Cepyo | Tarifeler ve Paketler

Cep Telefonu TV’ye Nasıl Bağlanır?


30.04.2019
601
Cep Telefonu TV’ye Nasıl Bağlanır?

Çağımız teknoloji çağı olduğu için hangi gün, hangi özellikleri benimsemeye başlayacağımız ya da hangi özelliklere ne zaman ihtiyaç duyacağımız hiç belli olmuyor. Son zamanlarda çok kullandığımız android cep telefonlarını ekranındaki görüntüyü ya da izlediğimiz videoları TV ekranında da görmek ve izlemek en çok istenen özellikler arasında yer almaktadır. Cep Telefonunu TV’ye bağlayarak bazen telefonumuzdaki görüntüyü başkalarına da izletmek isteriz. Android işletim sistemine sahip telefonların ekranlarının küçük olması nedeniyle birden fazla kişiye bir şey göstereceğiniz zaman ya da sizler bir şey izleyeceğiniz zaman akıllı telefonunuzun ekranını bir televizyona yansıtma işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Telefonunuzun görüntüsünü yansıtma sayesinde istediğiniz ekranı dilediğiniz kadar çok kişiye gösterebileceksiniz. Fakat yansıtma bazı TV’lerde birkaç adım işlem gerektirirken, bazı TV’lerde ise kablolu bağlantı gerektirebilmektedir. Yazımızda sizler için cep telefonundan TV’ye bağlantı seçeneklerini sizler için ayrıntılı olarak anlatmaya çalışacağız.

Amazon Fire Stick ile Bağlanma

Cep telefonunuzdaki görüntüyü TV’ye aktarmanın diğer bir kablosuz yolu ise Amazon Fire Stick yönteminden geçiyor. Aslında bu yöntem Chromecast’i kullanmaya benzer: iki cihazı birbirine bağlar ve ana ekranı TV’ye çevirirsiniz. Daha sonra TV’nizdeki içerikleri, uygulamaları, oyunları ve tüm akışlı medyaları görüntüleyebilirsiniz. Amazon Fire TV Stick, Amazon’un en çok satan satıcılarından biri ve Google Chromecast Ultra’dan çok daha esnek bir medya merkezi seçeneğidir.

Mirecast Dongle İle Bağlanma

Kablosuz HDMI bağlanma sistemi olan Miracast, birçok modern televizyona üretim aşamasında yerleştirilmiştir. TV’niz Miracast uyumluluğuna sahip değilse, Blu-ray oynatıcınızın veya medya merkezinizin olduğunu fark edebilirsiniz. Başarısız bir şekilde, ucuz bir Miracast dongle’ı TV’nizin HDMI bağlantı noktasına bağlayabilirsiniz. Android 6.0 Marshmallow ve yeni bir sürümü çalıştıran bir cihaza, Miracast cihazına bağlanmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Ayarlar

Cihaz bağlantısı

Ekran yansıtmasını

açıp ve adımları takip ederek izleyebilirsiniz.

Daha eski cihazlar için

Ayarlar

Ekran

Ekranı Yayınla,

adımlarını sırası ile uygulayarak izleyebilirsiniz. Menüyü açın ve Kablosuz ekranı etkinleştir kısmını işaretleyin ekrana bağlanma işlemini gerçekleştirin.

Bazı telefonlarda ise paylaşma başlığı adı altında

Mirecast ya da Screen Mirror olarak adlandırılabilir, dikkat etmelisiniz.

 USB to HDMI İle Bağlanma

Geçtiğimiz zaman zarfında USB’den HDMI’ya destek her geçen yıl geliştirildi. USB konektöründen gelen sinyalleri (genellikle mikro USB veya belki de bir USB C tipi konektör) HDMI kablosuna dönüştürmek ve çıkışı seçtiğiniz TV veya monitörde görüntülemek için bir dönüştürücüye ihtiyaç duyacaksınız.

