Cepyo | Tarifeler ve Paketler

Fobilerimizden Nasıl Kurtulabiliriz?


26.07.2020
341
Fobilerimizden Nasıl Kurtulabiliriz?

Fobilerimizden Nasıl Kurtulabiliriz? Fobiler pek çok insanın hayatında var olmaktadır. Bazıları yükseklikten, bazıları böcekten, bazıları da insan içine çıkmaktan korkmakta olabilmektedir. Öyle ki bazı durumlarda insanlar hayatlarını fobilerine göre düzenlemeye kadar gidebilmektedir. Mesela uçak fobisi olan uçağa binmez. Bazıları da kedi bulunan ortamlara giremez. Bu nedenle gerçek dışı olsa da yoğun olarak yaşanan fobik korku kişiyi bazı durumlarda gerçek bir sıkıntıya düşürebilmektedir.

Algılanan bir tehlike ya da tehdit anında hissedilen gerilim, güçlü bir kaçma ya da kavga etme dürtüsü, hızlı kalp atışları, kaslarda gerginlik gibi belirtilere yaşanan duygusal uyarılmaya korku deriz. Fobi ise belli bir nesnenin, durum veya etkinliğin yarattığı ve kişinin kendisinin de yersiz ve aşırı olarak kabul ettiği, yoğun olarak hissettiği korku olmaktadır. Korku doğası gereği kendisini korumaya yönelik bir duygu olmaktadır. Fobiler kişide tehdit algılandığı zamanlarda oluşsa bile kişinin günlük hayatını etkileyecek boyutlara ulaştığında olumsuz yöne doğru ilerlemektedir. Fobik durumla karşılaşıldığı zaman belirgin bir rahatsızlık hissi, kalp çarpıntısı, baş dönmesi, ağız kuruluğu, terleme, yutkunma gibi fizyolojik belirtiler göstermektedir.

Korku ile Fobi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Korku ile Fobi Arasındaki Farklar Nelerdir? Fobi gereksiz bir endişe olmaktadır. Korku da savunma mekanizması olmaktadır. Örnek olarak ise yükseklik korkusu olan birisi bu korkusu ile yüzleşme sıklığının artması durumunda da fobisi azalmamaktadır. Fobide çevre etkenlere karşı da korku hissi oluşmaktadır. Fobiler kişilerin korkularının kronikleşmesi ya da kendisinin de aşırı ve yoğun olarak kabul ettiği mantık dışı duygu olmaktadır.

Fobiler, korkulan durum ya da objeye göre farklılıklar gösterebilmektedir.

Hayvan Türleri; Köpek korkusu, yılan korkusu, fare ya da böcek korkusu gibi korkular bu sınıf içerisinde yer almaktadır. Hayvan fobileri en yaygın fobiler arasında yer almaktadır.

Durumsal Fobiler; Durumsal fobiler, uçmak, otomobil kullanmak, toplu taşımada yolculuk, tünel ya da köprülerden geçmek, kapalı alan gibi korkuları kapsamaktadır.

Doğal Fobiler; Doğa olaylı kaynaklı fobiler, fırtına korkusu, yükseklik korkusu ya da sudan korkmak gibi korkulara neden olabilmektedir.

Kan ve İğne Fobileri; Bu fobiler ise kan görmek, yara almak, medikal prosedürler ve iğne korkusu olabilmektedir.

Diğer Fobiler; Düşme korkusu, yüksek ses korkusu ve palyaço korkusu gibi belirli objelere karşı oluşan ve değişen fobiler olmaktadır.

Fobilerimizden Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Fobilerimizden Kurtulmanın Yolları Nelerdir? Fobilerden kurtulmanın belirli yöntemleri bulunmaktadır. Fobiler için uygulanan tedavi yöntemleri aşağıdakilerden biri ya da birkaçını içerebilmektedir.

Bilişsel Davranışçı Terapi; Fobilerin tedavisi için, bilişsel davranışçı terapinin duyarsızlaştırma ya da maruz bırakma tekniklerinden yardım alınabilmektedir.

İlaç Tedavisi; Fobileri olan kişiye, reçeteli antidepresanlar ya da sakinleştiriciler uygulanabilmektedir.

Rahatlama Teknikleri; nefes teknikleri ya da meditasyon, fobinin semptomlarının giderilmesine yardımcı olabilmektedir.

 Panik Atak Nedir Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.