Cepyo | Tarifeler ve Paketler

Evlilikten Dolayı Bulgaristan’da D Vize (Oturum) Alabiliyormuyum?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
3 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00
blankLoading...

20.09.2020
457
Evlilikten Dolayı Bulgaristan’da D Vize (Oturum) Alabiliyormuyum?

Bulgaristan’da yaşayan Türk’ler, 1989 yılında zorunlu göçe tabi tutularak Türkiye başta olmak üzere ve diğer bazı yabancı ülkelere göç etmek zorunda kalmışlardır. Türkiye’nin 1989 yılında Türk’lere kapılarını sonuna kadar açması, zorunlu göçün çok büyük bir kısmının Ana Vatana dönüş olarak görüldüğünden Türkiye’ye olmuştur.

Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç eden Türk’ler hayatlarını Türkiye’ye yerleşip burada devam ettirmeye başlamışlardır. 1989 yılında zorunlu göçe tabi tutulan Türk’ler Bulgaristan’ın 2007 yılında AB üyeliğine girmesinden doğan haklar ortaya çıkmıştır. Bu haklara 1989 yılında zorunlu göçe tabi tutularak Türkiye’de yaşayan Vatandaşlarımıza da kullanım hakkı verilmiştir. Öyle ki bu haklardan evli olduğu şahsında fayda sağlaması öngörülmüştür. Evli olduğu kişi zorunlu göçe tabi tutulan Türk’lerden olmasa bile bu haklardan faydalanabilmektedir. Zorunlu göçe tabi tutulan Vatandaşlarımız başta Bulgaristan’a gidip oturum sağlayabilmektedir. Evli oldukları Türk Vatandaşı Bulgaristan vatandaşlığı alma hakkına sahip olabilmektedir.

Bunun için öncelikli şart, evliliklerinin gerçek olduğunu ispatlamalarıdır. Ardından D vize başvurusu yapılır ve çıkan vize ile Bulgaristan’a gidilip Oturum İzni alınır. 5 yıllık süresiz oturum izninin sonunda kişi Bulgaristan vatandaşlık başvurusu yapabilir.

Evlilik Yolu İle D Vize İçin Gerekli Evraklar Aşağıdaki Gibidir.

Eksiksiz doldurulmuş Bulgaristan vize başvuru formu

 1. Bulgaristan evlilik cüzdanı
 2. Apostilli sabıka kaydı (Tüm adliyelerden alınır)
 3. Arkası beyaz fon 2 adet biometrik fotoğraf (Format: 35x45mm)
 4. Bulgar vatandaşı eşin yapacağı taahhütnameler
 • (a)Deklaratsiya1, Türk eşin bakım ve masraflarını karşılayacağını ve oturacakları adresi beyan eden taahhütname
 •  b)Deklaratsiya2, ) Evliliğin sahte olmadığını ve birlikte yaşadıklarını beyan eden her iki eş tarafından yapılacak taahhütname
 1. Türk eş adına herhangi bir Bulgar bankasından hesap açtırılmalı (Hesapta minimum 3000 Leva ya da 1500€ bulunmalıdır.)
 2. Bulgar vatandaşı olan eşin Bulgar pasaportunun ve Bulgar kimlik kartının (Liçna kart) fotokopisi
 3. T.C. Pasaportu (Geçerlilik süresi en az 2 yıllık olacak)
 4. Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 5. Kira kontratını yapan ev sahibinden noter onaylı taahhütname (başvuru sahibinin kendi evinde kalacağını beyan eden)

Evrak listesi bilgileri bilgilendirme amaçlı olup güncel bilgilerin Bulgaristan Konsolosluklarından alınması gerekmektedir.

Bulgaristan’da Evlilik Onaylatmak İçin Gerekli Belgeler

Bulgaristan konsolosluğunda Evlilik yapmak ya da Bulgaristan’da Nikah yapan herkese Bulgaristan Evlilik Cüzdanı verilir. Türkiye’de yapılan nikahlar ise Bulgaristan’da tastik edilerek  Bulgar evlilik cüzdanınız tescilli olur. Türk Vatandaşı ve Bulgaristan Vatandaşlığına sahip Türkiye’de yaşayan Vatandaşlarımızın, evliliği Türkiye’de gerçekleşmiş ise öncelik olarak bu evliliği Bulgaristan’da onaylatmanız gerekmektedir. Aşağıda evlilik tescili için gerekli belgeler listelenmiştir. Belgelerin güncel tarihli ve apostilli olmasına dikkat etmelisiniz.

