Cepyo | Tarifeler ve Paketler

Evimde Karafatma Var Ne Yapmalıyım?


08.07.2020
253
Evimde Karafatma Var Ne Yapmalıyım?

Evimde Karafatma Var Ne Yapmalıyım? Karafatmalar her türlü aralıktan süzülerek evimize girmektedir. Oldukça köklü geçmişe sahip olan oryantal hamam böcekleri namı diyar karafatmalar, parlak koyu kırmızı ve siyah renkleri ile dikkat çekmektedirler. Böcek ilaçlama dahil pek çok haşere kontrol işlemleri dahil diğer böceklere göre oldukça dirençli bir tür olmaktadırlar. Kara böcekler evlere çatlak, yarık, gider boruları ve kapı araları gibi bulduğu her türlü açıklıktan girebilme özelliğine sahiptirler. Oryantal hamam böcekleri namı diyar karafatmalar sıcak ve nemli ortamlardan oldukça çok hoşlanırlar. Diğer yandan da besin bulabildiği mekanların yanına yuva yapmaya bayılırlar. Belirttiğimiz sebeplerden dolayı karafatmalar evlerimize mekan yapmaya bayılmaktadırlar.

Karafatmalar Evimize Neden Girerler?

Karafatmalar Evimize Neden Girerler? Karafatmaların evimize bizi ziyarete gelmedikleri pek aşinadır. Genel olarak kanalizasyon ya da çöplük gibi alanlarda barınan davetsiz misafirlerimiz, çürümüş yiyeceklere bayılırken aydınlık alanlardan pek hoşlanmazlar. Mutfak tezgah altı ve banyoda çamaşır makinesinin altı gibi duvar boşlukları onlar için bulunmaz bir ev mekanı olur. Bu şekilde biz uykuya yattığımızda kendileri yiyecek avına rahatlıkla çıkabilmektedirler.

Karafatmalar rutubetli ve yeterince temizlik yapılmayan ve sıcak evler son derece favorileri olmaktadır. Eğer evinizde karafatma görmek istemiyor iseniz ev temizliğinize oldukça özen göstermeniz ve havalandırma sistemlerine oldukça dikkat etmeniz gerekmektedir. Oldukça iyi tasarlanmış bir havalandırma sistemi, evlerde bulunan rutubetli ortamı yok edeceği gibi karafatmalara da ortam hazırlamaktan uzak olur. Karafatmalar genel anlamda çürümüş yiyeceklerle beslendiği için çöp kutuları onlar için bulunmaz bir nimet olmaktadır. Çöp kutunuzu koku yaymayan ve sıkı bir şekilde kapatılanlardan yana tercih etmeniz sizin için avantajlı olacaktır.

Karafatmaları Evinizden Uzak Tutma Yöntemleri Nelerdir?

Karafatmalara Evinizden Uzak Tutma Yöntemleri Nelerdir? Hamam böcekleri namı diyar karafatmalar zehirli değillerdir, insanları ısırmazlar fakat ısırıktan ve zehirden daha çok tehlikeli bir yönleri bulunmaktadır. Karafatmalar sürekli olarak pis ortamlarda gezdikleri için ölümcül olabilecek olan virüs, bakteri ve mikropları rahatlıkla taşırlar. Bu sayede insanla ile etkileşime girdikleri zaman zararlı olan mikroorganizmaları insanlara bulaştırabilirler. Karafatmaların evlerinize girmesini engellemek için aşağıda belirtilen yöntemleri uygulayabilirsiniz.

  • Evlerinizde bulunan tüm çatlakları, delikleri ve yarıkları kapatın. Bu şekilde onların yaşam alanlarını kısıtlamış olursunuz.
  • Tezgah altlarına, dolaplara ve beyaz eşyaların altına böcek kovucu tabletler yerleştirin.
  • Geceleri pencereleri ve balkon kapılarını kapatın, yazın bu işlemi yapmak oldukça sıkıntı verir diyorsanız, camlarınız için sinek ve böcek engelleyici tellerden taktırmayı ihmal etmeyin.
  • Lavabo ve banyo giderleri için eğer mevcut ise alaturka tuvaletler için kapaklar yerleştirerek kendilerinin giriş yollarını kapatabilirsiniz.
  • Evinizi her zaman temiz tutmaya özen gösterin, yiyecek artıklarını etrafta bırakmayın.
  • Çöplerinizi her gün düzenli bir şekilde atın.

Karafatmalar ile mücadele oldukça sabır isteyen bir durumdur. Yumurtaları 60 gün boyunca hayatta kalabilen, sinsi biri gibi yumurtalarını evin içerisinde farklı yerlere bırakan karafatmalar ile mücadele etmek oldukça sabır isteyen bir durum olmaktadır. Diğer istilacı türlere göre çok daha zorlu bir mücadele gerektirmektedir. Güçlü olan silahlarınız bu savaşta etkili olmayabilir. Hamam böcekleri zehire karşı hemen adapte olabilen bir tür olmaktadırlar. Öyle ki radyasyona karşı bile bir dereceye kadar dayanabilmektedirler. Belirtilen yöntemler işe yaramadığında gerekli durumlarda hamamböceklerine karşı uzman ekiplerden yardım alabilirsiniz.

 Türk Işın Tedavisi Koronavirüs İçin Umut Kaynağı Oldu!

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.