Cepyo | Tarifeler ve Paketler

DASK Adres Sorgulama


26.02.2020
666
DASK Adres Sorgulama

Türkiye olarak ülkemizin jeolojik, topoğrafik özellikleri ve iklim karakteristiği nedeniyle doğal afetlerin sıklıkla yaşandığı görülmektedir. Bu bağlamda son 60 yıl içerisinde doğal afetlerin yol açtığı yapısal hasar istatistikleri dikkate alındığında, bu tür hasarın 2/3’ünün deprem nedeniyle meydana geldiği anlaşılmıştır. Bu durum da deprem sigortasının önemi açıkça ortaya çıkmaktadır. İhtiyacınıza göre edineceğiniz bir deprem poliçesi sayesinde devletin bütçe imkanlarıyla ilişkili olmaksızın ve maddi kayıpları derhal telafi eden somut bir güvenceye sahip olmanız mümkündür.

Ülkemizin bir deprem bölgesinde bulunduğu açıktır. Güncel deprem haritaları incelendiğinde, topraklarımızın %96’sının farklı tehlike derecelerdeki deprem kuşaklarında olduğu görülmektedir. Nüfusun %98’i de bu bölgelerde yaşamaktadır. Zorunlu Deprem Sigortası yaşanacak olası bir deprem sonrası oluşacak hasarların telafisi için yasal bir zorunluluktan öte, yaşamsal bir zorunluluktur.

Ülkemizde 17 Ağustos 1999 yılında gerçekleşen 7.2 büyüklüğündeki Marmara Depreminin ardından birçok insan mağdur durumda kalmıştır. Yapılan çalışmalar doğrultusunda sonra zorunlu hale getirilen DASK Zorunlu Deprem Sigortası oluşturulmuştur. Deprem sonrası mağdur olmamak adına herkes için zorunlu hale getirilmiştir.

Yapılan çalışmalarda evin yerini net bir şekilde kodlama sistemine geçilmiştir. Bu kodlama biçiminde her evin kendisine özel bir kod numarası olmaktadır. Her evin kodu diğerinden farklıdır. Bu kodlama biçiminin kayıtlı olduğu sisteme de Ulusal Adres Veri Tabanı’nın kısa adı UAVT denir. DASK adres kodunun uygulanması sayesinde konut ile ilgili tüm işlemlerde adres kodunu bilmek yeterli oluyor, hatalı adres bildiriminden kaynaklanan sorunların engellenmesi amaçlanıyor.

DASK adres kodu nedir?

DASK adres kodu, ülke içerisindeki tüm konutlar için kullanılan 10 haneli özel bir numaradır. Bu kodun amacı özellikle DASK poliçe işlemlerini hızlandırmak ve takibini kolaylaştırmaktır.

DASK Nedir?

DASK deprem sonrası oluşabilecek zararlara karşı mağdur olamamak için yaptırılan bir sigortadır. Ülkemizin deprem bölgesinde olmasının bir sonucu olarak özellikle 17 Ağustos 1999 depreminden sonra, deprem sigortası yaptırmak zorunlu hale getirilmiştir.

DASK, deprem ve deprem sonrasında meydana gelen yangın, infilak, tsunami ve yer kaymasının neden olabildiği maddi zararları, poliçede yazılan limitler çerçevesinde nakit şekilde karşılar. Binanız tamamen teminat altında olur. Binanın bir kısmı ya da tamamı zarar da görse zarar karşılanır ve ödeme yapılır.

DASK’ın Amacı Nedir?

DASK genel olarak aşağıdaki maddeleri amaçlamaktadır.

1) Bütün konutları depreme karşı, güvence altına almak,
2) Mali hasarların yükünü reasürör ederek, paylaşmak,
3) Devletin, deprem kaynaklı giderlerini azaltmak ve gelecekte oluşabilecek hasarlar için fon oluşturmak.
4) Ülkemizde sağlıklı yapılaşmaya katkı sağlamak.
5) Toplum genelinde, sigorta bilincinin gelişmesine katkı sağlamak.

