Cepyo | Tarifeler ve Paketler

İnternet Hızınızı ve Wi-Fi Gücünü Arttıracak Yöntemler Nelerdir?


10.08.2020
446
İnternet Hızınızı ve Wi-Fi Gücünü Arttıracak Yöntemler Nelerdir?

İnternet Hızınızı ve Wi-Fi Gücünü Arttıracak Yöntemler Nelerdir? İnternet kullananlarının oldukça büyük bir çoğunluğu için her zaman sıkıntı yaratan bir süreç olmaktadır, Wi-Fi gücü ve internet hızı. İnternet kullanımlarının ani yükseldiği zamanlarda, internet hızı oldukça hızlı bir şekilde düşüş yaşamaktadır. Hem internet hızını artırma hem de Wi-Fi gücünü yükseltme seçeneklerinden oluşan yazımızdan hangi şekillerde ve nasıl internet gücü arttırılır bulabileceksiniz. Fiber internet kullananlar dışında VDSL ve ADSL kullananlar bu durumdan oldukça etkilenmektedirler. Altyapı ile ilgili herhangi bir sorun olmadığı takdirde ilk olarak internet hızı neden düşer sorusu gündeme gelmektedir. İnternet hızının düşmesinin pek çok nedeni olabilmektedir. Bilgisayarınızda yüklü olan programlardan başlayarak, Wi-Fi gücünü azaltırken modeme bağlı olan kablolar dahi internet gücünü azaltan etkenler arasında yer almaktadır. İnternet gücünü ve Wi-Fi gücünü arttıracak yöntemleri sizler için yazımızda derlemiş bulunmaktayız.

Altyapı Desteği İnternet Hızı İçin Önem Taşır!

Altyapı Desteği İnternet Hızı İçin Önem Taşır! İnternet hızı için hepimizin yaşadığı sorunlardan birisi de alt yapı sorunu olmaktadır. Yüksek hızlı internet paketi kullansak dahi altyapı desteklemediği sürece internet hızı ve Wi-Fi gücü ile ilgili herhangi bir artırım söz konusu olmamaktadır. Bu şekilde bir durum ile karşılaştığınızda sizin için önerimiz müşteri hizmetlerini arayarak altyapınızın desteklediği hızı öğrenmek olmaktadır. Müşteri hizmetlerinin söylemiş olduğu hızlar genelde gerçek hızı yansıtmamaktadır. Müşteri hizmetlerinin yanlış bilgilendirme nedeni genel olarak bina altyapısı bilmemelerinden kaynaklanmaktadır. Bölge müdürlükleri genel olarak binaya gelerek testler yapmaktadırlar. Bu şekilde binada ne kadar hız alabileceğinizi size söyleyebilirler. Tarafınıza söylenen hızdan fazlasını beklemek ya da fazla hız almak için denemeler yapmanız boşuna olacaktır.

Modemi Merkezi Alana Yerleştirin!

Modemi Merkezi Alana Yerleştirin! Modem tarafından gönderilen sinyaller genelde çevre ile iletişim halinde olmaktadır. Cam, duvar, tuğla, elektronik cihazlar gibi farklı etkenler nedeni ile Wi-Fi sinyallerinde bozulmalar ve kayıplar yaşanabilmektedir. Bu durum direk olarak internet hızını etkilemektedir. Wi-Fi gücünü arttırabilmek için modeminizi mümkün olduğunca evin merkezi konumuna yerleştirmeniz gereklidir. Modeminizin önü ve yanlarının duvar olmamasına özen gösterin. Modem için evinizde en uygun yeri deneme yanılma yöntemi ile bulmanız gerekmektedir. bu işlemi gerçekleştirirken günlük kullanımlarınıza uzak bir alan seçmemeye özen gösterin. Modeminizin yerini değiştirmenize rağmen sinyal gücünde herhangi bir oynama olmaz ise bir sonraki seçeneği deneyebilirsiniz.

