere sahip olan insanın yaşam hakkı Allah, tarafından lütfedilmiş en temel hak olmaktadır. Dünyaya hayatı tanıma ve yaratanın göstermiş olduğu çizgide ilerleyerek hayatını sürdürmek amacıyla gönderilen insanın, dünyaya gelmesi ve dünyadan ayrılması da elinde ve yetkisinde olmayarak bu durum ilahi iradenin ve düzenin bir parçasını teşkil etmektedir. İnsanın elinde olan ise yaşadığı sürece yaratanını tanıma ve O’na kulluk etmek ve böylece O’nun katındaki değerini arttırmak olmaktadır. İslam düşüncesine göre temel haklar, kişilerin özleri itibarı ile sahip olduğu ve üzerinde her türlü tasarruf yetkilerinin bulunduğu haklar olmayıp, Allah tarafından insanlara bahşedilen ve belli kayıt ve şartlarda kullanımı insana verilen birer emanet hükmünde olmaktadır. Yaşama hakkı da bu şekilde olmaktadır. İslam inancına göre rengi, ırkı ve sosyal konumu ne olursa olsun her insanın hayatı dokunulmaz bir değer olmaktadır. İnsan hayatı dokunulmaz olarak kabul edilirken, insan hayatına yönelik olarak her türlü saldırı ve tehlikeyi en iyi şekilde önlemeye çalışmaktadır.

İntihar Olayı Kur’an’da Nasıl Geçer?

İntihar Olayı Kur’an’da Nasıl Geçer? Kur’an içerisinde bir kimseye hayat vermenin adeta tüm insanlara hayat verme gibi yüce bir davranış, bir cana kıymanın da tüm insanları öldürme gibi ağır bir suç ve günah olduğu belirtilmektedir. Belirtilen bu ayetin hangi nedenle olursa olsun, intihar etmek isteyenlerin de dahil olduğu görünmektedir. Hz. Peygamber de konuyla ilgili olarak uçurumdan atlayarak, zehir içerek ya da öldürücü bir alet ile kendini öldüren kimsenin cehenneme gireceği ve sürekli bir şekilde de orada kalacağı belirtilmektedir. Çünkü sıkıntılara göğüs germek, acıya ve kedere karşı sabır göstermek, şartlar ne olursa olsun Allah’a olan inancı ve güveni yitirmemek her Müslümanın temel karakteri ve ilkesi olmalıdır. Kur’an’da hayatta karşılaşılan sıkıntı ve problemlerin birer sınav aracı olduğu, bunlara karşı sabır ve metanet gösterildiğinde iyi Müslüman olunacağı sık olarak hatırlatılmaktadır.

İntihar Eden Kişi Nasıl Gömülür?

İntihar Eden Kişi Nasıl Gömülür? İslam bilginleri intihar eden Müslüman bir kimse için ahrette çok çetin ve şiddetli biz azap göreceğini, hatta cehennemde edebi olarak kalacağını da belirtmiş bulunmaktadırlar. Ayrıca intihan eden kişi için imandan çıktığını ve kafir olduğunu belirtmişlerdir. Bunun nedeni olarak da iman ve küfür davranış bozukluğu ile değil de inanç ve düşünce ile alakalı olmaktadır. İntihar edenin inanç durumu da kendisi ve Allah arasında bir konu olmaktadır. İntihar eden Müslüman, diğer Müslüman cenazelerinde olduğu gibi yıkanır, kefenlenir ve cenaze namazı kılınarak Müslüman mezarlığına gömülür. İslam hukukçularının pek çoğunun görüşü bu yönde olmaktadır. Çünkü kelime-i tevhidi söyleyen herkese yaşadığı sürece, öldüğünde, mezarına gömülünceye kadarki işlemlerde Müslüman muamelesi yapmak, bundan sonrasını da Allah’a havale etmek gerekmektedir.

Zoom Uzaktan Eğitim İnternet Paketi Kampanyası, hakkında bilgi alabilirsiniz.

İntihar Edenin Ruh Hali Nasıl Olmaktadır?

İntihar Edenin Ruh Hali Nasıl Olmaktadır? İntihar eden kişiler ağır depresyon halindedirler. Genel olarak alkol ya da ilaç kullanımı ile birlikte intihara eğilimleri artmaktadır. Depresyonda olan bireylerin sergilediği davranış şekilleri aşağıdaki gibi olmaktadır.

  • Sürekli huzursuzluk hali,
  • Aşırı mutsuzluk,
  • Sürekli uyuma hali,
  • Çok yemek yemek ya da iştahsızlık,
  • Yaşanan olaylardan zevk alamama,
  • Kendini yalnız hissetme.

Güzel Rüyalar Görebilmek İçin Okunacak Dua Hangisidir?

Çok İstenilen Birşey İçin Dilek Duası Nedir?  

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.