Cepyo | Tarifeler ve Paketler

Instagram’da TBT Nedir? Neden Kullanılır?


26.02.2020
472
Instagram’da TBT Nedir? Neden Kullanılır?

Instagram, Twitter veya Facebook gibi sosyal ağlarda bazılarımız için neredeyse bir takıntı haline gelen #tbt ve #throwbackthursdaypaylaşımları, bazılarımızın kafasını karıştırmaktan öteye gitmiyor. Peki bu etiketleri taşıyan, çoğunlukla Instagram ve Twitter’da gördüğümüz paylaşımlar bize ne anlatmaya çalışıyor? # TBT Nedir? Neden Kullanılır? # TBT, uzun süredir karşımıza çıkan bir kavramın kısaltması aslında. TBT, özellikle de Instagram’ın hayatımıza girmesiyle birlikte karşımıza çıkmaya başladı. TBT, İngilizce bir ifadeniz kısaltması olsa da, dünya genelinde kabul gördüğünden dünyanın neresinde olursanız olun TBT hashtag’ini görebilirsiniz. Trendleri ile tüm dünyayı kasıp kavuran Instagram, özellikle TBT etiketi ile son yılların en büyük sosyal medya hareketlerinden birine öncülük ediyor.

TBT Açılımı Nedir?

Instagram’ın en çok kullanılan etiketlerinden biri olan TBT’nin açılımı “Throwback Thursday” şeklindedir. Çevirisi tam olarak karşılığını vermese de kullanım olarak “geçtiğimiz perşembe” şeklinde yapılabilir. TBT etiketi ile yapılan paylaşımların en önemli özelliği geçmişteki bir anın paylaşımının perşembe günü yapılmasıdır. Yani geçmişe dair bir anının perşembe günü paylaşılması sırasında TBT etiketini kullanmak, anlamına en uygun kullanım biçimi olacaktır.

TBT Nedir?

Sosyal medya kanalları ve özellikle de Instagram’daki etiketler, kullanıcıların benzer içerikteki ya da temadaki paylaşımlarının ulaşılabilirliğini artırmak amacıyla kullanılan araçlardır. Hashtag (#) işaretinin sonrasına yazılan anlamlı veya anlamsız kelimeler ile paylaşımları sınıflandırmak, belirli etiketleri takip eden insanlar tarafından kolayca bulunmanızı sağlayabilir. “Throwback Thursday” ise dünyanın dört bir yanındaki insanlar tarafından sıklıkla kullanılan haftalık bir sosyal medya paylaşım trendi ve hashtag (başlık etiketi) oyunu olarak açıklanabilir. Throwback temasının asıl amacı, geçmişe dair bir anının paylaşılıyor olmasıdır. Bu yüzen başka hiçbir tema gözetmeksizin geçmişe dönük herhangi bir paylaşıma TBT etiketi uygulanabilir.

TBT Nasıl Kullanılır?

Sosyal medyada paylaştığınız herhangi bir şeye #throwbackthursday veya #tbt etiketini eklemeniz mümkün, ancak tbt’yi usulüne uygun biçimde kullanmak isterseniz, “eski” bir fotoğrafınızı paylaşmanız ve bu fotoğrafa #tbt ve/veya #throwbackthursday etiketini gerekiyor.

#tbt etiketli gönderiler, genellikle hayatınızın bir başka döneminden kalan bir anı yansıtıyor; bu yüzden geçen perşembe yaptırdığınız dövmeyi paylaşmanız Throwback Thursday kapsamına girmeyecektir ve muhtemelen arkadaşlarınızı kızdıracaktır. Örneğin kendi fotoğrafınızı paylaşıyorsanız, bugünkünden daha farklı göründüğünüz bir fotoğraf tbt’ye daha uygun olacaktır.

TBT Etiketi Ne Zamandır Kullanılıyor?

TBT etiketinin ilk kez 2011 yılında kullanıldığı söylenmekle birlikte Instagram’ın eskiden kullanılan etiketleri temizlediği göz önüne alındığında, TBT etiketinin Instagram’da ilk kez ne zaman kullanıldığını bilmek bir hayli zor. Bir internet rivayetine göre ise TBT etiketi ilk kez reddit kullanıcıları tarafından 2006 yılında kullanılmıştır. Bununla birlikte Instagram’da ilk olarak Nice Kicks adlı bir sayfanın her perşembe günü ayakkabılarını TBT etiketiyle paylaşmaya başlaması sonrasında bu etiket kısa sürede popüler olmuştur. Google Trends’e bakıldığında ise 2012 yılında “Throwback Thursday” yani TBT’nin daha çok aranmaya ve kullanılmaya başlandığı gözleniyor.

Instagram’da TBT Çılgınlığı

Instagram’ı etkisi altına alan TBT trendinin yavaşlamaya pek niyeti yok. Siz de TBT çılgınlığından mahrum kalmak istemiyorsanız, #tbt hashtag’iyle paylaştığınız fotoğrafların en az 5 sene önceden kalmış olmasına dikkat edin ve arkadaşlarınızı çileden çıkarmak istemiyorsanız, geçen hafta veya birkaç ay önce çektiğiniz fotoğrafları “TBT” diye paylaşmayın.

FF (Flashback Friday) Nedir?

Instagram veya Twitter kullanıyorsanız, #throwbackthursday ve #tbt hashtag’lerine ek olarak #flashbackfriday’i de görmüş olabilirsiniz. Daha nadir rastlanan bu hashtag’in kullanım amacı tahmin ettiğiniz gibi, #tbt paylaşımlarını tek güne sığdıramayanların cuma gününe taşmış olmaları. Tbt’den tek farkı cuma günleri yapılmaları olan bu paylaşımlar, #ff veya #FlashbackFriday hashtag’leriyle paylaşıyorlar.

#FlashbackFriday ve #ff’nin Throwback Thursday kadar başarılı olduğunu söylemek zor. Instagram’ın rakamlarına göre şimdiye kadar yalnızca 10 milyon paylaşım gören #FlashbackFriday yerine #tbt’yi kullanmanız, sosyal ağlarda daha çok kişiye ulaşmanızı sağlayabilir.

Bulgaristan’dan Türkiye’ye Araç Getirebilirmiyim?

Evlilikten Dolayı Bulgaristan’da D Vize (Oturum) Alabiliyormuyum?

Bulgaristan Vatandaşları Hangi Ülkelerde Çalışabilir

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.