Modem Yanında Farklı Elektronik Araçlar Bulundurmayın!

Modem Yanında Farklı Elektronik Araçlar Bulundurmayın! Modeminizin yakınında mikrodalga fırın, buzdolabı gibi beyaz eşyaların artık kablosuz ağa bağlı farklı sinyaller ile çalışması modem yakınlarında bulundurulması açısından sakıncalı olabilmektedir. Belirtilen cihazlara ev sinema sistemleri, Bluetooth ses sistemleri ve televizyonlar da dahil olmaktadır. Modeme oldukça yakın olarak konumlandırılmış elektronik araçlar da modemdeki sinyallerin parazitlenmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle modeminizi belirtilen elektronik ürünlerden uzak tutmanızı tavsiye ederiz.

İnternet Kablolarınızı Kısaltın Veya Değiştirin!

İnternet Kablolarınızı Kısaltın Veya Değiştirin! İnternet kablolarınızın uzunluğu ya da kısalığı internet hızınızı direkt olarak etkilemektedir. Öyle ki eski ve uzun bir kablo kullanımı tercih ettiyseniz, almanız gereken sinyal gücünden daha düşük bir sinyal alıyorsunuzdur. Bu durumu çözmenizin tek yolu ise kabloyu mümkün olduğu kadar kısa tutmak olacaktır. Eğer kablonuzu kısaltmayı tercih etmez iseniz, internet bağlantı kablolarınızı yenilemeniz gerekmektedir.

Modemi Aç – Kapa Ya Da Sıfırlama Yapın!

Modemi Aç – Kapa Ya Da Sıfırlama Yapın! İnternet bağlantınızı sağlayıcınız ile genel anlamda yaptığınız görüşmelerinizde, tarafınıza ilk söylenen sorun çözme yöntemlerinden en başta olarak modeminizi kapatmanız, on saniye sonra tekrar açmanız olmaktadır. Belirtilen yöntem oldukça önem taşımaktadır. Öyle ki uzun süre aynı IP üzerinden internete bağlı kaldığınız zaman yoğunluk nedeni ile internet hızınızda düşüş yaşamanız kaçınılmaz olmaktadır. Bunun için modeminizi yeniden başlatarak yeni bir IP adresi alabilir ve yeniden internet bağlantınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Modeminizi Kapatın,

10 Saniye Bekleyin,

Tekrar Açın,

Bu durum aynı zamanda IP çakışmaları dışında, modeminizin aşırı derece ısınmasını ve yazılım hatası oluşmasını engelleyecektir. Uzun süre açık kalan modemler oldukça ısınmaktadır. Aşırı derecede ısınan modemlerin donanımlarında sorunlar yaşanabilmektedir. Bu durum istemsizce de olsa internet hızınızı etkilemektedir. Modeminizi belirli aralıklar ile kapatıp açma işlemini tekrarlamanız gerekmektedir.

Modem Güncellemelerini Sürekli Kontrol Edin!

Modem Güncellemelerini Sürekli Kontrol Edin! Günümüzde kullandığımız bilgisayar, telefon, tablet ve hatta modemler belirli aralıklar ile güncellemeler almaktadır. Gelen güncelleme işlemleri genel anlamda cihazların performanslarını arttırmak için oluşan hataları düzeltmek için yapılmaktadır. Güncelleme işlemlerine modemler de dahil edilmektedir. Bu nedenle kullanmış olduğunuz modem markasına göre resmi sitesi üzerinde güncellemeleri indirmeyi ve kurmayı unutmamalısınız. Belirtilen güncellemeleri yapabilmek için ilk olarak modem yazılımının kurulu olması gerekmektedir. Modeminizin marka ve modelini öğrenerek internet üzerinden kurulum yapmanız mümkün olmaktadır. Bu işlem için talep etmeniz halinde teknik destek hizmeti de alabilirsizin.

Modem Işığı Neden Yanmıyor? 

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.