Cepyo | Tarifeler ve Paketler

Dünyayı Değiştiren Buluşlar Nelerdir?


11.08.2020
373
Dünyayı Değiştiren Buluşlar Nelerdir?

Dünyayı Değiştiren Buluşlar Nelerdir? Antik çağlardan başlayan antik aletlerden başlayarak, en son çıkan günümüz teknolojisi buluşları dünyayı oldukça değiştiren teknolojilere bu yazımızdan ulaşabileceksiniz. Her geçen gün beklentiler ve olanaklar geliştikçe, her yeni nesilde ortaya çıkan yaratıcı düşüncelerde gelişti. Öyle ki olay tekerleğin icadından başlayarak günümüzde marsın keşfine kadar uzanmakta olan icatlar devrimsel niteliği taşımaktadır. Buna rağmen pek çok icadın tek mucidi bulunmamaktadır. Her gelen nesil için icat edilen ürünün üzerine bir şeyler eklenmektedir. Dünyamızı oldukça değişikliğine sebebiyet veren icatlar aşağıda listelenmektedir.

Pusula

Pusula; Dini amaçlarda ve rota bulmak için kullanılmakta olan pusulanın en eski bilinen tarihi M.Ö 1050 civarında Çin tarafından icat edilmiş olmaktadır. Doğal olarak manyetize edilmiş demir madeni olan mıknatıslardan yapılmıştır. 1825 yılında elektro mıknatısın icadı modern pusulanın gelişimizin yolunu açmış bulunuyor. Pusulanın icadı, günümüz teknolojisinde navigasyonda GPS olmadan yaşayamayan toplumumun anlayacağından daha fazla destek olmuştur.

Beton

Beton; Oldukça yaygın olarak kullanılan insan yapımı materyallerden birisidir. Beton, zamanla sertleşen sıvı çimentonun kum, çakıl ve yeteri kadar su ile birleşiminden oluşmaktadır. En fazla kullanılan beton türü ise kireç esaslı beton, asfalt betonu ve polimer betonu olmaktadır. Önceleri kireç taşı ham beton olarak kullanılmaktaydı. Materyaller ve bileşimler gelişmeye başladıkça modern beton icat edildi. Betonun en önemli bileşeni çimento olmaktadır. Çimentonun bulunması ise M.Ö 1300’lü yıllara kadar dayanmaktadır. Kireç taşı havadaki gazlar ile reaksiyona girerek sert ve korunaklı bir yüzeye dönüşmektedir. Beton ve benzeri ilk yapılar ise M.Ö Nabetili tüccarlar ve Suriye’nin güneyi ve Ürdün’ün kuzeyinde bulunan Bedevi’ler tarafından 6500’lü yıllarda yapılmıştır.

Tekerlek

Tekerlek; Karşımıza en eski mühendislik harikası olarak karşımıza çıkan ürünlerden bir tanesi olmaktadır. İlkel teknoloji aleti bir yeden başka bir yere seyahat etmemiz için hayatımızı oldukça kolaylaştırmış durumda. Arkeolojik kazılardan yola çıkarak bilinmekte olan en eski tekerlek yaklaşık olarak M.Ö. 3500 ile Mezopotamya’dandır. Tekerlek hayatımızda oldukça önemli bir yere sahip olmaktadır ve tekerleksiz bir dünya düşünülemez.

Petrol

Petrol; Benzin olmasaydı en baştan beri otomobil endüstrisi diye bir şey olmazdı. Benzin, petrol olarak adlandırılan maddenin yakıt çeşidi olmaktadır. Daha açık hale gelmesi için petrol saydam, ham petrolden türetilmiş içten yanmalı motorlarda kullanılan bir sıvı olmaktadır. Petrol doğal bir ürün olmakla birlikte, bahsettiğimiz türden işlemler petrolün kalitesini arttırmak için yapılan işlem olmaktadır. Benzin ilk bulunduğunda pek de önemsenmemektedir. 1859 yılında Edwin Drake Pensilvanya’da ilk petrol kuyusunu kazdı ve gaz yağı üretmek için petrolü arıtmış bulunuyor. Damıtma sürecinde benzini icat ettiyse de benzinin potansiyelinin farkında olmadığı için benzini atmıştır. 1892 yılına kadar benzinin farkına varılamamıştır.

Demir Yolları

Demir Yolları; Demir yolu taşımacılığı, oldukça yüklü miktarda yolcuyu ve ağır yükleri uzun mesafelerde bir yerden başka bir yere kolaylıkla taşıyan bir ulaşım türü olmaktadır. Seyahat etmemizde çığır aşmamıza neden olan modern trenlerin geçmişi yaklaşık olarak 200 yıl olmaktadır. Trenler ile birlikte uzak diyarlar yakın oldu ve sanayiler ham madde ile doldu. Demir yollarından önce ulaşım hayvanlar ve genellikle atların çektiği arabalar ile yapılabiliyordu. 1500 – 1800 yılları arasında madencilikte kullanılan vagonlar oldukça yaygındı. Buhar makinesinin icadından sonra dünya çapında daha iyi bir tasarıma doğru pek çok araştırmaya yönlendi.

Buhar Makinesi

Buhar Makinesi; Thomas Savery kullanılabilen ilk buhar makinesinin patentini 1698 yılında almıştır. İnsan tarafından yapılan en iyi icatlardan birisinin mucidi olan Thomas Savery ile dünyayı değiştiren insanlardan birisi olmasını sağladı. Daha sonralarda 1781 yılında James Watt, daha gelişmiş bir buhar makinesinin patentini almıştır. 1800’lü yıllarda bu motorlar ulaşım, tarım ve imalat enstitüsünde oldukça büyük gelişmelere yol açtı. Buhar makinesinin çalışma prensibi içten yanmalı motorlar ve jet türbini gibidir.

Ateş

Ateş; Doğal bir olay olsa da keşfedilmesi tarihe önemli bir damga vurmuş olmaktadır. İlk olarak atalarımızın bizleri renkli aydınlatmadan lezzetli yiyecekler pişirmeye, ateşin kontrolüne ve nasıl kullanılacağı konusunda yönlendirilmesi ile oluşmuştur. Eski insanların ateş ile tanışmaları doğal kaynaklardan elde edilen ateş sayesinde olmuştur. Daha sonra işlev yapay şekilde ateş yakmaya kadar gelmiştir. Ateşin kontrolü ise taş devri zamanlarında Homo Erectuslar tarafından gerçekleştirilmiştir. İlk kanıtlar ise Kenya bölgesinde bulunmaktadır. Ateş ilk olarak 1 milyon yıl öncesinde kullanılmış olsa dahi pişirilen yemek kalıntıları 1,9 milyon yıl öncesine dayanmaktadır.

 Akıllı Telefonlarda Vazgeçilemeyen Mobil Uygulamalar Hangileridir?

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.