Cepyo | Tarifeler ve Paketler

Cep Telefonundan Virüs Nasıl Temizlenir?


27.01.2021
111
Cep Telefonundan Virüs Nasıl Temizlenir?

Cep Telefonundan Virüs Nasıl Temizlenir? Cep telefonumuzdan virüs temizleme işlemi bazı durumlarda oldukça gereken bir işlem olmaktadır. Android işletim sistemine sahip cep telefonlarında virüs ve kötü amaçlı olan yazılımlar bilgisayar ortamında ki kadar olmasa da yine de oldukça çok çeşit içermektedir. Bu nedenlerden dolayı cep telefonunuzda virüs olabileceğini düşünüyorsanız, Android cihazlardaki virüsler ile ilgili tüm detaylara yazımızdan ulaşım sağlayabilirsiniz.

Cep Telefonundan Virüs Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Cep Telefonundan Virüs Temizleme Yöntemleri Nelerdir? Cep telefonunuzdan virüs silme işleminin gerçekleştirilebilmesi için her zaman ki gibi anti-virüs programının kurulu olması gerekmektedir. Anti-virüs programının kurulu olmadığı durumlarda ya da alternatif olarak koruma yazılımlarının işe yaramadığı zaman manuel işlemlerde uygulanabilmektedir. Cep telefonunuzdan manuel olarak virüs temizleme işlemi yapabilmek için aşağıda belirtilen işlemleri adım adım sırası ile uygulamanız gerekmektedir.

Cep Telefonunu Güvenli Moda Getirin

Cep Telefonunu Güvenli Moda Getirin, Cep telefonunuzda bu uygulama tüm üçüncü taraf uygulamalarının çalışmasını durduracaktır. Cep telefonunuz güvenli moda artık değişik davranışlarda bulunmuyor ise ortaya çıkan sorun genellikle kötü niyetli, hatalı çalışan bir uygulamadan kaynaklanabilir.

Kötü Niyetli Uygulamaları Arayın

Kötü Niyetli Uygulamaları Arayın, Cep telefonunuzda Ayarlar menüsünde, Uygulamaları Yönet birimini seçin ve indirmiş olduğunuz uygulamaları kontrol edin. Cep telefonunuzda yer alan uygulamalardan birini ya da bir kaçını indirdiğinizi hatırlamıyor iseniz bunlar kötü niyetli uygulamalar olabilir. Kötü niyetli uygulama olduğundan şüphe duyduğunuz uygulamayı seçerek Kaldır linkini tıklayınız. Eğer link kullanılamıyor ise yönetici erişimi kısmından Güvenlik, Cihaz Yönetimi altından kaldırabilirsiniz. Sonrasında uygulamayı da kaldırabilirsiniz.

Güzel Rüyalar Görebilmek İçin Okunacak Dua Hangisidir? Hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kötü Niyetli Uygulamalar Cep Telefonuna Verebileceği Zararlar Nedir?

Kötü Niyetli Uygulamalar Cep Telefonuna Verebileceği Zararlar Nedir? Kötü niyetli uygulamaların cep telefonunuza vermiş ya da verebileceği zararlar aşağıda belirtildiği gibi olmaktadır.

 • Cep telefonunuz herhangi bir servise abone olabilir ve ücretli olarak SMS gönderimi yapabilir.
 • Cep telefonu ile konuşmalarınızı kaydederek bilgisayar korsanlarına gönderebilir.
 • GPS, kişi listesi, fotoğraflar, e-posta adresi ve banka bilgileri gibi verileri kopyalayabilir.
 • Hızlı veri tüketme, olağan dışı SMS ücretleri ya da yetkisiz uygulama ücretleri gibi beklenmedik faturalarla karşılaşabilirsiniz.
 • Köklendirme ile cihazınızın tam kontrolünü ele geçirebilir.
 • Telefonunuzda tüm dosyalarınızı ve fotoğraflarınızı kilitleyerek istenmeyen durumlarla karşılaşmanıza neden olabilir.

Cep Telefonunda Virüs Belirtileri Nelerdir?

Cep Telefonunda Virüs Belirtileri Nelerdir? Cep telefonunuzda virüs olup olmadığını anlamak için bir takım yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler ve işlemler aşağıda sırası ile belirtilmiş bulunmaktadır.

