Cepyo | Tarifeler ve Paketler

Hotspot Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?


29.06.2020
626
Hotspot Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Hotspot Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır? Halka açık alanlarda ya da kurumsal alanlarda kullanılan internet hizmetine Hotspot denilmektedir. Hotspot diğer bir değişle kablosuz yerel ağdan internete erişim olanağı sağlayan bölgeye verilen addır. Genel olarak çoklu kullanıcıların tercih ettiği Hotspot uygulaması kafe’lere, AVM’lere, tren istasyonlarına, restoranlara, süpermarketlere, kampüslere, hastanelere ve bunun gibi birçok kamusal alanlarda rahatlıkla kullanılabilmektedir. Dışarı çıktığınızda AVM’lerde, kafe’lerde ya da internet erişim olanağı sağlayan tüm kamusal bölgelerde rahatlıkla internet erişimi sağlayabilirsiniz. İnternet erişimi artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası halindedir. Gittiğimiz, gezdiğimiz hatta yemek yediğimiz her alanda bile internet ulaşımı çok önemli bir olgu olarak karşımıza çıkar.

Kamusal alanda kablosuz yerel ağ fikrini Hotspot terimini kullanmadan 1993’te NetWorld+Intercop konferansında Brett Stewart dile getirilmiştir. Hotspot terimi ilk defa Stewart’tan 5 yıl sonra Nokia firması tarafından kullanıldı. 2000’lerin başında ücretli ve ücretsiz Hotspot noktaları birçok ülkede birçok şirketin desteğiyle yaygınlaşmaya başladı.

Laptop, PDA ya da WiFi telefon gibi WiFi uyumlu herhangi bir cihazla evimizin dışında zaman geçirdiğimiz alanlarda kolaylıkla geniş bant internet erişimine olanak veren Hotspot bölgeleri kamuya açık ücretsiz ya da ticari olabilirler. Tamamen korumasız kamuya açık alanlarda güvenlik sorunları olabildiğinden daha çok internet erişimi sınırlandırılmış ya da ücretli, kullanıcı takipli olarak kullanılmaktadır.

Ticari kullanıcı ilk bağlantı isteği gönderdikten sonra giriş ve yetkilendirme sayfasına yönlendirilir. Burada kredi kartı ya da telefon aracılığıyla ödeme yapılıp erişim hakkı verilebilir ya da ön ödeme ile alınmış kullanıcı adı ve şifre vasıtasıyla erişim hakkı verilebilir. Bu şekilde kullanıcılar tanımlanıp takip edilebilir.

Hotspot Paylaşımı Artık Ücretli!

Hotspot Paylaşımı Artık Ücretli! Mobil internet paketini hotspot kullanarak başka cihazlarla paylaşanlara kötü haber Turkcell’den geldi! Mobil internetlerini diğer cihazlar ile paylaşım yapanlar aylık olarak 9TL ücret ödemek zorunda kalmaktadır.

Turkcell’in abonelerine konu ile ilgili olarak gönderdiği mesajlardan ortaya çıkan gelişme İOS veya Android telefonlarda bulunan hücresel internet bağlantısını diğer cihazlar ile paylaşmayı sağlayan kişisel erişim noktası özelliğini kullananlar ücret ödemek zorundadır. Turkcell’in abonelerine gönderdiği konu ile ilgili bilgilendirme mesajına göre uygulama 15 Ocak 2019’da başlamış bulunmaktadır.

Turkcell’in abonelerine gönderdiği mesajın içeriğine göre 15.01.2019 tarihinden itibaren mobil internet paylaşımlarınız artık 9TL olarak ücretlendirilecektir. Ücretlendirme faturalı ya da faturasız tüm Turkcell abonelerinden tahsil edilecektir. Alınan ücret karşılığında 2 GB internet paketi paylaşımda kullanılmak için hattınıza tanımlanacaktır.

Hotspot Hızlı Giriş Teknolojisini Kullanana Ücretsiz!