Dönüştürücüler için uyumluluk, cihazlar arasında farklılık gösterebilir. Samsung telefonları ve tabletleri, bazı HTC ve Motorola cihazlarında olduğu gibi onlarla birlikte çalışır, ancak diğer cihazlar bu işlemi gerçekleştiremez. Rastgele jenerik bir adaptör satın almayın. Cihazınız için Google’da, USB HDMI adaptörü araması yapın ve gelen görüntüleri inceleyiniz. Gelen görüntülerde iki tür kablo mevcuttur:

MHL: Bu, Mobil Yüksek Çözünürlüklü Bağlantı anlamına gelmektedir. HD video ve sekiz kanallı surround ses sunar. Cihazlar hem mikro USB hem de USB Tip-C ile mevcuttur.

Slimport: Telefonunuzun bataryasını çok kullanmaya gerek kalmadan TV’nize bağlayabilirsiniz. Tabi ki bu işlem oynadığız oyuna göre değişiklik göstermektedir. Sevindirici olan pek çok Slimport kablosunun, şarj cihazınızın kablosunu bağlamak için bir mikro USB bağlantı noktasına sahip olmasıdır. Diğer AV adaptör tiplerinin de mevcut olduğunu unutmayalım. HDMI TV’niz bulunmuyorsa bunun yerine VGA uyumlu bir Slimport kablosu kullanmayı tercih edebilirsiniz.

DLNA ile Ağ Üzerinden Bağlanma

DLNA, yaygın olarak kullanılır ve çoğu cihazda üretiminden itibaren mevcuttur. Bu nedenle, bunun için herhangi bir ek donanıma ihtiyacınız bulunmaz. Sadece BubbleUPnP veya belki de AllConnect gibi bir uygulamaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Ayrıca Android için Plex’i de düşünebilirsiniz. DLNA ile TV’ler ve Blu-ray oynatıcılardan set üstü kutular ve konsollara kadar çeşitli cihazlar, Digital Living Network Alliance (DLNA) yönergelerini desteklemektedir. Bu, Android cihazınızda yüklü olan doğru uygulama ile medyayı doğrudan TV’nize aktarıp izleyebilirsiniz.

Google Chromecast ile Bağlanma

Popüler yöntemlerden birisi de Google Chromecast Ultra’dır. Bu yöntem aslında medya akışı (veya telefonunuzun ekranı) için doğrudan bir TV’ye yönelik bir araçtır. Chromecast’in bir HDMI konektörü ve bir USB güç kablosu vardır. Cihazınızla eşleştirildikten sonra kullanıma hazırdır. Yapmanız gereken tek işlem Android cihazınızın açılan penceresinde, Hızlı Ayarlar menüsünde Yayınla komutunu kullanmak veya favori uygulamalarınızda simgeyi bulmak olacaktır.

Not: Chromecast’e bir alternatif olan Miracast teknolojisi güncel televizyonlarda bulunabiliyor. Televizyonunuzda bu özellik yoksa da Blu-ray oynatıcı ya da medya merkezinizde Miracast desteği olabilir. Yoksa uygun fiyatlı Miracast cihazı satın alabilirsiniz.

Televizyonunuz Smart TV ise,

Eğer televizyonunuz Smart TV ise cep telefonunuzu Wifi üzerinden kablosuz olarak televizyona bağlayabilirsiniz. Sadece telefon, tablet veya bilgisayarınızın, TV cihazınızla aynı kablosuz ağa bağlı olduğundan emin olmanız yeterli.

Televizyonunuz Smart TV değil ise,

Android kullanıcı olarak Smart TV olmayan televizyonlara akıllı telefonları bağlamak için Google Chromecast modellerini kullanabilirsiniz. Bu cihaz medya akışını (ya da akıllı telefonunuzun ekranını) doğrudan bir TV’ye aktarmak için kullanılan bir üründür. Medya dosyaları desteklemesi sayesinde, bu cihazı eski bir televizyona bağlasanız bile YouTube gibi medyalara erişebilirsiniz. Yapmanız gereken Android’in bildirim alanında yer alan Quick Settings menüsündeki Cast komutunu kullanmak veya kullandığınız uygulamadaki simgeyi bulmaktır.

iOS işletim sistemi kullanan cihazları televizyona kablosuz bağlamak için kullanılacak en pratik yol ise Apple TV olacaktır. 4. nesil Apple TV’lere iPad ve iPhone modellerini kablosuz bir şekilde bağlamanız mümkündür. Telefondan cihaza görüntü ve ses sinyalleri HDMI üzerinden aktarılıyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.