Cepyo | Tarifeler ve Paketler

Elektronik Serbest Meslek Makbuzu Artık Zorunlu!


06.06.2020
380
Elektronik Serbest Meslek Makbuzu Artık Zorunlu!

Elektronik Serbest Meslek Makbuzu Artık Zorunlu! Serbest meslek ile uğraşanların, Elektronik Serbest Meslek Makbuzu kullanımları 01.06.2020 tarihinden itibaren zorunlu hale gelmiş bulunuyor. Şirketleri dijitalleştiren TÜRKEP, serbest meslek sahiplerinin bu süreç içerisinde yapması gereken tüm işlemleri tek tek açıklamış bulunaktadır. Serbest meslek ile uğraşanların, Elektronik Serbest Meslek Makbuzu kullanımları 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren zorunlu hale gelmiş bulunmaktadır.

Kayıtlı Elektronik Posta, e-Fatura, e-Arşiv, ve e-Saklama gibi hizmetleriyle şirketleri dijitalleştirmeye yönelten TÜRKEP, serbest meslek grupları ile ilgilenmekte olan grupların atması gerekli olan adımları açıklamış bulunmaktadır. Konuya yönelik olarak konuşmakta olan TÜRKEP Genel Müdür Vekili Dilek Akyürek, E-SMM uygulaması serbest meslek erbabı olan hukuk, muhasebe, denetim, tıp, mimar gibi alanlarda faaliyet gösterenlerin mesleki faaliyetlerine yönelik olarak düzenledikleri makbuzun elektronik hali olmaktadır, dedi.

Elektronik Serbest Meslek Makbuzu Nedir?

Elektronik Serbest Meslek Makbuzu Nedir? E-SMM uygulaması serbest meslek erbabı olan hukuk, denetim ve tıp gibi alanlarda faaliyet gösterenlerin, mesleki faaliyetlerine yönelik olarak düzenledikleri makbuzun elektronik haline Elektronik Serbest Meslek Makbuzu denilmektedir. 1 Şubat 2020 itibarı ile faaliyetine devam etmekte olan meslek sahipleri 1 Haziran 2020’ye kadar, serbest meslek sahiplerinin mesleki faaliyetlerini dijital ortama taşımış olmaları gerekmektedir. diğer yandan 1 Şubat 2020 tarihi dahil olmak üzere faaliyete başlayacak olanlar için başladıkları ayı izleyen üçüncü ayın sonuna kadar E-SMM uygulamasına geçmiş olmaları gerekmektedir.

TÜRKEP e-Serbest Meslek Makbuzu ile ilgili olarak şunları belirtmiş bulunmaktadır. TÜRKEP e-SMM ile ilgili işlemler dijital ortama taşınmasında basım ve arşiv gibi masrafları da ortadan kaldırmaktadır. Dijital ortama taşınan e-SMM işlemleri, kağıt tüketim işlemlerini nerdeyse tamamen ortadan kaldırmış bulunurken bir yandan da kağıt tüketimini azatlığı için çevreye destek vererek, çevre korumasına katkı sağlamaktadır. Geçmiş serbest meslek makbuzlarına e-SMM ile tek tık ve oldukça hızlı ve rahatlıkla ulaşım sağlanabilmektedir. Elektronik ortama taşınmış olan veriler, e-SMM çözümünde güvenle saklanmaktadır.

Apple İstanbul Mağazalarını Açma Kararı Aldı!

Valorant Ücretsiz Olarak Yayınlandı!

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.