Artan Veri Kullanımı

Artan Veri Kullanımı, Cep telefonunuzun veri kullanımında herhangi bir artış fark eder iseniz bu durum cihazınızım arka plan görevleri yürüttüğü ya da telefonunuzdan bilgi almak için internet kullanmaya çalıştığını belirtir.

Daha Hızlı Pil Tüketimi

Daha Hızlı Pil Tüketimi, Cep telefonunuza gelen virüs telefonunuzun pilini tüketene kadar enerji kaybına sebep olabilmektedir. Cep telefonunuzun pili normalden daha hızlı bitiyor ise virüsten şüphe edebilirsiniz.

Telefon Faturasında Artış

Telefon Faturasında Artış, Bazı kötü niyetli yazılımlar cep telefonunuzdan ücretli SMS gönderimine neden olabilir ve bu durum da cep telefon faturanızda artışa neden olabilir.

Sahte Uygulamalar

Sahte Uygulamalar, Cep telefonunuza indirdiğinizi hatırlamadığınız herhangi bir uygulama fark eder iseniz bu uygulamaya giriş yapmamalısınız. Bu durum özellikle de Android tabanlı cep telefonlarında yaygın bir kötü amaçlı yazılım belirtisi olan sahte uygulamalar olabilir ve hemen telefondan silinmelidir.

Uygulamaların Kilitlenmesi

Uygulamaların Kilitlenmesi, Cep telefonunuzda uygulamalar zaman zaman kilitlenmesi normal iken, herhangi bir uygulama nedensiz yere düzenli olarak kilitlenmeye başlar ise cep telefonunuzda virüs olma ihtimali oldukça yüksek olabilir.

Cep Telefonu Virüs Taraması Nasıl Yapılır?

Cep Telefonu Virüs Taraması Nasıl Yapılır? Cep telefonlarından virüs temizlemek için en çok kullanılan yazılımlardan bir tanesi Kaspersky’a ait olan anti virüs yazılımı ile yapılabilmektedir. Belirtilen uygulama ile cep telefonunuzdaki virüsleri temizlemek için ilk olarak uygulamayı cep telefonuna indirmeniz ve aşağıda tarafınıza verilen adımları takip ederek uygulamanız gerekmektedir.

 • Belirtilen Kaspersky İnternet Security for Android’i uygulama marketinden satın alarak cihazınıza yükleyin,
 • Ardından uygulamayı açarak sistem kaynaklarına erişime izin vermek adına Devam linkine tıklayın,
 • Belirtilen uygulamanın telefon görüşmeleri yaparak yönetebilmesi adına ve telefonda yer alan gerekli dosyalara erişebilmesi için iki kez İzin Ver linkine tıklayın.
 • Uygulamanın telefon ve belleğe erişimine izin vermek için Devam linkine tıklayın, böylece cihaz tehditlere karşı korunabilir olacaktır.
 • Cep telefonundan konumunuzu seçerek İleri linkine tıklayın.
 • Son Kullanıcı Lisans Sözleşmesini ve Kaspersky Security Network bildirimi için Kabul Et ve devam et seçeneklerine tıklayınız.
 • Hesabım var ya da Hesap oluştur üzerine dokunun veya bu işleme daha sonra devam edin.
 • Uygulamayı satın almak istemiyor iseniz, Ücretsiz sürümü kullan linkine tıklayınız,
 • Yüklemiş olduğunuz uygulama artık cep telefonunuzu kontrol etmeye hazır olmaktadır.
 • Taramayı Çalıştır seçeneğine dokunun,
 • Bir virüs bulması durumunda ise Kaldır linkine tıklayın,
 • Cep telefonunuzda artık virüs bulunmamaktadır.

Zoom Uzaktan Eğitim İnternet Paketi Kampanyası

İnstagram Akış Yenilenemedi Hatası ve Çözüm Yolları!

Cep Telefonum Şarj Oluyor Fakat Dolmuyor?

Cep Telefonu IMEI Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Midye Yemek Günah mı?

Cep Telefonu Açıkken Kapalı Gösterme Nasıl Yapılır?

Domain Yaşı Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.