 • Evlilik kayıt örneği (Form B, Apostilli)
 • Nüfus kayıt örneği (Apostilli)
 • Bulgar vatandaşa ait isim denklik belgesi (Apostilli)
 • Bulgar vatandaşı eşin lişna kartı ve Bulgar pasaport fotokopisi)
 • TC vatandaşı olan eşin kimlik fotokopisi

Evrak listesi bilgileri bilgilendirme amaçlı olup güncel bilgilerin Bulgaristan Konsolosluklarından alınması gerekmektedir.

Evlilikten dolayı Bulgaristan oturum vizesine başvuracak kişi Türkiye’deki Bulgaristan Konsolosluk ve Büyükelçiliği’nden ‘D tipi vize’ başvurusu yapmalıdır. Vizesi çıktıktan sonra Bulgaristan’a giderek bu ülke vatandaşı ile evliliğini Bulgar resmi makamlarında onaylatarak ‘Evlilik Cüzdanı’ alır. Ardından Bulgaristan vatandaşı eşin ikamet ettiği bölgedeki Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi’ne giderek geçici oturum dilekçesi için başvuru yapar. Emniyetten alınacak form ve evraklar tamamlandıktan sonra oturum müracaatı yapılır. Genellikle ilk seferde 3 aylık, 6 aylık ya da 12 aylık oturum izni verilir. Daha sonraki 5 yıl boyunca geçici oturumlar alınmaya devam edilir. 5. yıl sonunda evlilik halen devam ediyorsa yabancı uyruklu gelin ya da damat sürekli oturum hakkı (postoyanno prebivavane) elde etmiş olur. Artık kişi Bulgaristan vatandaşlığı için başvuru yapabilir.

Bulgaristan Oturum Vizesi Başvurusu Nerelere Yapılabilir?

Bulgaristan’a yapılması planlanan uzun süreli ikamet izinleri için başvurular Bulgar Konsolosluklarına şahsen yapılmaktadır. Vize evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlanarak ikamet edilen şehre hizmet veren konsolosluk biriminden işlemler tamamlanabilir. Bulgaristan D vize başvurusu için ikamet edilen şehre göre İstanbul Bulgaristan Konsolosluğu’ndan, Bursa Bulgaristan Konsolosluğu’ndan, Edirne Bulgaristan Konsolosluğu’ndan, Ankara Bulgaristan Büyükelçiliği’nden şahsen başvuruda bulunulması gerekir. Şahsen başvuru yapılabilecek temsilcilikler Türkiye’de dört farklı şehirde bulunmaktadır.

D vize başvuruları için başvuru evraklarının arasında olması gereken belgelerden birisi seyahat sağlık sigortasıdır. Seyahat sağlık sigortası Bulgaristan’a özgü olmak şartıyla vize çıkış süresi göz önüne alınarak seyahat tarihleriyle orantılı bir şekilde yaptırılmalıdır.

Bulgaristan Konsoloslukları Nerelerde Bulunmaktadır?

Bulgaristan oturum izni için yapılan başvurularda konsoloslukların görev bölgesindeki şehirler dikkate alınmalıdır. İkamet edilen şehre hizmet veren konsolosluk biriminden başvuru işlemleri tamamlanmalıdır. Bulgaristan’ın İstanbul, Ankara, Bursa ve Edirne şehirlerinde diplomatik temsilcilikleri bulunmaktadır.

Bulgaristan Oturum Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan oturum D Vizesi başvuru sonuçlanması diğer başvurularınıza göre daha uzun süreli araştırma gerekebilir. D vize başvurunuzun sonuçlanması, karar aşaması uzun sürmektedir.

Oturum izinleri, Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı tarafından değerlendirilmekte olup karar yetkisi yine Dışişleri Bakanlığındadır. Vize başvurularının ortalama sonuçlanma süresi en az 45 gündür. Bu süre içinde başvuru yapılan konsolosluk, kişiyi görüşmeye çağırma hakkına sahiptir.

Bulgaristan’dan Türkiye’ye Araç Getirebilirmiyim?

Bulgaristan Asgari Ücret Ne Kadar ?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.