Cepyo | Tarifeler ve Paketler

Google Açıkladı, Android Telefonlar Depremi Ölçebilecek!


12.08.2020
397
Google Açıkladı, Android Telefonlar Depremi Ölçebilecek!

Google Açıkladı, Android Telefonlar Depremi Ölçebilecek! Google tarafından gelen açıklamaya göre, dünya genelinde 5.0 ve üzerindeki sürüme sahip olan Android telefonlar bugünden başlamak üzere mini bir deprem ölçer işlevi göreceği belirtilmiştir. Gerçekleştirilen uygulama kapsamında, Android telefonların algıladığı sismik veriler, Google’ın veri tabanında toplanarak kullanıcılara uyarı mesajı gönderecektir. Bu durum ile birlikte, deprem uygulamasıyla gelişmekte olan ülkeler için can ve mal kaybının önlenmesi hedeflenmektedir. Fakat Google dünya çapındaki tün Android telefonlardan veri toplayacak olsa da şu an için yalnızca ABD’nin California eyaletindeki kullanıcıların direkt olarak bildirim alacağı açıklanmıştır.

Reuters’ta yer alan bilgiler doğrultusunda android işletim sistemine sahip akıllı telefonu olan herkes, olası bir depreme yönelik uyarıları Google’ın veri tabanına gönderecektir. Bu günden başlayarak işletim sistemi 5.0 ve üzeri olan Android telefonlar, belirli sismik dalga etkinliklerini alacak ve bunu Google’a bildirecektir. Google bu verileri daha sonra alınan verileri arama sonuçlarında kullanacak ve Californiya’daki Android kullanıcılarını direkt olarak uyaracaktır.

Deprem ve Titreme Ayırt Edilebilecek

Deprem ve Titreme Ayırt Edilebilecek, Kullanıcılar tarafından deprem ya da yakınımdaki deprem sorgulamaları yaptığında, telefonlardan gelen sismografik bilgiler bir araya toplanarak Google için belirli bir alandaki pek çok kişinin olağandışı hareketler yaşadığını belirten özel bir sunucuya gönderilecek. Dolayısı ile herhangi bir telefon yanlışlıkla bir sismik hareket algılar ise Google bu durumun deprem olmadığını ayırt edebilecektir.

Japonya, Meksika ve California hali hazırda Google tarafından yararlanılan karatabanlı sensörleri kullanmaktadır. Yaralanmaları ve maddi hasarı azaltmayı amaçlayan uyarılarla deprem başlamadan önce insanların kendilerini emniyete almalarını amaçlamaktadır. Bu anlamda Google algılama ve uyarı verme sistemi etkinliğini kanıtlamayı başarırsa, sık sık depremlerin görüldüğü ve geleneksel sensörlerin kullanıldığı Endonezya gibi gelişmekte olan ülkelerde can ve mal kaybı en aza indirgenecektir.

Akıllı Telefonun Olduğu Her Yere Uyarı Gönderilecek!

Akıllı Telefonun Olduğu Her Yere Uyarı Gönderilecek! Google’ın destek aldığı deprem bilimi uzmanları, meydana gelebilecek yanlış uyarılara rağmen akıllı telefonların mini-sismograflara dönüşmesinin büyük bir avantaj sağlayacağını belirtti. Uygulamayı geliştirmiş olan UC Berkley sismoloji laboratuar direktörü Richard Allen, akıllı telefonun olduğu her yere, dünyanın neresinde olduğundan bağımsız olarak uyarı verme imkanının olduğunu belirtti.

Diğer yandan, Google dünya çapındaki tüm Android telefonlardan veri toplayacak fakat sadece Californiya’daki kullanıcılar direkt olarak bildirim alacaklardır. Uzmanlar tarafından belirtilen bu uygulama ile birlikte depremlerin net bir şekilde tahmin edilmesini sağalmasa da yakınlardaki hareketler hakkında uyarılabileceğini ve deprem onlara ulaşmadan harekete geçebileceklerini belirtti.

Dünyayı Değiştiren Buluşlar Nelerdir?

Akıllı Telefonlarda Vazgeçilemeyen Mobil Uygulamalar Hangileridir? 

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.