Cepyo | Tarifeler ve Paketler

eSIM Artık Hayatımızda!


21.02.2020
663
eSIM Artık Hayatımızda!

eSIM Artık Hayatımızda! Plastik ve metal birleşiminden SIM kart artık tarih oluyor. Yeni elle tutamadığımız telefonlarda yüklü olarak gelecek eSIM artık hayatımızın bir parçası olamaya hazırlanıyor. Milyonlarca cep telefonu kullanıcısını ilgilendiren bu durum eski SIM kartımız ve yeni eSIM olarak hayatımıza girmeye başlamış durumda.

Bildiğimiz, kullandığımız ve hala kullanmaya devam ettiğimiz SIM kartları artık tarih olmaya başlıyor. Teknoloji artık gelişmekte çığır aşmaya başladı. Bildiğiniz normal değişimi unutun. Akıllı telefon üreticisi Apple her zaman olduğu gibi yine hep bir adım önden ilerlemeye devam ediyor. Son olarak tanıttığı akıllı cihaz modeli iPhone 11 serisini eSIM teknolojisine göre tasarlanması da her zaman önde olduğunun göstergesidir.

Teknolojiyi yakından takip edenler arasında çoktan en çok kullanılan kelimelerin başına geçmeyi başarmış durumda. eSİM hayatımıza getireceği değişiklikler çoktan tartışılmaya başlandı.

Yeni Teknoloji ve Bilinmesi Gerekenler

Yeni Teknoloji ve Bilinmesi Gerekenler, hayatımıza çoktan girmiş olan ve daha da ilerleyerek hayatımızın bir parçası olmaya hazırlanan eSIM teknolojisi hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? Yazımızda anlatmaya çalıştık hep birlikte inceleyelim.

Adından da anlaşılacağı gibi eSIM elektronik bir SIM karrtır. Telefonlara taktığımız plastik ve metal parçalar içeren SIM kartların aksine, eSIM kart elle tutabileceğimiz, dokunabileceğimiz fiziksel özellikler içeren bir kart değildir. Akıllı cihazlara takılacak küçük bir çip’ten ibarettir.

En önemli konulardan bir tanesi olarak eSIM teknolojisinin çalışabilmesi için kullandığınız operatörün bu teknolojiyi desteklemesi gerekmektedir. Bu nedenledir ki  yeni tanıtılan iPhone 11 model cihazı satın almak isterseniz kullandığınız operatörün bu teknoloji için uygun olup olmadığından emin olmanız gerekmektedir.

Yeni bir telefon numarası kullanmak için artık SIM kartı değiştirmenize gerek kalmayacak eSIM bu işlemi tamamen ortadan kaldırıyor. Üstelik eSIM iki hattı aynı anda kullanmanıza imkan sağlıyor. Sadece aynı anda tek hattınızı kullanabileceksiniz. Dilerseniz de birbirinden tamamen farklı paketler de seçme hakkınız mevcuttur.

eSIM Çalışma Şekli

eSIM Çalışma Şekli, yeni teknoloji eSIM operatörler ya da farklı hatlar arasında geçiş yapmayı kolaylaştırmaktadır. Diğer yandan en belirgin özelliği ise eSIM’in yeniden yazılabilir olmasıdır. Bu özelliği ile artık SIM kart bekleme derdiniz bitiyor. Sadece bir telefon ile operatör değiştirebiliyorsunuz. eSIM ile birbirinden farkı cihazları tek mobil hesaba bağlamanız mümkün olmaktadır.

Yeni satın alacağınız cihazlarda dilerseniz eSIM kart kullanmayabilirsiniz. Yeni çıkan cihazlar fiziksel olarak elle tutabildiğimiz ve dokunabildiğimiz SIM kart yuvaları ile birlikte gelmeye devam edecek. Eğer istemiyorsanız eSIM kullanmak zorunda değilsiniz.

eSIM teorik olarak kullanılmaya başlansa da henüz, pratik olarak bu teknoloji yaygın olarak desteklenmeye henüz hazır değil. Şu ana kadar sadece on ülke eSIM hizmeti sunan operatörler bulunmaktadır.

WhatsApp’ın Bilmediğiniz Özellikleri Nelerdir?

Üç Bin TL’ye Kadar Alabileceğiniz Telefon Modelleri!

Hotspot Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. blank Onder dedi ki:

  Lütfen haberleri yayınlarken doğruluğunu teyit ediniz. Şu anda sadece 10 ülkede esim desteği olduğu bilgisi tamamen yanlıştır. 53 ülkede kullanılmaktadır. Sayı her geçen gün artmaktadır. Apple sitesinden tam listeye ulaşılabilir.

  1. blank Tarife Analisti dedi ki:

   Merhaba
   Önder bey uyarınız için teşekkürler, yapılan haber güncellenerek tekrar yayınlanacaktır.