Cepyo | Tarifeler ve Paketler

HGS Borç ve Ceza Sorgulama Plakadan


12.04.2020
822
HGS Borç ve Ceza Sorgulama Plakadan

HGS, Hızlı Geçiş Sistemi olarak bilinen ve aracınızla seyahat ederken ücretli yollardan hızlı ve güvenli bir şekilde ödeme yaparak geçmemizi sağlayan sistemdir. Normal şartlar altında seyahat esasında her şey yolunda giderken bazen aksilikler ile karşılaşabiliriz. Bazen geçiş sistemi çalışmayabilir, bazen araç plakasını sistem görmeyebilir bu ve bunun gibi birçok işlemleriniz için sorgulama yapabileceğiniz bir sorgulama sistemi mevcuttur. Araç plakanızdan HGS ile ilgili sorgulama yapabileceğiniz gibi aracınıza ait herhangi bir ceza işlemi olup olmadığını da öğrenmeniz mümkündür.

HGS ile ilgili ihlal ve cezai işlemlerinizi HGS Sorgulama ekranından öğrenebilirsiniz. HGS Bakiye Sorgulama için hesap bilgileri gerekirken, geçiş ihlalleri kaynaklı HGS Ceza Sorgulama içinse araç plakasının girilmesi yeterli olmaktadır. İnternetten online yapmanız gereken işlemler için, nasıl yapmanız gerektiği konusunda yardım alarak gerçekleştirebilirsiniz. HGS ile ilgili herhangi bir sorununuzun kalmamasını temenni ediyoruz.

HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) Nedir?

HGS (Hızlı Geçiş Sistemi), ücretli köprü ve otoyollardaki geçişler sırasında elden nakit para verme yöntemiyle gerçekleştirilen ücret tahsilatı nedeniyle oluşan zaman kaybı, masraflar ve dur kalk sebepli araç trafiğinin sonlandırılması için ülkemizde kullanılan sisteme verilen addır. Sistemde gişelerden geçişler için sürücülere iki farklı alternatif sunulmuştur. Sürücüler etiket veya kart seçeneklerinden birisini kullanabilmektedirler. HGS sisteminde ücret tahsilatı ise geçiş noktalarında bulunan alıcılar ve araçtaki etiket arasında sağlanan radyo frekansları aracılığıyla gerçekleşmektedir. Araca özel tanımlanmış HGS etiketi ile gişede bulunan alıcı bağlantı kurarak geçiş ücretinin tahsilatını sağlamaktadır.

Günümüz modern Türkiye’sinde karayollarındaki trafik sıkışıklıklarının önüne geçilebilmesi amacı ile Karayolları Genel Müdürlüğü önderliğinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve PTT Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen ortak çalışma sonucunda Hızlı Geçiş Sistemi(HGS) geliştirildi. Araç sürücülerinin artık karayollarındaki köprü ve otoyol ücretli geçiş gişelerinde araçlarını durdurmalarına gerek bırakmayan bu yeni nesil teknolojiye sahip olan geçiş sistemi, araç trafiğindeki geçiş gişelerinden kaynaklanan trafik sorununu ortadan kaldırıyor.

Köprü ve otoyollarda kullanılan geçiş sistemlerinden biri olan HGS, geçiş ücretinin otomatik olarak tahsil edilmesi esasına dayanır. HGS gişelerinin her birinde kameralar ve ürünün bağlı bulunduğu hesaptan bakiyenin çekilmesini sağlayan bir sistem vardır. Bu kameralar araç plakasını okur ve ihlalli geçişleri tespit eder.

HGS Sınıflandırmalarına Göre Araçlar;

  • sınıfta aks aralığı 3.20 metre altında olan araçlar ( otomobiller, motosikletler, kamyonet, minübüs, arazi taşıtı vs. ),
  • sınıfta aks aralığı 3.20 metre üzerinde olan her türlü 2 akslı araçlar ( Minübüs, kamyonet, otobüs vs. ),
  • sınıfta aks adeti 3 olan araçlar,
  • sınıfta aks adeti 4 ve 5 olan araçlar,
  • sınıfta ise dingil sayısı 6 ve daha fazla olan araçlar bulunmaktadır.