Bu amaçlar hem devletin hem de yaşayanların ortak çıkarları ile örtüşmesi bakımından da ayrıca önemlidir.

DASK Adres Kodu Neden Gereklidir?

Türkiye vatandaşı olan herkesin nasıl ki birbirinden farklı olarak T.C. numarası varsa her konutun da kendine özel bir numarası vardır. Bu sayede ülkemizdeki tüm konutların sayısal bir kimliği oluşmuştur ve gerçek dışı adres bilgisi verenlerin de önüne geçilmiştir. Bu adres kodu sayesinde;

  • Deprem sigortası yapılırken oluşabilecek yanlış adres bilgisi gibi herhangi bir sorunla karşılaşma durumu ortadan kalkabilmektedir. Bu sayede hatalı ve mükerrer poliçeler uygulanmamış olur ve işlemler daha doğru bir şekilde gerçekleştirilir.
  • C. numarasıyla işlemler daha kolay yapılabiliyorsa, adres kodu sayesinde de sigorta işlemleriniz daha hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilir.
  • Poliçenizi yenilemeniz gerektiği durumlarda, DASK tarafından adres kodunuzu sayesinde size özel uygulanacak indirimlerden kolaylıkla faydalanabilirsiniz.
  • Olası herhangi bir deprem durumunda adres kodunuz sayesinde alacağınız destek DASK tarafından hız kazanır ve verilecek hizmet süreci en hızlı bir şekilde atlatabilirsiniz.
  • Zorunlu olan DASK sigortasını yaptırmayan konutların tespiti daha kolay bir şekilde sağlanacaktır.

Adres Kodu Olmadan DASK Yaptırılabilir mi?

1 Mart 2013 tarihinden itibaren bütün zorunlu deprem sigortası poliçeleri UAVT (Ulusal Adres Veri Tabanı) üzerinden üretilmeye başlamıştır. Bu sisteme bağlı olarak adres kodu olmadan poliçe üretimi yapılamaz.

DASK yaptırırken adresinizi doğru verdiğiniz takdirde adres kodunuz poliçeniz üzerine otomatikman düşecektir. Ancak adresinizle ilgili bir hata varsa ya da yanlış adres verdiyseniz doğru adresi ve adres kodunu muhtarlık, belediye veya nüfus müdürlüklerinden öğrenebilirsiniz.

UAVT Nedir?

Türkiye’deki evlerin adres kodlarının kayıtlı olduğu Ulusal Adres Veri Tabanı’nın kısa adı UAVT’dir.

DASK Adres Uavt Kodu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Deprem felaketlerini en aza indirmek amacıyla zorunlu hale gelen deprem sigortası tüm ev sahiplerinin mutlaka yaptırması gereken sigorta türüdür. Deprem sigortası poliçesinde yer alan adres kodu ile tüm bilgilere daha kolay erişim sağlanmakta, deprem sigortası yenileme sırasında ekstra bir adres ibrazına gerek kalmamaktadır. DASK adres kodu sorgulama işlemini birden fazla şekilde öğrenebilirsiniz. DASK adres kodunu öğreneceğiniz kanallar ise şöyledir:

  • E-devlet uygulamasına giriş yaparak,
  • Mahalle muhtarınızdan, belediye ve nüfus müdürlüklerinden,
  • Nüfus İşleri Genel Müdürlüğünden,
  • Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun resmi web sitesinden

Ücretsiz öğrenebilirsiniz.  Adres kodunuzu öğrenmek için aynı zamanda; konutunuzun bağlı olduğu il, ilçe, bucak/köy ve mahalle bilgileri de gereklidir. Bu bilgileri doğru bir şekilde doldurduktan sonra DASK adres kodunuza ulaşabilirsiniz. Ulaştığınız 10 haneli numarayı deprem sigortası yaptırırken ibraz etmeniz süreci daha da kolaylaştıracaktır.

DASK Adres Kodu Uavt Doğrulama Nasıl Yapılır?

DASK adres kodu sorgulama ekranına göre daha kolaydır. Doğrulama seçeneğini tıkladıktan sonra adres kodunuzu girerek bilgilerin doğruluğunu teyit edebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.