Cepyo | Tarifeler ve Paketler

IDM Nedir? Ne İşe Yarar?


15.02.2021
31
IDM Nedir? Ne İşe Yarar?

IDM Nedir? Ne İşe Yarar? IDM İnternet Dowland Manager olarak adlandırılan ve kısaca da IDM olarak adlandırılan bir indirme yöneticisi sistemi olmaktadır. Web tarayıcıları tarafından başka herhangi bir indirme uygulamasına ihtiyaç duymadan direkt olarak dosya indirmemize izin vermektedir. Özellikle günlük olarak ihtiyaç duyduğumuz pek çok dosyayı indirmede olan ve yavaş bir bağlantıya sahip olan kimselere oldukça faydalı olmaktadır. Gerçekleştirmiş olduğunuz indirmelerinizi kontrol etmenize ve daha da yüksek hız, daha yüksek kararlılık elde etmenize yardımcı olmak için indirme yöneticileri olarak bilinen uygulamalar da bulunmaktadır. İnternet üzerinden dosyaları indirme görevini olabildiği kadar rahat ve hızlı olmasını sağlayan yazılımlardan bir tanesi ise Dowland Manager olmaktadır. Ayrıca Android tabanlı cep telefonlarda dahi çalışmak üzere internet tarayıcısı olarak tasarlanan versiyonu da mevcut olmaktadır. IDM, üzerinde daha fazla kontrole sahip olunmasına rağmen, indirmeyi hızlandırma, duraklatma ve daha stabil bir performans sunmak adına tasarlanmış ve piyasada yer alan en iyi indirme yöneticilerinden bir tanesidir.

IDM – Internet Dowland Manager Özellikleri Nelerdir?

IDM – Internet Dowland Manager Özellikleri Nelerdir? IDM Kullanıcıları için sunduğu ana özellikler aşağıda belirtildiği gibi olmaktadır.

 • Google Chrome, Firefox, İnternet Explorer ve Edge gibi oldukça kullanılan tüm popüler olan tarayıcılar ile uyumlu olmaktadır.
 • Herhangi bir dosyayı tek tıkla bile indirmenize imkan tanır.
 • HTTP, HTTPS, FTP ve MMS protokolleri ile çalışmaktadır.
 • Bittiğinde ise indirmeleri otomatik olarak bir antivirüs ile kontrol fonksiyonu sağlar,
 • Tüm bağlantıların otomatik olarak indirilmesine imkan verir.
 • İndirmeleri hızlandırır ve bunları sorunsuz bir şekilde duraklatarak devam ettirmenize imkan verir.
 • Basit ve kolay anlaşılabilir arayüz,
 • İndirmeleri planlamaya izin verir.
 • Yapmış olduğunuz tüm indirmeleri düzenlemek için kategoriler sunar,
 • Birden fazla dil seçeneği bulunur.

IDM Nasıl İndirilir?

IDM Nasıl İndirilir? IDM uygulamasının nasıl indirileceğine geldiğimizde ise 15 yıldan fazladır kullanılan bir yazılım olmasına karşın, geliştiricileri tarafından sürekli olarak güncellenen ve hataları düzeltmek ve tarayıcının en son sürümleri ile uyumluluğu geliştirmek için periyodik güncellemeler alan ve tamamen ücretsiz bir indirme yöneticisi olmaktadır. Bu yöneticiyi indirmek için yapmanız gereken ise IDM’yi web sitesinden ücretsiz bir şekilde indirmek olmaktadır. IDM indirildikten sonra bu indirme yöneticisi tarafından sunulan basit kurulum sihirbazı ile oldukça rahat bir şekilde bilgisayarınıza kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz. Aynı uygulamayı cep telefonlarınıza indirmek için de dilerseniz uygulama marketleri üzerinden bunu kolayca yapabilirsiniz.

Cep Telefonu Ek Vergi Nasıl Hesaplanır? Hakkında bilgi alabilirsiniz.

IDM kurulumunuzu hızlı bir şekilde gerçekleştirerek, işlemci üzerinde herhangi bir istenmeyen yazılım yüklemenize izin vermez. Google Chrome ya da Firefox gibi ana web tarayıcıları ile entegrasyon işlemi de ana kurulum esnasında tamamlanır. Kurulum tamamlandığında da tarayıcılardaki uzantıların özetini ve bu uzantıların kurulumunun kısmen etkileşim getirmesi durumunda izlenmesi gereken adımların özeti sunulmaktadır. Uzantılar kurularak tamamlandığında ise IDM ile dosyaları indirme işlemine başlayabilirsiniz.