HGS Bakiyesi Nasıl Sorgulanır?

HGS bakiye sorgulaması için 444 1 778 ya da 0850 460 60 60 numaralı telefon hatları kullanılabilir.  Müşteri hizmetlerine bağlandıktan sonra, HGS ürününün içerisindeki mevcut bakiye rahatlıkla öğrenilebilir.  E-Devlet sistemi de HGS bakiye sorgulaması yapılan alanlardan biridir. Sisteme girdikten sonra, bakiye sorgulama işlemi PTT menüsünden rahatlıkla yapılabilir. Bankaların müşteri hizmetleri ve internet şubeleri de bu konuda hizmet veren diğer kuruluşlar arasındadır. Ptt.gov.tr adresinde bulunan ”HGS Bakiye Sorgulama” bağlantısı kullanılarak da bakiye sorgulama işlemi tamamlanabilir. HGS bakiye öğrenme için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

HGS Bakiye Sorgulama PTT

  • ptt.gov.tr adresine girin,
  • Müşteri hizmetleri giriş bölümünden e-posta ve şifrenizle giriş yapın,
  • E-devlet şifrenizle girişinizi gerçekleştirin.

Müşteri hizmetleri sayfasından kullanıcı bilgilerinizi kullanarak giriş yaptıktan sonra başta HGS sorgulama olmak üzere birçok işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. HGS bakiye öğrenmek için ayrıca Turkiye.gov.tr adresi üzerinden de sorgulama yapabilirsiniz.

HGS Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır?

Köprü veya otoyollarda HGS sistemini veya diğer ödeme seçeneklerinden birini kullanmadan geçiş yapan sürücüler için cezai işlemler uygulanmaktadır. Bu ceza miktarı sabit olmamakla beraber geçiş ihlalinin yapıldığı bölge ve güzergaha göre değişiklik göstermektedir.

HGS gişelerinden ihlalli geçiş yapıldığı zaman, kameralar bu durumu tespit eder ve plakayı okuyarak cezalı geçişi sisteme yansıtır. Sürücülerin ihlalli geçiş yaptıklarına dair şüpheleri oluşmuşsa, bunu sorgulayarak cezalı geçiş ücreti ödemekten kurtulma imkanları vardır. Ceza sorgulaması yapmak için PTT’nin internet sitesi ve E-Devlet sistemi kullanılır.

HGS Ceza Sorgulama işlemi aşağıdaki alanlardan yapılabilmektedir.

Bakiye sorgulama işleminde olduğu gibi PTT’nin HGS için oluşturduğu özel sayfa üzerinden (https://hgsmusteri.ptt.gov.tr adresinden)

Turkiye.gov.tr adresinden ( https://www.turkiye.gov.tr/ptt-hizli-gecis-sistemi-hgs-ihlalli-gecis-bilgileri-sorgulama sayfasından) yapılabilmektedir.

Hangi Durumda Geçiş İhlali Yapılmış Olur?

Geçiş ihlali oluşmasının temel nedeni HGS ürününde yeteri kadar bakiye olmamasıdır. Ürüne on beş gün içerisinde bakiye yüklenmesinin ardından geçmiş geçiş ücreti otomatik olarak düşülür ve cezalı tutar tahsil edilmez. Gişeden geçen araç üzerinde HGS ürününün olmaması da geçiş ihlali durumu yaşatır. Bu durumda hem HGS ürünü alınması hem de ürüne bakiye yüklenmesi gerekir.

