Cepyo | Tarifeler ve Paketler

Facebook Afrika’ya 37 Bin Kilometre İnternet Altyapısı Kuruyor!


19.05.2020
379
Facebook Afrika’ya 37 Bin Kilometre İnternet Altyapısı Kuruyor!

Facebook Afrika’ya 37 Bin Kilometre İnternet Altyapısı Kuruyor! Dünyaca ünlü sosyal medya platformu Facebook, Afrika’da internet altyapısı oluşturmak için 6 adet telekominikasyon şirketi ile ortak bir projede yer alacağı haberini duyurmuş bulunuyor. Facebook tarafından yapılan açıklama çerçevesinde, arasında Çin’den Mobil International, Mısır’dan Telecom ve Vodafone’nun da yer aldığı telekominikasyon şirketleri proje genelinde yer alacaklarını duyurdu.

Gerçekleştirecekleri projeye “2Afrika” adını vermiş bulunmaktadırlar. Proje kapsamında Afrika’nın etrafına deniz altından yaklaşık olarak 37 bin kilometre uzunluğu boyunca internet kablosu döşeneceği belirtilmiş bulunuyor. Alcatel Submarine Networks tarafından döşemesi gerçekleştirilecek denizaltı internet ağının uzunluğu ise şu şekilde ifade edildi. Afrika’ya döşenmesi planlanan internet ağı kablosu, İspanya’dan başlayarak Süveyş Kanalı’ndan kıtanın doğu yakasına devam edeceği ve Güney Afrika ucunu dolanarak, batı yakasından İngiltere’ye kadar uzanacağı bilgisi gelmiş bulunuyor.

2Africa Projesi

2Africa Projesi, Facebook yöneticisi olan Najam Ahmet, yapılacak olan bu çalışmanın ise Afrika ve Orta Doğu genelinde büyük ölçüde internet bağlantısını arttıracağı gözüyle bakılmaktadır. “2Africa Projesi, Afrika’nın yükselmekte olan dijital ekonomisinde yer alan internet genişlemesini desteklemekte olan önemli bir aşama olacak” ifadesini belirterek paylaşmış bulunmaktadır.

Yapılacak olan proje 2024 yılına kadar tamamlanması beklenmektedir. Yapılacak olan çalışma kapsamında ise 16 Afrika ülkesine 21 çıkış, yapılacağı ve bu ülke genelindeki hizmet sağlayıcılarının tarafsız veri merkezleri ya da açık erişimli kablo istasyonlarına adil ve eşit temelde kapasite kazandırılması beklenmektedir.

Xbox Series X Seri Üretim Başladı, Çıkış Tarihi Bekleniyor!

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.