Hotspot Hızlı Giriş Teknolojisini Kullanana Ücretsiz! Turkcell mobil internet paylaşımı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Buna göre aboneler internetlerini paylaşırken açılacak olan sayfadan “Hızlı Giriş” teknolojisi üzerinden giriş yapmaları üzerine paketlerinde mevcut olan interneti herhangi bir ek ücret ödemeden ve cihaz sınırlaması bulunmadan diledikleri gibi kullanabileceklerdir. Ancak “Hızlı Giriş” uygulaması üzerinden giriş yapılmadan yapılan internet paylaşımlarınız aylık 9TL olarak mevcut paketinizdeki internetinize ek olarak 2 GB’lık paylaşımlı internet paketiniz devreye girecektir.

Turkcell operatörünün internet paylaşımlarına yönelik olarak getirdiği ücretlendirme sistemini diğer operatörlerden Vodafone ve Türk Telekom henüz müşterilerinden herhangi bir ücret talep etmemektedir.

Akıllı Telefon Üzerinden Wİ-Fİ Hotspot Nasıl Gerçekleştirilir?

Akıllı Telefon Üzerinden Wİ-Fi Hotspot Nasıl Gerçekleştirilir? Akıllı telefonlar içerisinde internet paketleri bulunmadığı zaman artık pek tercih edilmez hal almış durumdadır. Dünya artık internete mahkum durumda ve hayat internet olmadan çekilmez durumda! Neredeyse tüm işlerimizi artık internet üzerinden yürütür olduk. Dışarıda da internet vazgeçilmezimiz olmuş durumdadır. Turkcell operatörü hariç Türk Telekom ya da Vodafone operatörlerinin ücretsiz olarak gerçekleştirebileceği işlem ile Akıllı telefonunuz üzerinden kendi ağınızı oluşturabilirsiniz.

Telefonunuzun Wi-Fİ Hotspot özelliği ile kendi kablosuz ağınızı oluşturabilirsiniz. Üstelik oluşturmuş olduğunuz ağınıza kaç kişinin katılım sağlayabileceğini de siz belirleyebilir ve istediğiniz katılımcıları ağınızdan atabilirsiniz. Wi-Fi HotSpot ile kurmuş olduğunuz kablosuz ağa aynı anda en fazla 8 kişi katılım sağlayabilir ve eğer dilerseniz istediğiniz katılımcıları ağınızdan atabilir ya da tamamen engelleyebilirsiniz.

Wi-Fi Hotspot özelliğini aktifleştirmek için uygulayacağınız işlemler sırası ile aşağıdaki gibidir.

  • Wi-Fi HotSpot kullanabilmeniz ve diğer katılımcıları ağınıza dahil edebilmeniz için ilk yapmanız gereken hattınızın mobil veri bağlantısını aktif etmek. Bunun için telefonunuzun “ayarlar” menüsünden “kablosuz ve ağlar sekmesinden””diğer” seçeneğine gitmek.
  • Mobil veriyi aktif etmek için “cep telefonu ağı”seçeneğine gitmemizden sonra ise karşımıza gelen ekranda “mobil veriler” seçeneğini aktif etmemiz gerekiyor.
  • Mobil veri seçeneğinin aktifleşmesinden sonra ise tek yapmamız gereken telefonumuzun Wi-Fi HotSpot ayarını aktif etmek ve gerekli bağlantı ayarlarını düzenlemek. Telefonunuz üzerinden Wi-Fi HotSpot özelliğini aktif etmek için telefonunuzun “ayarlar” sekmesinde yer alan “diğer” menüsüne gitmek ve “bağlantı paylaşımı ve taşınabilir ağ” özelliğinin içerisine giriş yapmak.
  • Bağlantı paylaşımı ve taşınabilir ortak erişim noktası menüsüne girdikten sonra ise sıra Wi-Fi HotSpot özelliğinin ayarlarının yapılandırılması ve aktif edilmesine geliyor.
  • Karşımıza gelen sayfadan “taşınabilir Wi-Fi erişim noktası” seçeneğini işaretledikten sonra
  • Taşınabilir ağ yani Wi-Fi HotSpot ayarlarını sağ üst köşeden aktifleştiriyoruz. HotSpot ayarları menüsünden ise kuracağımız ağımızın ismini, güvenlik şifresini ve katılımcı sayısını belirleyebiliyoruz.

Mobil İşlemler e-Devlet’te Nasıl Yapılır?

Instagram’da TBT Nedir? Neden Kullanılır?

Plakadan Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.