Cepyo | Tarifeler ve Paketler

Domain Yaşı Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?


24.01.2021
551
Domain Yaşı Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

Domain Nedir?

Domain Nedir? Domain kullandığınız ya da en son girdiğiniz web sayfasının internet ortamında ki adresidir. Domain name, yani Türkçe karşılığıyla domain adı (veya alan adı) özünde web sitenizin fiziksel adresinin karşılığı anlamına gelir. Domain web sitenize internet ortamında verilen ad veya adres kimliğidir. Bu alan adı olmadan herhangi bir internet adresine ulaşmanız mümkün değildir. Web sitenizi oluşturan içerikler(fotoğraflar, blog gönderileri, yazı tipi dosyaları vb.) web sitenizin dosyalarıdır. Bu web sitesi dosyaları dünyanın dört bir yanındaki sunucularda barındırılıyor. Fakat bu sunucular sadece IP adresleri tarafından tanınıyor.

Uluslararası Domain (Alan Adı)

Uluslararası Domain (Alan Adı), Bu tip Domain’e sahip olmak için Amerika Birleşik Devletleri’nden ICANN’a kayıtlı olan şirketlere başvurmak zorundasınız. Bu şirketler ilk başvuran alır yöntemi uygulamaktadır. Yani sizin firmadan talep ettiğiniz Doman (Alan Adı) daha önce herhangi başka biri tarafından istenmişse o ismi almanız mümkün değildir. Fakat bu alan adını almakta ısrarcıysanız, alan kişi ile irtibata geçerek yüksek bedeller ödeyip bu alan adını alabilirsiniz. Bunların yanı sıra almak istediğiniz Domain (Alan Adı) için daha önce herhangi bir başvuru gerçekleştirilmemişse bu Domain’e sahip olabilirsiniz. Bu Domain’lere kayıt olma esnasında firma tarafından herhangi bir belge istenilmemektedir. Bunun güzel yanı ise günlük yaşamınızda kullandığınız veya işinizle alakalı olan kelimelerden tercih edebilirsiniz.

Telefonunuzun Duvar Kağıdını Siyah Yapın Farkı Görün! Hakkında bilgi alabilirsiniz.

Coğrafi (Yerli) Domain

Coğrafi (Yerli) Domain, Bu yerli domainler de aynı uluslararası domainler gibi aynı uzantılara sahiptir. Bu iki domain arasındaki fark ise şudur; domaini aldığınız ülkedeki internet takısı domain’in sonuna gelmektedir. Türkiye’den aldığınızı varsayarsak “.tr” uzantısı domain’in en sonunda yer almaktadır. Türkiye’de domain tescil işlemleri Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) tarafından gerçekleştirilmektedir. Yerli domain’in diğer domainden diğer bir farkı ise, ilk başvuran alır yönteminin olmamasıdır.

Üst Düzey Domain Nedir? (Top Level Domain – TLD)

Üst düzey domainler, domain adlarının en üst seviyesidir. Her yerde sürekli karşımıza çıkan.com, .org, .co ve .net en yaygın olarak kullanılan üst düzey domainlerdir. Birçok üst düzey domain mevcuttur. Hangisini seçeceğiniz web sitenizin tarzına bağlıdır. Örneğin .gov, üst düzey domain adlarından bir tanesidir fakat sadece devlet kurumları tarafından kullanılabilir.

Ülkeye Özel Üst Düzey Domain Nedir? (Country Code Top Level Domain – ccTLD)

Ülkeye özel üst düzey domain, üst düzey domaine benzer. Fakat ekstra olarak belirli bir ülkeyi işaret eder. Daha önceden belirli bir ülkede ikamet ettiyseniz, ülkeye özel üst düzey domain kaydı yapabilirdiniz.

Alt Domain Nedir? (Subdomain)

Alt domainler, normal domainlerin ön ekidir. Örnek verecek olursak, “yeni.websitem.com” bir alt domaindir. Bu tür domainler daha çok yeni web sitelerini denemek için ya da aynı domaindeki bir web sitesinin ek unsurlarını oluşturmak için kullanılır.

Park Domain Nedir? (Parked Domain)

Park Domain Nedir? (Parked Domain, İşletmeler bazen tek bir web sitesi için kullanmak istedikleri birden fazla domaine sahip olur. Örneğin “websitem.com” ve “yenisitem.com” isimlerinde iki web siteniz olduğunu varsayalım. Web siteniz “yenisitem.com” üzerine inşa edilmiş ise “websitem.com” diğer sitenize yönlendirilmiş bir park domain olur.

Domain Yaşı Sorgulama Nedir?

Domain Yaşı Sorgulama Nedir? Domain yaşı sorgulama ile sitenin ne kadar önce ve kaç yılından itibaren yayında olduğunu belirleyebilirsiniz. Hesaplama yapılacağı zaman ise yayın hayatına başladığı tarih ele alınarak yapılır. Ancak Google gibi büyük arama motorlarının gözündeki değerleri bununla sınırlı değildir. Satın alındığı günden beri siteye ne kadar ziyaretçi girmiş, içerik nasıl tasarlanmış ve ne kadar aralıklarla güncelleme yapılmış olduğu da belirlemede önemli bir etkendir.

Fakat domainler alındıktan sonra yeterli bir şekilde incelenip ilgi görülmemiş ise site spama düşebilir ve olumsuz bir şekilde etkilenir. Bu nedenle domain yaşına göre Seo yapılması domain için daha yararlı olacak önemli bir etkendir.

Geçmişte birçok şirketin sadece para kazanmak ve gelir sağlamak için açtığı siteler, Seo yardımıyla en üst sıralara getirilmiş ve çalıntı içeriklerle kazanç sağlanmaya çalışılmıştır. Bu tür sitelerden dolayı duruma engel olmak için Domain Yaşına göre Seo önemli bir faktördür. Bu nedenle daha başarılı bir Seo çalışması yaparken bu konular da not edilmelidir.

Sitelerin domain süresi, domainin adı, whois bilgilerinin açık olması, domain uzantıları, SSL, SEO hosting ve sunucu hizmetleri gibi detaylar Google üzerinde önemli bir etkiye sahip olması SEO çalışmalarına da etki edecektir. Çünkü ilk başlarda sadece eski siteler avantajlıymış gibi görülse de yeni açılan sitelerde belli başlı özellikleriyle de dikkat çekmektedir.

Domain Yaşı Sorgulama Nereden Yapılır?

Domain Yaşı Sorgulama Nereden Yapılır? internet üzerinden alan adı yaş sorgulama motorları aracılığıyla yapılır. Birçok domain firması başta olmak üzere, ulusal ve uluslararası firmalar domain yaşı sorgulama işlemlerini yapmaktadırlar. Bunlardan en bilinenleri domain satan firmanlar arasında yer alan godaddy ve tr.wix’tir. Bunlar dışında SEO hizmeti veren birçok firma da kendi geliştirdikleri alan adı yaşı sorgulama motorları ile domain yaşı sorgulamak isteyen kişilere ücretsiz hizmet vermektedir. Yaşını merak ettiğiniz alan adını sorgulamak için, herhangi bir domain sorgulama motoruna web sitesinin url adresini, yani web sitesinin adres çubuğuna girilen tam adını yazarak sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Hotspot Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Mobil İşlemler e-Devlet’te Nasıl Yapılır?

Yatırım Yolu ile Bulgaristan Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.