Cepyo | Tarifeler ve Paketler

İnternet Hızı Rekoru Kırıldı, Saniyede 1000 Adet Film İnecek!


23.05.2020
439
İnternet Hızı Rekoru Kırıldı, Saniyede 1000 Adet Film İnecek!

İnternet Hızı Rekoru Kırıldı, Saniyede 1000 Adet Film İnecek! İnternet hız rekoru kırıldı. Avustralya’lı araştırmacılar tarafından gerçekleştirilen araştırma ile internet bağlantısı hızında dünya rekoru kırmayı başarmış bulunuyorlar. İnternet hızında dünya rekoru kırıldı ve saniyede 44,2 terabayta ulaşılmış bulunuyor. Ulaşılan bu hız ile saniye içerisinde 1000 adet yüksek çözünürlük içeren film indirmek mümkün hale geliyor.

Yapılan çalışma, Monash, Swinburne ve RMIT üniversitelerinin, Melbourne’ün altyapısını kullanarak gerçekleştirdiği bir çalışma olmaktadır. Yapılan çalışma doğrultusunda ver transferi sağlamak için yüzlerce kızılötesi lazer içeren micro – comb optik çipler kullanılmıştır. Yapılan araştırma sonuçları da bir bilim dergisi içerisinde yayımlanmış bulunmaktadır. Hali hazır şekilde bulunan dünyanın en hızlı internet hızı, saniyede ortalama olarak 197,3 megabayt ile Singapur’da bulunuyor. Avustralya’daki ortalama internet hızı sa 43,4 megabayt olmaktadır. Bu hız son teste ulaşılan hız toplamının milyonda birine denk geliyor.

Geliştirilen Cihazı Var Olan Altyapı ile Kullanmak Mümkündür!

Geliştirilen Cihazı Var Olan Altyapı ile Kullanmak Mümkündür! Monash Üniversitesi çalışanlarından Dr. Bill Corcoan, bir haber sitesine yaptığı konuşmasında “Dünya genelinde belirtilen teknolojiyi ticari amaca yönelik taşımak isteyenler arasından bir tür bir yarış bulunduğunu belirtti. Bu yarılın en önemli sebeplerinin en başında da micro – comb teknolojisinin mevcut fiber – optik altyapısı ile oldukça geniş alanda kullanmak mümkün olmaktadır” dedi.

Yapılan çalışmalara karşın Dr. Corcoan en fazla bir iki yıl içerisinde bizim teknolojimize benzer cihazların üretileceği ve en fazla beş yıl içerisinde bu durumunun ticari olarak kullanılacağını tahmin ettiklerini belirtti. Korona virüsü salgını sırasında dünya genelinde internet altyapıları üzerinde baskılar artmış bulunuyordu. Mart ayı içerisinde internet sağlayıcıları üzerinde bulunan yükü azaltmak için Avrupa’da yayınların görüntü kalitelerini düşürmeyi kabul etmişlerdi. Fakat uzmanlar bu durumun micro – comb cihazlarının devreye alınması ile belirtilen sorunun çözümlenebileceğine belirtiliyor. Dr Corcoan, birkaç yıl içerisinde veri kapasitesini arttırmak için kendilerinin tırnak büyüklüğüne sahip olan cihazları gibi yeni kompakt teknolojilere ihtiyaç duyulacağını belirtmektedir. Belirtilen teknolojinin veri oranlarını arttırması bekleniyor ve diğer yandan da maliyet ve enerji tüketimini düşüreceğini belirtti.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.