2012 yılından itibaren kademe kademe uygulamaya geçilen HGS sistemi ile sürücülerin yakalanmadan kaçak yollarla ücretli otoyol ve köprülerden geçişi neredeyse imkansız hale gelmiştir. Kullanılan radyo frekansları sayesinde araca özel tanımlanan HGS etiketi ya da kartı, geçişler sırasında gişelerde tanınarak, aracın belirlenen tutarı otomatik olarak ödenerek geçişini sağlamaktadır. Ancak HGS etiketi olmadan veya yetersiz bakiye ile geçiş durumlarında ise gişe etrafında bulunan 4 kamera ile tespit edilen aracın plakasına ceza uygulanmaktadır. Bu ceza ise aracın otoyoldan geçiş yaptıktan sonra seyir halinde bulunduğu güzergahın mesafesine göre değişiklik göstermektedir. İsteyerek veya istemeden yapılan kaçak geçişlerle alakalı bilgilendirmeyi HGS Kaçak Geçiş İhlali Sorgulama sistemi üzerinden alabilirsiniz.

HGS’yi kapsayan benzer işlemler olduğu gibi HGS Geçiş İhlali Sorgulama da PTT’nin HGS özel sayfası üzerinden Geçiş İhlali Sorgulama kutucuğuna araç plakası yazılarak yapılabilir. Böylelikle aracınızın üzerinde herhangi bir ceza olup olmadığını ve toplam ceza miktarını öğrenebilirsiniz. HGS kaçak geçiş ihlallerinde verilen ceza tutarı, gidilen mesafe üzerinden değil, en uzak mesafe tutarının 10 katı ile çarpılmasıyla hesaplanmaktadır. Bu konuyla alakalı yasal bir düzenleme yapılacağı belirtiliyor olsa da, uzmanlar önemle uyarıyor; biriken borçlar nedeniyle icra gelebilir. Bu nedenle boş yere icra v.s. gibi durumlarla karşılaşmamak adına borçların vakti geçmeden ödenmesi gerektiğine vurgu yapıyorlar. HGS ile ilgili tarafınıza haksız bir ceza kesildiğini düşünüyorsanız, yetkili bölge mahkemesine dilekçe ile başvuruda bulunabilirsiniz.

HGS’den Kaçak Geçiş Durumunda ne Yapılmalıdır ?

HGS gişelerinden geçiş ihlali yapılması durumunda ise; geçiş yapılan plaka üzerine 15 (on beş) gün içinde HGS veya OGS abonesi olunması veya mevcut OGS veya HGS hesaplarında geçiş için yeterli bakiyesi olması durumunda cezalı geçiş ücreti uygulanmamaktadır.

HGS Nereden Alınır?

Türkiye’deki köprü ve otoyollardan geçmek isteyen araç sahiplerinin almak zorunda oldukları HGS etiket ve kartları için birçok farklı nokta kullanılabilmektedir. Başta PTT şubeleri olmak üzere anlaşmalı bankalardan HGS başvurusu yapılabileceği gibi, bazı anlaşmalı akaryakıt merkezlerinden de HGS kart ve etiketi alınabilmektedir. HGS başvurusu sırasında sürücü kimliği ve ruhsat veya ruhsat fotokopisi gerekmektedir. HGS etiket ve kartlarının sadece tek bir plakaya tanımlandığı için için, farklı bir araçta kullanılamayacağı unutulmamalıdır.

PTT’den alınmış ön yüklemeli HGS etiketleriniz için PTT Merkez ve şubelerine başvurarak mevcut bir kredi kartınızdan ücretsiz otomatik ödeme talimatı vererek bakiye yükleme ve takip sorunundan tamamen kurtulabilirsiniz.

HGS ile İlgili Sorunlarda Nereye Başvurabilirim ?

HGS ile ilgili sorunlar için [email protected] e-mail adresine, 0 312 801 04 04-0 312 801 05 05-0 312 801 06 06 numaralı fakslara veya 0 850 460 60 60 Çağrı Merkezi numarasına başvurulması gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.