IDM – Internet Dowland Manager ile Dosya İndirme İşlemi

IDM – Internet Dowland Manager ile Dosya İndirme İşlemi, IDM yöneticisini kullanarak dosya indirmenin iki farklı seçeneği bulunmaktadır. Bunlardan ilki IDM içerisine manuel olarak eklemek, ikincisi ise web tarayıcısı entegrasyonunu kullanmak olmaktadır. Yazılımın kendisi oldukça anlaşılır bir şekilde olmaktadır. En üste menüye ek olarak da programın dize sunduğu yeni bir indirme ekleme, duraklatma, duruma gibi ana işlevler yer almaktadır. Sol tarafında da tüm indirmelerinizi farklı kategorilere ayırarak düzenleyebileceğiniz bir sütün yer almaktadır. Pencereniz merkezi ve en büyük kısmı indirme listesi için hazırlanmış olmaktadır. Bu program ile programa eklemiş olduğunuz tüm indirmeleri, indirmelerin boyutlarını, ilerlemelerini, hızlarını ve bitene kadar kalan süreyi görüntüleyebilirsiniz.

IDM’ye bir indirme eklemek için tek yapmanız gereken ise üste yer alan araç çubuğunda görülen URL Ekle linkini tıklamak ve açılan pencereden indirmek istediğiniz dosyanın URL’sini eklemek olmaktadır. Sunucu tarafından doğrulama işlemi gerekiyor ise görünen kutuyu işaretleyerek kullanıcı adınız ile parolanızı ilgili bölüme girebilirsiniz. İndirmek istediğiniz dosyanın URL’sini girdikten sonra, IDM linkini tanımlayarak indirmek istediğiniz dosyanın bilgileri ile yeni pencere açılacaktır. Bu şekilde dosya kayıt yolu ile birlikte indirme kategorisi gibi alanlarda düzenleme yapılacaktır.

İndirmeyi Başlat üzerine tıklayın ardından ilgili dosyaya IDM eklenecektir. Bu şekilde dosya indirme işlemi otomatik olarak ver buna ana ekran penceresinden indirme ayrıntıları ile açılan yeni pencereyi de görüntüleyebileceksiniz. İndirme ayrıntıları penceresinde görebildiğiniz gibi her dosya, aynı anda birkaç indirme dizisi kullanılırken, maksimum hız sunmak için aynı anda indirilen birkaç parçaya bölünmüş olmaktadır. İndirme işleminde sınırlar isteyip istemediğinizi de yapılandırılabilir ya da indirme işleminin sonunda yürütülmesini istediğiniz bir işlevi atayabilirsiniz.

Android İçin IDM Özellikleri Nelerdir?

 • Doğrudan SD karta indirme
 • Desteklenen bağlantılarla Duraklat ve Devam Et işlevi
 • Zaman kazanmak için tümünü duraklat / Tümünü başlat / Tüm seçenekleri kaldır
 • Sınırsız ve kişiselleştirilmiş beklemeyle yeniden deneme
 • Uygulama kapatıldığında arka planda indirmeye devam etme
 • Yalnızca WiFi ile indirme desteği
 • Herhangi bir veriyi kaybetmemek için akıllı hata yönetimi
 • İndirme bağlantılarını bir metin dosyasından içe aktarma
 • İndirme bağlantılarını dışa aktar
 • İndirilen dosyaları açabilir/paylaşabilirsiniz
 • İndirme ilerlemesini içeren genişletilmiş bildirimler
 • İndirme tamamlandıktan sonra titreşimleri ve bildirim seslerini destekler
 • Tüm formatları destekler: .rar, mp3, tüm video formatları, belgeler, programlar vb.
 • Birden fazla web tarayıcısı desteği: Standart Android Tarayıcı, Chrome, Firefox vb.
 • Dosyaları ada, boyuta, tarihe göre sıralayın ve türlere ve zamana göre kategorilere ayırın.

İnstagram Akış Yenilenemedi Hatası ve Çözüm Yolları!

Panik Atak Nedir Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Zoom Şifresini Unuttum Ne Yapmam Gerekiyor?

Bilgisayardan İnstagrama Fotoğraf ve Video Yükleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Bilgisayarımın Kendi Kendine Kapanma Sorunu Nasıl Çözülür?

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.