Cepyo | Tarifeler ve Paketler

Geleceğin Gözde Mesleği Yapay Zeka Eğitmenliği Olacak


08.11.2020
313
Geleceğin Gözde Mesleği Yapay Zeka Eğitmenliği Olacak

Geleceğin Gözde Mesleği Yapay Zeka Eğitmenliği Olacak, Geleceğin meslekleri ile ilgili araştırmalar son hızla devam ediyor. Çalışanların ve yöneticilerin katılım sağladığı anket çalışmalarında dört meslek öne çıkıyor. Bunlar yapay zeka ve robotlar bu konuda önemli bir role sahip olacaklardır. Bu alanda yeni iş rolleri ortaya çıkacak, çalışma bu güne kadar olduğundan daha da esnek hale gelecek ve çalışanlar için önem taşıyan durumlar için daha fazla zamanı olacak. Robotlar oldukça uzun zamandır ekonomik hayatımızın önemli bir yerinde rol oynuyor. Özellikle otomotiv sektöründe parça montajlarını insanların yapabildiğinden daha hızlı ve oldukça verimli bir şekilde gerçekleştirmektedirler. Robotlar kesin belirlenmiş olan bir süreci uygulamaya koymaktadır. Belirlenen süreç ise insanlar tarafından uygulamaya konularak robotların bu duruma uygun bir şekilde programlanması sağlanıyor.  Fakat belirtilen süreç ise gelecek zamanlarda yapay zeka tarafından robotların ya da dijital yardımcıların karar almaya yardımcı olması ile durum değişkenlik gösterebilir.

Citrix tarafından gerçekleştirilen bir anket çalışmasında, çalışmaya katılanların % 77 oranı yapay zekanın 15 yıl içerisinde karar alma süreçlerini destekleyeceği, aynı zamanda da üretkenliğe olanak sağlayacağı belirtilmiş bulunuyor. Katılımcıların % 83’de basit ama zaman alan işlerin 2035 yılında tamamen otomatikleştirilmiş olacağını belirtmektedir. Anket çalışmasına katılanların % 79’u ise bu durumu çalışanlara kendilerini geliştirmeleri için daha fazla alan sağlamasında önemi bir ön koşul olarak görmektedir.

Yeni İş Dallarında Yükselme Yaşanacak

Yeni İş Dallarında Yükselme Yaşanacak, Dijital dönüşümün yaşanması beklenen zamanlarda özellikle de yapay zeka adına oldukça geniş çaplı iş kayıplarının yaşanması kaçınılmaz olarak görülüyor. Her zaman için her teknoloji devriminde diğer yandan da yeni iş sahası yarattığı genelde unutuluyor. Yapılan anket çalışmasına katılan kesim ise aşağıda belirtilen yeni profesyonel alanların ortaya çıkacağını belirtmektedir.

  • Sanal Gerçeklik Yöneticisi
  • İleri Düzey Veri Bilimcisi
  • Robot / Yapay Zeka Eğitmeni
  • Tasarım Odaklı Düşünme Uzmanı
  • Gizlilik ve Güven Yöneticileri

İşlerin Diğer Yarısını Artık Makineler Yapacak! Hakkında bilgi alabilirsiniz.

Çalışmalar Daha Esnek Olacak

Çalışmalar Daha Esnek Olacak, Üretim sektöründe artmakta olan otomasyon süreci insanlar tarafından yapılması gerekli olan manuel çalışmanın giderek azalmasını sağlıyor. İşlerini yapmak adına sadece diz üstü bilgisayara ihtiyaç duyulurken, prensip olarak da internet bağlantısının olduğu her yerden işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Bu durumu kabul eden iş verenler, çok daha geniş yetenek havuzuna erişebilmeye imkan buluyor. Bu durum da daha esnek çalışma modellerine imkan sağlamaktadır. Anket çalışmasına katılanlardan % 67’lik bir kısmı çalışanların ve şirketlerin birlikte bir şekilde proje bazında esnek olarak çalıştığı platform adı verilen modelin de yaygınlaşacağına inanılıyor.

Yapay Zeka ile Artırılmış Üretkenlik ve Büyüme Yaşanacak

Yapay Zeka ile Artırılmış Üretkenlik ve Büyüme Yaşanacak, Yapılan anket çalışmasına katılan üst düzey yöneticilerin % 51 oranı ise gelişen yeni teknolojinin çalışan kesimi bundan öncekine kıyas ile iki kat daha üretken hale geleceğini düşünüyor. Ankete katılanlara göre yapay zeka burada belirleyici rol oynayacak, kişisel yardımcılar ilk olarak alışkanlıkları ve süreçleri öğrenecek ve ardından da yenilenen görevleri kendileri üstlenecekler. Diğer yandan da yapay zeka çalışanın iş yükünü değerlendirerek erken uyarı verebilecektir. Ankete katılan üst düzey yöneticilerin % 90 oranı ise şirketin gelecekteki büyümesinin önemli bir ölçüde yapay zeka teknolojilerine yapılan yatırımlara bağlı olacağına inanmakta.

Toplu Taşıma Alanlarında Yüz Tanıma Teknolojisi Devreye Alınıyor!

Bakandan Müjde Geldi, Herkese Bedava İnternet Dağıtılacak!

Facebook İçin Yeni Mesaj Şifreleme Sistemine Büyük Tepki Geldi!

YouTube Yanlış Bilgi Aktaran Videoları Tek Tek Engelleyecek!

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.