Cepyo | Tarifeler ve Paketler

Çok İstenilen Birşey İçin Dilek Duası Nedir?


18.08.2020
444
Çok İstenilen Birşey İçin Dilek Duası Nedir?

Çok İstenilen Birşey İçin Dilek Duası Nedir? Dileklerine ve umut ettiklerine kavuşmak isteyen herkesin rahatlıkla edebileceği Dilek Duasını etmek isteyen herkes için yazımızda paylaşmış bulunuyoruz. Öyle ki Allah tarafından, Allah’ın hikmeti ile okunacak olan bu dua pek çok kişinin isteklerine kavuşmasına vesile olacaktır. İnsanın yapmak ve erişmek istediği bir şey için dilek duası okuyabilir. Oldukça etkili olan ve isteklerin kabul olasını sağlayan duayı aşağıda sizler için hazırlamış bulunuyoruz.

Dilek Duası Nedir?

Dilek Duası Nedir? Allah, yarattığı kulları için kendisinden devamlı olarak istekte bulunmalarını emretmiş bulunuyor. Yaratan Allah’ın bu şekilde emretmesinin nedeni ise biz insanların aciz olmasından ve bazı durumlara erişebilmemizin sıkıntılı olmasından kaynaklanmaktadır. Dilek Duası, Yüce Yaratan Allah’ın hikmetine sığınarak bir şeye erişebilmek adına okunmaktadır. Bu duayı okuyanların, istekleri Allah tarafından kabul edilir. Fakat duayı saf bir içtenlik ile okumak kabul görecektir. Eğer imkanınız mevcut ise duayı okumadan önce abdest almalısınız. Sonrasında da üç kez besmele çektikten sonra duayı okuyabilirsiniz.

Dilek Duasının Arapça Okunuşu

Dilek Duasının Arapça Okunuşu, ‘Estağfirullah min külli ma kerihallah, Estağfirullahel’azim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etubü ileyh.’

Yukarıda belirtilen dilek duasının Arapça okunuş şekli olmaktadır. İslam dininin önde gelenleri tarafından, bu duanın muhakkak saf kalple okunması ve gerçekleşmesi istenen şeyin öncesinde ve sonrasında söylenmesi gerektiğini belirtmektedirler. Duayı Arapça okumak hayırlara vesile olduğu alimler tarafından belirtilmektedir.

Dilek Duasının Türkçe Okunuşu

Dilek Duasının Türkçe Okunuşu, Senin razı olmadıklarından ve yaptıklarımdan beni affet. Yapmadıklarımı da yapmamdan koru beni ey Allah’ım. Kendisinden hiçbir ilah bulunmayan Hay, Kayyum ve Azim olan Allah’a istiğfar eder, günahlarımdan pişman olup, sadece ona sığınırım.

Çok kabul gören dilek duasının Türkçe okunuş şekli böyledir. Dua Türkçe olarak okunabilir. İstenilirse Türkçe ve Arapça olarak birlikte okunabilir.

Dilek Duasının Fazileti Nedir?

Dilek Duasının Fazileti Nedir? Allah, kullarım benden istesinler diye buyurmaktadır. Allah’tan istemek ona yalvarmak ayıp olmamaktadır. Gerçek, Müslüman herkesin ortasında dahi namaz kılarken bile, Allah ile konuştuğunun farkında olandır. Ağlayan ve heveslenendir. Bir tek ondan ister. Allah’tan istenen dileklerin hiçbirisi geri çevrilmez. Aslında tüm dualar birer dilek olmaktadır. Kimisi şifa beklerken kimisi de ihsan bekler. Allah der ki isteyince, kendin gibi iste, kul olduğunun farkında ol ve büyüklenme, tasalanma. Dilek Duasının hikmeti aşağıda belirtildiği gibidir.

  • Kişinin ne muradı var ise yakın zamanda bunun gerçekleşmesine, Allah vesile olur,
  • Ne amaçla yapılırsa yapılsın, temiz kalp ile yapılması, kişinin isteğine muvaffak olmaktadır.
  • Hastalığın iyileştirilmesi, kısmetin açılması, işlerin yoluna girmesi için yapıldığında, tüm bunların insanın istediği şekilde yoluna girdiği söylenir.
  • Dilek duasının en önemli fazileti, kul olduğunun farkına varılmasıdır. İsteyen kişinin, isteğinin ne kadar büyük olduğunu kabul etmesi ve ona yalvarmasıdır.

İnsanın Dilekleri Nasıl Kabul Olur?

İnsanın Dilekleri Nasıl Kabul Olur? İslam’ın önemli alimleri, insanın kendilerini devamlı olarak çalışmaya sevk etmiş bulunmaktadırlar. Hayırlı bir kısmet aranıyor ise kişinin üzerine düşen görevi yapması gerekmektedir. Makul bir mülk bekleniyor ise bu durum için tüm çabaların verilmiş olması gerekmektedir. Tüm bu belirtilenler yapıldıktan sonra istenilen sonuca dilek duası ile ulaşılabilir. Hiçbir şey yapmadan istediğiniz kadar dileyin, hiçbir dileğin kabul edilmeyeceği Hz Peygamber tarafından belirtilmiştir.

Bunun için istediğimiz duanın kabul görmesi adına üzerimize düşen görevi yerine getirmemiz gerekmektedir. Üzerimize düşen görevi yerine getirmemizin ardından daha sonra beklentiler içerisine girmemiz doğru olacaktır. Allah’ın izni ile görevler yapılmış ise kalben dua edilmiş ise yakın zaman içerisinde istenilenlerin tümü gerçekleşecek ve kişi huzurlu ve mutlu günlere kavuşacaktır.

Dünyayı Değiştiren Buluşlar Nelerdir? 

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.